Moc pozytywnego myślenia

1995-01-01
83-85881-19-0
Marta Umińska
pozytywne myślenie

Nigdzie nie znalazłam informacji, ze większość opisanych tu lekcji opiera się na religii katolickiej i wierze w Boga. Książka dość dobrze napisana, kilka lekcji rzeczywiście przydatnych, ale większość opierała się właśnie na wierze.

Książka generalnie bardzo przeciętna w mojej ocenie. Wg. mnie za dużo w tym wszystkim religii przez co ciężko się ją czyta...

Żyjemy w XXI wieku. Przebywamy wśród wielu ludzi, mierzymy się z wyzwaniami, ciągle gdzieś biegniemy, jesteśmy bombardowani informacjami. Wszystkie te czynniki sprawiają, że trudną sztuką jest pozytywne myślenie. Dlaczego o tym wspominam? Nie tylko dlatego, że 10 października obchodziliśmy Dzień Zdrowia Psychicznego. Dziś chciałbym podzielić się z Wami kolejną książką-poradnikiem.

Już sam tytuł sugeruje o czym traktuje poradnik, który trafił w nasze ręce. Autor chce dowieść/udowadnia, że pozytywne myślenie ma moc. W tej książce znajdziecie porady i podpowiedzi:
👉 Jak przestać się zamartwiać
👉 Co zrobić aby ludzie Cię szanowali i po prostu lubili
👉 Jak naładować życie energią aby stać się człowiekiem żywotnym i inicjatywnym, móc realizować swoje ambicje, ziszczać nadzieje
👉 Jak uwierzyć w siebie i we wszystko co robisz
👉 Jak wypełnić organizm mocą zyskując pewność siebie poprzez zastosowanie prostych, sprawdzonych zasad i metod
👉 Jak dopuszczać do siebie wyłącznie dobre myśli

Brzmi inspirująco, prawda? Okładka wręcz zachęca nas motywującym sloganem: Zmień swoje życie! Wydaje się proste. Przeczytać, wprowadzić w życie i żyć. Jednak dobrze wiecie, że w ludzkim życiu niewiele przypadków przebiega "książkowo". Rady, których udziela nam Norman Peale mogą pomóc.

Warto jednak pamiętać, że żaden autor, mimo największych chęci nie znajdzie złotego środka. Bo każdy z nas jest inny. Każdy człowiek to innym przypadek psychologiczny, społeczny.

Czy ta książka zmienia życie. Szczerze? Nie wiem. Wszystko zależy od tego, czy człowiek chce się zmienić. Najważniejszy jest komfort psychiczny.

Całe przesłanie książki można streścić w jednym zdaniu "wiara czyni cuda". Nie znajdziecie tutaj raczej konkretów, a jedynie ślepą wiarę w moc modlitwy. Do mnie nie trafiła ale rozumiem, że może mieć wielu zwolenników.

Rewelacyjna książka dla osoby która chce dążyć do samorozwoju..polecam dla osób zabieganych i zagubionych w rzeczywistości. Pozycja obowiązkowa

Zbiór kazań protestanckiego kaznodziei. Sporo przypowiastek, raczej chaotycznie poskładanych w książkę.

„Wszystko mogę w Chrystusie, który mnie umacnia.”
„Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”
„Według wiary waszej niech wam się stanie.”
„Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak wczorajszy dzień, który minął.”
„Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarno gorczycy... nic niemożliwego nie będzie dla was.”

Książka ta jest w podobnym stylu jak "Potęga Podświadomości" oraz "Jak przestać się martwić i zacząć żyć" (nawet w tym przypadku czyta ten sam lektor w audiobooku). Mamy tutaj mnóstwo różnych opowieści z życia pewnych ludzi, a także porady do wdrożenia w życie. No i tutaj jest także sporo cytatów religijnych z Biblii (podobnie jak w Potędze Podświadomości). Jednak o ile tamte dwie książki są skierowane zarówno dla wierzących, jak i ateistów, o tyle książka "Moc pozytywnego myślenia" jest w całości wypełniona religią i Bogiem, dlatego ateiści mogą sobie darować tę publikację z wiadomych przyczyn.
W przypadku tej książki, im bardziej wierząca osoba, tym bardziej ta książka powinna jej się spodobać. No i im bardziej ta osoba w jakimś stopniu cierpi, gdyż takie książki są ukojeniem dla duszy. Nie wystarczy je raz przeczytać - trzeba do nich co pewien czas wracać lub czytać książki w podobnym stylu, zwłaszcza w jakimś gorszym okresie swojego życia powinny dodawać otuchy.

Lubię takie stare książki sprzed wieku, gdyż czuć w nich pewną mądrość, której brakuje współczesnym publikacjom. Ogółem w takich książkach nie ma skomplikowanych porad, są napisane prostym językiem, a mimo to czyta/słucha się je doskonale - osobiście polecam słuchać audiobooka na spacerze, ale przeczytać samemu także warto. Głównym ich celem jest po prostu zmiana myślenia czytelnika na pozytywne. Myślenia pełnego wiary, nadziei, miłości. Niby wydaje się to bez znaczenia, lecz oczywistym jest, że pozytywnie myślącym osobom żyje się po prostu szczęśliwej, potrafią być bardziej empatyczne i wyrozumiałe.
Chociaż niesamowicie mnie zaskoczyła porada o tym, żeby poleżeć w trakcie złości, gdyż ciężko być złym na leżąco. Taka banalna metoda, a taka skuteczna. Być może kiedyś zastosuję, ale może nie będzie nigdy potrzeby.

Autor wielokrotnie proponuje modlitwę jako metodę na poprawę jakości swojego życia, a także czytanie Biblii, w tym zaznaczanie sobie fragmentów ważnych dla siebie (związane z np.: spokojem ducha, odwagą, wiarą, nadzieją, szczęściem, radością, chwałą). Właściwie to cała książka opiera się na wierze, modlitwie, Bogu, Biblii.

Jako ciekawostkę dodam, że Dale Carnegie żył 67 lat, Joseph Murphy 83 lata, natomiast Norman Vincent Peale aż 95 lat. Oczywiście wiadomo, że samo pozytywne myślenie nie wydłuży komuś życia o nie wiadomo ile, lecz chodzi mi o sam fakt, że to życie po prostu może być znacznie szczęśliwsze dzięki lepszemu myśleniu i postępowaniu.

Polecam tę książkę osobom wierzącym (niekoniecznie musi to być chrześcijaństwo),będących w jakimś gorszym etapie swojego życia, w jakimś dołku emocjonalnym itp. Oczywiście to nie jest lektura do leczenia depresji (chociaż pewnie w jakimś stopniu może pomóc, zależnie od wiary w Boga).
Alternatywą do tej książki jest "Potęga podświadomości", również całkowicie oparta na wierze, jednak nie chodzi bezpośrednio o wiarę w Boga, lecz wiarę w osiągnięcie swoich marzeń i pozytywne nastawienie do życia.
Natomiast osobom niewierzącym polecam książkę "Jak przestać się martwić i zacząć żyć" (tylko uwaga - jest tam trochę nawiązania do religii, ale stanowi to niewielką część całości).

Z kolei jeśli ktoś nie czuje jakiegoś przygnębienia, zmartwień, stresu i tego typu spraw to nie ma powodu, żeby zabierać się za tego typu książki (oczywiście można, ale nie przyda się to zbytnio).

„Wszystko mogę w Chrystusie, który mnie umacnia.”
„Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?”
„Według wiary waszej niech wam się stanie.”
„Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak wczorajszy dzień, który minął.”

Czy ta książka zmieniła moje życie? NIE.
Miło się czyta tę książkę, ale będąc szczerym ona niczego nie uczy. Jest to taki zlepek opowiedzianych historyjek. Coś takiego na zasadzie "całe życie byłem nieudacznikem, nagle się pomodliłem i Bóg rozwiązał wszystkie moje problemy" Czyta się to całkiem nieźle bo autor troche zaraża optymizmem ale tylko pod warunkiem, że jest się osobą wierzącą, a i tak na logikę te historyjki nie mają sensu ani zastowania w prawdziwym życiu. Przeczytałem, było miło ale nie znalazłem tego czego oczekiwałem.

Czy ta książka zmieniła moje życie? NIE.

Niebanalny poradnik, który pozytywnie mnie zaskoczył. Byłam pewna, że to kolejna książka mówiąca o tym, że wystarczy sobie wyobrazić świetny samochód, by nazajutrz pojawił się on pod naszym domem (nawiązując do prawa przyciągania). Nic bardziej mylnego.

Książka „Moc pozytywnego myślenia” kręci się wokół idei, że życie człowieka jest wynikiem jego myśli. I to od tego, jakie one są (budujące czy destrukcyjne),zależy nasza rzeczywistość.

Norman V. Peale w swoim poradniku skupił się przede wszystkim na sile wiary i modlitwy (raczej nie jest to książka dla osób niewierzących w Boga). Posiłkując się masą przykładów udowadnia, że zmiana nastawienia i zaufanie do Boga potrafi zdziałać cuda. Podaje wiele sposobów na to, aby wzmocnić swoją wiarę, gdyż „Według waszej wiary niech wam się stanie” (Ewangelia wg św. Mateusza 9,29) – czyli im większa i silniejsza nasza wiara, tym więcej możemy osiągnąć.

Książka podnosi wibracje, daje nadzieję i uczy, jak skutecznie pracować nad pewnością siebie oraz wiarą we własne możliwości.

Szczegółowa recenzja na stronie: https://szufladkownia.pl/moc-pozytywnego-myslenia-norman-v-peale/

Książka momentami naiwna, a przykłady naciągane - "Pewien biznesmen w rozmowie z pewnym człowiekiem". Niemniej jednak poprawia humor i warto co jakiś czas do niej wracać, szczególnie, gdy medialny zalew negatywnych informacji zaczyna nas przytłaczać.

• Poradniki
  • Rozwój osobisty