Modlitwa żaby. Księga opowiadań medytacyjnych

poradniki
typ
papier
Ag2S
7,63 (361 ocen i 20 opinii)

Opis książki

UWAGA!!! Nowe wydanie. Zawiera w jednym tomie dwa składające się we wcześniejszej edycji na ów tom woluminy Modlitwa żaby t. 1 i Modlitwa żaby t. 2. Wielcy nauczyciele duchowi ludzkości, jak Budda i Jezus, wiedzieli, że chociaż serce ludzkie tęskni za prawdą, pierwszą reakcją na prawdę jest wrogość i strach. Stworzyli więc narzędzie, żeby przechytrzyć opór swoich słuchaczy: opowiadanie....

UWAGA!!!

Wielcy nauczyciele duchowi ludzkości, jak Budda i Jezus, wiedzieli, że chociaż serce ludzkie tęskni za prawdą, pierwszą reakcją na prawdę jest wrogość i strach. Stworzyli więc narzędzie, żeby przechytrzyć opór swoich słuchaczy: opowiadanie. Vyasa, autor Mahabharaty, powiada, że jeżeli posłuchasz uważnie jakiegoś opowiadania, nigdy już nie będziesz taki sam. Opowieść ta wkradnie się do twego serca i obali wzniesione w nim bariery.
"Modlitwa żaby" jest pożegnalnym podarunkiem autora dla nas, przygotowanym do druku tuż przed opuszczeniem Indii. Opowiadania w niej zebrane pochodzą z różnych krajów, kultur i religii. Czerpią z duchowego dziedzictwa - i popularnego humoru - rasy ludzkiej. Skłaniają do zadawania pytań, do poszukiwań, do wyzbycia się utartych schematów myślenia i zachowania, ośmielają do bycia naprawdę sobą i szukania coraz większej autentyczności.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i Sk-a, 2013

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
talia44 | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Anthony de Mello to jezuita urodzony w Bombaju, "Modlitwe żaby"oddał do druku kilka dni przed swoją nagłą śmiercią.
Jest to zbiór bardzo króciutkich opowiastek z różnych kultur i religii,które pobudzają do refleksji i zastanowienia się nad swoim postępowaniem.Każda historyjka tryska humorem,dlatego książkę czyta się lekko i z wielką przyjemnością.
Anthony de Mello w "Modlitwie żaby" przekazuje nam prawdy życiowe,mówi o tym co jest w życiu ważne,co powinno się robić a czego lepiej unikać.
Aby zachęcić do przeczytania przytoczę kilka cytatów:
-"Gdy podąża za tobą milion ludzi,zapytaj sam siebie,gdzie popełniłeś błąd"
-"Większość ludzi ma w sobie wystarczająco dużo religii by nienawidzić,ale niewystarczająco dużo miłości"
-"Kłopot z ideałami polega na tym,że jeśli wszystkie wprowadzasz w życie,życie z toba staje sie niemozliwe"

Książkowo | 2011-10-12
Przeczytana: 2004 rok

Książka ta zawiera metaforyczne opowiadania, które kryją w sobie głęboki sens. Mówią o najbardziej istotnych w ludzkiej egzystencji, uniwersalnych wartościach.

kajsanka | 2011-05-24
Na półkach: Kiedyś, Przeczytane

Nie znam podobnej książki. Ksiega opowiadań medytacyjnych - nic dodać, nic ująć. Prosta, zwyczajna, masa pytań - brak odpowiedzi. A jednak pogodna i pokrzepiająca. Pozwala myśleć, zachęca do myślenia - to takie nieczęste we współczesnej literaturze.

boziaczek | 2012-07-15

Świetny zbiór opowiadań. Właściwie książka dla każdego. Zwyczajna, prosta, ale jakże wciągająca! Wspaniały relaks! Polecam!

agta | 2012-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2012

Książka ta nadaje się świetnie do czytania przed zaśnięciem, gdy po całym dniu chce się oczyścić umysł i zastanowić. Z całego tego zbioru historyjek najbardziej wartościową wydaje mi się ostatnia pt. "Tato, wróciłem".

"Żołnierz przybył z frontu do umierającego ojca. Zrobiono dla niego wyjątek, ponieważ był jedynym krewnym, jakiego ojciec posiadał.

Gdy wszedł na oddział intensywnej terapii, nagle zobaczył, że na wpół przytomny potężny człowiek podłączony do kroplówki, nie jest jego ojcem. Ktoś popełnił straszny błąd i wezwał nie tego człowieka, co potrzeba.
"Ile ma przed sobą życia?" spytał żołnierz lekarza.
"Nie więcej niż kilka godzin. Zdążyłeś na czas."
Żołnierz pomyślał o synu umierającego, walczącym Bóg wie gdzie, tysiące mil od tego szpitala. Pomyślał o starym człowieku, którego trzymała przy życiu, nadzieja ujrzenia syna po raz ostatni przed śmiercią. I zdecydował się. Pochylił się, wziął rękę starego w swoje dłonie i rzekł miękko: "Tato, jestem przy tobie....

jagarkar | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Książka, do której zawsze będę wracać. Nie oddam nikomu.

Malwina | 2012-08-22

Mam ogromny sentyment do tej książki.
Wiele mądrości. Warto zajrzeć po latach. Można odkryć coś całkiem nowego.

Daniela | 2012-08-21

Nawet nie mam serca opisywać o czym. Polecam gorąco (nie czytajcie wszystkich naraz!)

Jarka | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

Podczas, gdy przyjaciele zwali go "mistrzem modlitwy", hinduski jezuita Anthony de Mello sam siebie nazywał "chrześcijaninem Wschodu". Ten żyjący w latach 1931-1987 mężczyzna znany był ze swego nowatorskiego podejścia do modlenia się, w którym to łączył zarówno tradycyjne, europejskie podejście do mistyki z psychologią i ideami pochodzącymi z Dalekiego Wschodu. Jego książka Modlitwa żaby, o której będzie mowa, pojawiła się na naszym rynku już w 1992, ja jednak miałam styczność z jej odnowionym, tegorocznym wydaniem.

Modlitwa żaby to najprościej mówiąc zbiór historii i opowiadań, które w jakiś sposób nawiązują do naszego duchowego świata. Możliwe, że taki opis wydać się może niektórym dość zniechęcający, bo przecież współcześnie modnie jest być niewierzącym w nic realistą, a nie człowiekiem dbającym o swój wewnętrzny spokój czy poświęcającym się modlitwie. Warto jednak tutaj dodać, że mimo oczywistych nawiązań do religii sama książka nie ma na celu indoktrynowania kogokolwiek, a...

Czarna_Strzala | 2015-03-24

Ciekawa książka, ciekawa, nie przeczę :)
Daje dużo do myślenia i niekiedy jest bardzo śmieszna, ale tak na prawdę bardzo pomaga w życiu i w postrzeganiu świata...

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Władysław Stanisław Reymont
    148. rocznica
    urodzin
    Dla mądrych jest zawsze dobry czas.
    A kiedyż będzie dla uczciwych?
    Sza, panie Trawiński, oni mają niebo, po co im dobre czasy.
  • Gene Wolfe
    84. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwy jest człowiek, który odnajduje się w pracy - ale oczywiście szczęśliwy jest też narkoman, który znalazł litrowy słój heroiny.
  • Angela Carter
    75. rocznica
    urodzin
    I lay in our wide bed accompanied by, a sleepless companion, my dark newborn curiosity.
  • Stanisław Przybyszewski
    147. rocznica
    urodzin
    Widzisz, ja bym chciała latać, latać wysoko jak ptak, a tak biję skrzydłami o ziemię i tak tęsknię, i tak pragnę się wzbić, a skrzydła jak ołów.
  • Gustaw Le Bon
    174. rocznica
    urodzin
    Socjaliści dobrze wiedzą, że nie mogą urzeczywistnić równości w bogactwie, ale mają przynajmniej nadzieję zaprowadzić równość w biedzie
  • Rabindranath Tagore
    154. rocznica
    urodzin
    Kobieta dobrze zna słabości mężczyzny, ale zupełnie nie umie zgłębić jego siły. W istocie rzeczy mężczyzna jest taką samą zagadką dla kobiety, jak kobieta dla mężczyzny. Gdyby tak nie było, rozdział płci byłby tylko niepotrzebną stratą energii natury.
  • Adam Bahdaj
    30. rocznica
    śmierci
    Czas? Kto by przejmował się czasem. Niech sobie płynie, bo i tak nikt go nie zatrzyma.
  • Stanisław Jerzy Lec
    49. rocznica
    śmierci
    Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka, dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy, że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie, jaki uczynił, powołując nas na ten świat.
  • George James Frazer
    74. rocznica