Śledztwo na cztery ręce

Partners in Crime
kryminał
Agnes Madlen

Inne wydania

Pozbawiona adrenaliny Tuppence Beresford umiera z nudów. Tęskni za emocjami, które przeżywała wraz mężem, prowadząc śledztwa. Wreszcie Tommy dostaje kolejne zlecenie. Jego żona rozkwita i żądna wrażeń para rusza do akcji, wcielając w życie metody podpatrzone u Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirot. Kilkanaście intrygujących historii toczących się w szalonych latach 20. minionego stulecia....

Kilkanaście intrygujących historii toczących się w szalonych latach 20. minionego stulecia. Pełnokrwiste postacie, wartka akcja oraz niepowtarzalny styl i humor Agaty Christie gwarantują świetną rozrywkę.

źródło opisu: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

źródło okładki: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

PABLOPAN | 2016-08-25
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Wielokrotnie już pisałem, że Christie kiepsko wypada w krótkich formach, o ile jej książki są spójne, logicznie zaplanowane i wciągające czytelnika, o tyle opowiadania wydają się pisane na chybcika i dla zysku. Tommy i Tuppence, skądinąd bardzo sympatyczna para, wpadają w wir niesamowitych wydarzeń, tak niesamowitych, że aż nierealnych. Opowiadania są krótkie, chaotyczne, a sposób podejścia bohaterów do rozwiązywanych spraw zakrawa na parodię. W powieściach Christie cenię możliwość typowania mordercy, dedukowania i bawi mnie rozrywka umysłowa przy zgadywaniu "who done it?". W przypadku "Śledztwa na cztery ręce" jesteśmy pozbawieni takiej możliwości, bo historyjki kończą się, nim zdążymy cokolwiek wydedukować. Jak dotąd najsłabsza pozycja Christie, jaką dane mi było przeczytać...

tvinge | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Jest to zbiór kilkunastu opowiadań kryminalnych, w których tytułowe śledztwo prowadzi młode małżeństwo - Tommy i Tuppence Beresford. Dostają oni propozycję poprowadzenia agencji detektywistycznej, dzięki czemu mogą na co dzień zajmować się swoim ulubionym zajęciem - rozwikływaniem zagadek kryminalnych. Przyjemnie się czytało, ale miejscami książka mnie trochę nużyła i niektóre opowiadania były zbyt przewidywalne. Zabieg polegający na tym, że podczas zajmowania się poszczególnymi sprawami Tommy i Tuppence wcielali się kolejno w detektywów ze słynnych powieści kryminalnych, obierając ich taktykę i charakterystyczne zachowania, był świetny!

Degamisz | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Przy okazji zbioru opowiadań „Poirot prowadzi śledztwo” wyraziłem zdanie, że według mnie Agatha nie sprawdza się w krótkich formach. Po „Śledztwie na cztery ręce” utwierdziłem się w przekonaniu. Mam wrażenie, że te jej opowiadania są napisane po łebkach, na szybko, od niechcenia. Pełno ciekawych pomysłów, które są marnowane przez autorkę poprzez sztampowe, zbyt szybkie, zbyt przewidywalne i zbyt absurdalne rozwiązania. Uważam, że gdyby Christie rozpisała się jednak trochę bardziej, rozwinęła akcję, wydłużyła fabułę to mógłby wyjść z tego naprawdę ciekawy kryminał. A tu nawet słynne już w twórczości Agathy suspensy były mało zaskakujące, pozbawione realizmu, wręcz sztuczne.

Do tego Tommy i Tuppence… Nie będę ukrywał, że w twórczości autorki to jedyni główni bohaterowie, którzy od samego początku nie wzbudzili we mnie nawet szczątkowej sympatii. Liczyłem, że może się coś zmieni w stosunku do nich, ale mój odbiór po raz kolejny jest negatywny. Jednak wolę innych bohaterów Christie...

Bardzo ciekawy i szybki w czytaniu zbiór pewnych historyjek, nawet lekkich opowiadań, które przedstawiają nam losy detektywów amatorów. Tommy i Tuppence jak zawsze pałają do siebie ciekawym humorem, często wpadają w tarapaty i często łatwo z nich wychodzą. Trochę znużyło mnie to, że każda historia zaczynała się tak samo: najpierw podpatrywanie klienta, a potem zapraszanie go do małego biura. Ogólnie na plus, więc polcam.

"Śledztwo na cztery ręce" od początku traktowałam jako zbiór opowiadań, które mają wspólnych bohaterów, ale inne historie. Najpierw przedstawię oceny za poszczególne opowiadania:

1. "Różowa perła" 7/10
11. "Niepodważalne alibi" 6/10
12. "Córka pastora" 3/10
13. "Buty ambasadora" 7/10
14. "Człowiek, który był numerem 16" 8,5/10

Opowiadania są różne, jak widać od słabych do świetnych. Momentami jest bardzo ciekawie, nie kiedy napięcie sięga zenitu, niekiedy jest zabawnie. Mimo tych słabych momentów polecam :)

Ania | 2015-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Moje kolejne spotkanie z sympatyczną parą detektywów. Tym razem Tommy i Tuppence, działając na zlecenie rządu, prowadzą agencję detektywistyczną. Mają pełne ręce roboty i dzięki sprytowi i szczęściu radzą sobie z każdym wyzwaniem.
Niewiarygodne przygody bohaterów, naiwność i natrętne poczucie humoru sprawiły, że odbieram tę pozycję jako parodię książek detektywistycznych.

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 26 marca 2012

Kryminał rewelacyjny. Dostałam tę książkę na urodziny i tak mnie wciągnęła, że w niedługim czasie została przeczytana.

CYKL: "TOMMY I TUPPENCE" (TOM II)

Książkę Christie można by było nazwać zbiorem opowiadań. I tak też ją potraktuję, ponieważ według mnie rozdziały te nie łączą się ze sobą zbytnio (może poza ostatnim, który nawiązuje niejako do początku i podsumowuje rozwiązane zagadki z całej książki). Jest to drugi tom z serii przygód "Tommy'ego i Tuppence".
Już w pierwszym rozdziale "Wróżka na kominku" Tuppence, która pragnie aby "wreszcie coś zaczęło się dziać" wpada na pomysł założenia biura detektywistycznego. Świeżo założone Biuro Błyskotliwych Detektywów funkcjonuje jednak bez owocnych rezultatów, toteż pani Tuppence w rozdziale drugim "Filiżanka herbaty" ucieka się do pewnego planu...
Następne rozdziały zawierają śledztwa naszej pary detektywów.
I tak:

"Różowa perła" - rozdział traktuje o zaginięciu... pewnej perły. Plus za ciekawie rozwikłaną zagadkę na końcu.
Moja ocena: 6/10 (dobre)

"Złowrogi interesant" - bardzo obiecujący rozdział, mógł być jednym z ciekawszych. Niestety tylko...

lkkolo | 2014-03-04
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Lekki w czytaniu kryminał, ciekawi bohaterowie i mnóstwo humoru.
Główny wątek kryminalny nieco ukryty, ale jest klika ciekawych zagadek, które rozwiązyawne są błyskawicznie - każde mini śledztwo zajmuje dwa rozdziały.
Mi książka się bardzo podobała.

Czesia | 2015-02-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 10 lutego 2015

Kolejny raz sięgnęłam po książkę Agaty Christie. Bardzo lubię czytać pozycje jej autorstwa w szczególności w czasie jazdy autobusem. Tym razem skusiłam się na "Śledztwo na cztery ręce". Jest to opowieść o małżeństwie - Tommy i Tuppence - którzy poszukują ciągłych wrażeń i zaczynają prowadzić Biuro Błyskotliwych Detektywów. Rządni zbrodni, sensacji i rozwikłania zagadek zaczynają pracę podszywając się za detektywa Blunta i pannę Robinson. Wzorują się na postaciach genialnych detektywów pochodzących z różnych kryminałów. Dzięki swojej intuicji, urokowi i wnikliwości udaje im się rozwiązać wiele sekretów i spraw. Książka zawiera 16 opowiadań, które są odrębną fabułą. Niektóre historie były nawet ciekawe, ale spodziewałam się czegoś więcej.
Biorąc pod uwagę poprzednie książki jakie czytałam Agaty Christie to ta wypada słabo. Historie choć krótkie, były przewidywalne i wiadome. Niektóre dialogi i sceny były zbędne. Denerwowało mnie też, że te opowieści tak szybko zostały rozwiązywane,...