Śledztwo na cztery ręce

Tłumaczenie: Alicja Pożarowszczyk
Cykl: Tommy i Tuppence (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Partners in crime

Na górze pani Honeycott otworzyła pierwsze drzwi. Tommy i Tuppence szli tuż za nią. Naraz gospodyni cofnęła się, gwałtownie chwytając powietrze. Na sofie leżała nieruchomo kobieta w gronostajach i czerni. Jej twarz, piękna, bezduszna twarz dużego, uśpionego dziecka, była nietknięta. Rana znajdowała się na skroni...

PABLOPAN | 2016-08-25
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Wielokrotnie już pisałem, że Christie kiepsko wypada w krótkich formach, o ile jej książki są spójne, logicznie zaplanowane i wciągające czytelnika, o tyle opowiadania wydają się pisane na chybcika i dla zysku. Tommy i Tuppence, skądinąd bardzo sympatyczna para, wpadają w wir niesamowitych wydarzeń, tak niesamowitych, że aż nierealnych. Opowiadania są krótkie, chaotyczne, a sposób podejścia bohaterów do rozwiązywanych spraw zakrawa na parodię. W powieściach Christie cenię możliwość typowania mordercy, dedukowania i bawi mnie rozrywka umysłowa przy zgadywaniu "who done it?". W przypadku "Śledztwa na cztery ręce" jesteśmy pozbawieni takiej możliwości, bo historyjki kończą się, nim zdążymy cokolwiek wydedukować. Jak dotąd najsłabsza pozycja Christie, jaką dane mi było przeczytać...

chrispu | 2018-01-21

Lekka, łatwa i przyjemna w odbiorze książka a właściwie coś pośredniego pomiędzy powieścią a zbiorem opowiadań kryminalnych. Całkowicie odmienna od tego czego mógłbym się spodziewać po autorce, po przeczytaniu iluś tam jej kryminałów z Herculesem Poirotem w roli głównej. Tam jest bardzo poważnie, intrygi masakrycznie skomplikowane i rozbudowane a do tego trup ściele się gęsto. Tu dominuje prosta lub mniej prosta zagadka i stosunkowo szybkie jej wyjaśnienie. A to wszystko okraszone bardzo dużą dawką humoru słownego, którym raczą nas bardzo sympatyczni główni bohaterowie. Momentami, zagadka jest na drugim planie bo na pierwszy wysuwają się przekomarzania małżeństwa detektywów. Takie "Stare Dobre Małżeństwo".
Książkę da się przeczytać bardzo szybko, niektóre zagadki można spokojnie rozwiązać samemu, niektóre jednak wymagają dłuższego zastanowienia. Czytając, miałem wrażenie, iż część z opisanych tu intryg kryminalno detektywistycznych została później rozwinięta w innych powieściach...

tvinge | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Jest to zbiór kilkunastu opowiadań kryminalnych, w których tytułowe śledztwo prowadzi młode małżeństwo - Tommy i Tuppence Beresford. Dostają oni propozycję poprowadzenia agencji detektywistycznej, dzięki czemu mogą na co dzień zajmować się swoim ulubionym zajęciem - rozwikływaniem zagadek kryminalnych. Przyjemnie się czytało, ale miejscami książka mnie trochę nużyła i niektóre opowiadania były zbyt przewidywalne. Zabieg polegający na tym, że podczas zajmowania się poszczególnymi sprawami Tommy i Tuppence wcielali się kolejno w detektywów ze słynnych powieści kryminalnych, obierając ich taktykę i charakterystyczne zachowania, był świetny!

Jolka | 2018-09-30
Przeczytana: 29 września 2018

Zgrabne opowiadania kryminalne. Jedne bardziej, inne mniej udane. Ale mają swoje minusy. Błyskawiczne rozwiązania zagadek nie pozwalają nawet na własne dociekania. Dopiero wprowadzony zostajesz w okoliczności przestępstwa, a tu już splot szybkich zdarzeń oferuje ci gotową receptę kto zabił i dlaczego.
Zdecydowanie lepiej te male formy wypadłyby jako rozbudowane powieści. Nagromadzenie postaci, kradzieży i zabójstw powoduje istny mętlik w głowie i sprawia,że szybko owe historie zapominamy. A szkoda.
Stop opowiadaniom. Następna Christie tylko w powieści.

Queequeg | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Przy okazji zbioru opowiadań „Poirot prowadzi śledztwo” wyraziłem zdanie, że według mnie Agatha nie sprawdza się w krótkich formach. Po „Śledztwie na cztery ręce” utwierdziłem się w przekonaniu. Mam wrażenie, że te jej opowiadania są napisane po łebkach, na szybko, od niechcenia. Pełno ciekawych pomysłów, które są marnowane przez autorkę poprzez sztampowe, zbyt szybkie, zbyt przewidywalne i zbyt absurdalne rozwiązania. Uważam, że gdyby Christie rozpisała się jednak trochę bardziej, rozwinęła akcję, wydłużyła fabułę to mógłby wyjść z tego naprawdę ciekawy kryminał. A tu nawet słynne już w twórczości Agathy suspensy były mało zaskakujące, pozbawione realizmu, wręcz sztuczne.

Do tego Tommy i Tuppence… Nie będę ukrywał, że w twórczości autorki to jedyni główni bohaterowie, którzy od samego początku nie wzbudzili we mnie nawet szczątkowej sympatii. Liczyłem, że może się coś zmieni w stosunku do nich, ale mój odbiór po raz kolejny jest negatywny. Jednak wolę innych bohaterów Christie...

lacerta | 2018-08-17
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

"Śledztwo na cztery ręce" to w zasadzie zbiór opowiadań, których głównymi bohaterami są Tommy i Tuppence, których już zdążyłam poznać. I tym razem, niestety, nie jestem w stanie do końca polubić tej dwójki detektywów.
Jak to z opowiadaniami bywa, mało w nich szczegółów, ale w przypadku "Śledztwa na cztery ręce" dużo faktów nie zostaje podanych czytelnikowi, chociaż oparte są na nich rozwiązania. Miałam wrażenie, że dużo jest tutaj również przypadkowego rozwiązania spraw i zbiegów okoliczności prowadzących do nich. Zbyt dużo tutaj szczęścia przez co opowiadania wydają mi się infantylne.
Jednym zdananiem, "Śledztwo na cztery ręce" nie porywa.

Bardzo ciekawy i szybki w czytaniu zbiór pewnych historyjek, nawet lekkich opowiadań, które przedstawiają nam losy detektywów amatorów. Tommy i Tuppence jak zawsze pałają do siebie ciekawym humorem, często wpadają w tarapaty i często łatwo z nich wychodzą. Trochę znużyło mnie to, że każda historia zaczynała się tak samo: najpierw podpatrywanie klienta, a potem zapraszanie go do małego biura. Ogólnie na plus, więc polcam.

"Śledztwo na cztery ręce" od początku traktowałam jako zbiór opowiadań, które mają wspólnych bohaterów, ale inne historie. Najpierw przedstawię oceny za poszczególne opowiadania:

1. "Różowa perła" 7/10
11. "Niepodważalne alibi" 6/10
12. "Córka pastora" 3/10
13. "Buty ambasadora" 7/10
14. "Człowiek, który był numerem 16" 8,5/10

Opowiadania są różne, jak widać od słabych do świetnych. Momentami jest bardzo ciekawie, nie kiedy napięcie sięga zenitu, niekiedy jest zabawnie. Mimo tych słabych momentów polecam :)

Ania | 2015-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Moje kolejne spotkanie z sympatyczną parą detektywów. Tym razem Tommy i Tuppence, działając na zlecenie rządu, prowadzą agencję detektywistyczną. Mają pełne ręce roboty i dzięki sprytowi i szczęściu radzą sobie z każdym wyzwaniem.
Niewiarygodne przygody bohaterów, naiwność i natrętne poczucie humoru sprawiły, że odbieram tę pozycję jako parodię książek detektywistycznych.

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 26 marca 2012

Kryminał rewelacyjny. Dostałam tę książkę na urodziny i tak mnie wciągnęła, że w niedługim czasie została przeczytana.