Europa zmierza ku przepaści

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historia
Daniel

Między konferencja monachijską pod koniec września 1938 r. a zbrojną agresja Niemiec hitlerowskich na Polskę jedenaście miesięcy później rozwój wydarzeń prowadził konsekwentnie ku wojnie, i to wojnie powszechnej, mając po zaledwie dwudziestu pięciu latach ponownie pogrążyć świat w chaos i zniszczenie. Niemcy hitlerowskie przygotowały już w tym czasie etap następny: miał on przynieść...

Niemcy hitlerowskie przygotowały już w tym czasie etap następny: miał on przynieść utrwalenie wyników polityki "appeasementu" przez zatwierdzenie skutków zdrady monachijskiej ze strony jej zachodnich uczestników, a także uzyskanie od Zachodu akceptacji dla dalszych agresywnych planów niemieckich w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Osobne miejsce miało tu zająć izolowanie Polski od tych państw, które mogły jej dopomóc.

Niemcy przez podpisanie układu sojuszniczego z Włochami w dniu 22 maja - sojuszu jak najbardziej agresywnego - zadały jawny cios nadziejom, że pokój uda się mimo wszystko uratować. Europa, od dni Monachium zmierzająca ku przepaści, teraz znalazła się już na samej jej krawędzi.

tomsn | 2013-09-11
Na półkach: Pro publico
Przeczytana: 09 września 2013

Autor to ekspert w dziedzinie dyplomacji międzywojennej. Dodatkowo to pisarz - literat, który znajduje wiele określeń na rozmaite dyplomatyczne poczynanie, dzięki czemu nie daje się sztampie. Świetna praca, jednak zawierająca konkretny punkt widzenia - krytyka Becka i jego polityki oraz zorientowanie na współpracę ze Związkiem Sowieckim. Na plu owej publikacji - w aneksach jest spis ambasadorów, szefów dyplomacji oraz pełne teksty ważniejszych traktatów międzynarodowych. Świetna książka - polecam entuzjastom historii, polityki międzynarodowej i międzywojnia.

Anna | 2013-12-27
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Cóż pisać w opinii? Nie streszczę tu książki, ponieważ nie wystarczyłoby miejsca. Nie napiszę o czym jest, bo wystarczy spojrzeć na tylną okładkę i przeczytać opis. Nie poddam jej krytyce historyka, gdyż nie mam wystarczającej wiedzy.
Napiszę tylko, że czyta się naprawdę przyjemnie z powodu przystępnego języka. Nie trzeba być wybitnym ekspertem, żeby się w niej zorientować, bo europejskie zagrożenie ze strony Niemców i Sowietów w latach 1938-39 przedstawione zostało od podstaw.

Kropka | 2014-01-21
Przeczytana: 13 stycznia 2014