Agonia pokoju i początek wojny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Edgware

Książka opisuje wydarzenia i działania dyplomatyczne w ostatnim tygodniu przed wybuchem II wojny światowej.

źródło opisu: http://www.conrada11.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

grzegorzzg | 2019-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2019

Po raz pierwszy miałem okazję przeczytać o dyplomacji końca pokoju i początku II wojny światowej Polskiej oraz państw sprzymierzonych i Niemiec oraz ZSRR i pozostałej części świata.
Henryk Batowski skrupulatnie przygotował się do napisania niniejszej książki, można w niej znaleźć, dokumenty, listy, noty dyplomatyczne.
Mój wniosek na temat dyplomacji Polskiej jest jeden, była błędna ale ja to piszę po czasie i analizie dostępnych mi wiadomości, ale kto mógł w tamtym czasie przypuszczać że państwa Francuskie jest tchórzliwe podporządkowane dyplomacji Wielkiej Brytanii która jest flegmatyczna i fałszywa, Polska dyplomacja nie podjęła żadnych rozmów z ZSRR, dyplomacja państw sprzymierzonych też nie myślała za bardzo o intensyfikacji rozmów i do żadnych konkluzji uzgodnień nie doszło. Oczywiście autor pisze o poprawnie politycznie o ZSRR i usprawiedliwia jego podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, ale nie wspomina o tajnym protokole paktu rozstrzygającym zajęcie państw niepodległych...