Mężczyzna od podstaw. Podróż pewnej kobiety do świata mężczyzn i z powrotem

Okładka książki Mężczyzna od podstaw. Podróż pewnej kobiety do świata mężczyzn i z powrotem Norah Mary Vincent
Norah Mary Vincent Wydawnictwo: Otwarte reportaż
reportaż
Otwarte
2006-01-01
2006-01-01
płeć literatura faktu dziennikarstwo uczestniczące reportaż wcieleniowy undercover

Najważniejsze na początku: pod żadnym pozorem nie czytaj wstępu od tłumacza. Jest zupełnie niepotrzebny, do granic napuszony i pełen spojlerów. Nie warto, zmarnujesz tylko czas i nerwy, wpływa bardzo negatywnie na dalszą lekturę.

Natomiast samą książkę postrzegam jako całkiem udany i ciekawy obraz społeczeństwa amerykańskiego lat dziewięćdziesiątych i choćby z tego powodu warto sięgnąć. Bo w samym rozkładzie mężczyzny na czynniki pierwsze chodzi oczywiście o mężczyznę amerykańskiego. Pomimo dogłębnej analizy zachowań i uwarunkowań ich życia istnieją sytuacje, z którymi nie sposób się utożsamić czy w nich odnaleźć.

O samych kobietach też jest, wbrew pozorom, bardzo dużo i ciekawie.

Pisana prosto i przystępnie, z całym smakiem światopoglądów przełomu wieków. Czy dziś zostałaby napisana? Może inaczej, a może w ogóle nie.

Temat ciekawy i obiecujący, ale poza pojedynczymi spostrzeżeniami książka mnie nie porwala, do zapomnienia.

Książka moim zdaniem jest słaba. Ale być może moja opinia wynika z sporych oczekiwań. Czytając, cały czas czekałem na jakieś wnioski, konkrety, których nie znalazłem. Wszystkie wnioski płynące z eksperymentu są dość płytkie i wręcz oczywiste. Książka ma charakter bardziej anegdotyczny niż analityczny.
Zgadzam się poniższą recenzją:

Zgadzam się poniższą...

Norah Vincent zamieniła się w mężczyznę. Chodziła na specjalne treningi sposobu poruszania, modulacji głosu a nawet nauczyła się robić perfekcyjny zarost. Co ważne autorka od samego początku zaznacza, że nie jest to żaden poradnik o tym co i jak myślą mężczyźni. Książka to zebrane i opisane doświadczenia odnoszące się jedynie do poznanych przez nią mężczyzn. Zaznacza również, że nie wie jak to być mężczyzną, może jedynie wypowiedzieć się w kwestii postrzegania jednostki jako mężczyzny.
Wielkim atutem książki jest obiektywność autorki. Nie przedstawia mężczyzn w sposób prześmiewczy, nie robi z nich panów świata. Przedstawia zarówno plusy bycia mężczyzna jak i minusy. Myślę, że właśnie owe minusy są w tej książce najważniejsze. Ciągle w telewizji czy w radiu słyszymy jak to mężczyźni mają, lepiej więcej zarabiają itp. Jednak niewiele z nas pomyśli, co taki osobnik rodzaju męskiego naprawdę ma na swoich barkach, a zaręczam, że nie mało. Norah pracowała jako mężczyzna, chodziła na randki jako mężczyzna, grała w kręgle jako mężczyzna, wyjechała na obóz terapeutyczny również jako mężczyzna. Przeprowadzony przez nią eksperyment trwał półtora roku. Dlatego uważam, że jest to wiarygodne źródło opisujące relacje między mężczyznami, jak to jest być członkiem ich wspólnoty. Autorka ukazuje ile uczucia jest w gestach dla kobiet chłodnych. Ciekawie również porównuje zjawiska społecznie w odniesieniu do relacji damsko-damskiej.
Książka była interesująca również pod względem moralnym. Autorka była w grupie, w której musiała zdobyć zaufanie kłamiąc im w żywe oczy. Tylko człowiek z antyspołecznymi zaburzeniami osobowości nie miałby wyrzutów sumienia.
Jak wielkie konsekwencje miał eksperyment dla niej samej? Przekonacie się o tym czytając.
Polecam.

• Psychologia i okolice