Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz

Okładka książki Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz Gerald Posner, John Ware
Okładka książki Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz
Gerald PosnerJohn Ware Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Mengele: The Complete Story
Znak Horyzont
2019-05-15
2000-01-01
Piotr Nowakowski
literatura faktu biografia historia

Zbrodniarz, który uniknął kary

Historia człowieka który uciekł od odpowiedzialności za to co działo się podczas wojny w obozie w Oświęcimiu. Opisuje jak dalej toczyło się jego życie w Ameryce południowej.

Dobra! Do historii Mengele wyjątkowo mnie ciągnie, nie wiedzieć czemu. Książka okazała się być wypchana po brzegi faktami z jego życia od samych narodzin aż do dnia śmierci, a nawet chwilę po. Jeśli jesteście ciekawi poznać tego człowieka z bardziej wiarygodnego żródła, to polecam Wam przeczytać ów książkę. Nie ma wyssanych z palca informacji, wszystko jest w niej poparte dowodami.

Książka opowiada historię Josefa Mengelego i to w zasadzie od jego narodzin aż do śmierci. Warto jednak zaznaczyć, że skupia się na okresie powojennym, w którym to Mengele ukrywał się przed sprawiedliwością w Ameryce Południowej.

Większą część tej opowieści Josef Mengele to samotny i zestresowany człowiek, w swoim mniemaniu mocno poniżony. Cały czas ktoś na niego bezskutecznie poluje i cały czas ktoś mu skutecznie pomaga. Frustrujące, ale przedstawia w końcu prawdziwą historię.

Przewija się tu ogrom nazwisk, które czasem trudno spamiętać, książka zawiera też wiele szczegółów na temat różnych akcji i sytuacji. Szkoda, że dzieciństwo oraz poglądy Mengelego nie były trochę bardziej opisane, bo te fragmenty intrygowały mnie najbardziej. Te, oraz stosunek jego rodziny do niego - walka między poczuciem lojalności wobec ojca i obrzydzenia wobec jego czynów były szczególnie namacalne u jego syna, Rolfa.

Myślę, że ta książka szczególnie spodoba się osobom, które już coś o Mengelem i Auschwitz wiedzą - tu jednak historia się skupia wobec zupełnie czego innego. Klimat powojennego świata, w którym idee nazistowskie nadal miały swoje poparcie, chęć osądzenia winnych, niekończąca się ucieczka. Interesująca lektura.

Dużo treści dotyczących dokładnego pobytu bohatera. Chwilami było tak blisko schwytania Mengele, że aż chciało się krzyknąć "no dalej, jest niemalże obok Was!" . Książka w ciekawy sposób przedstawia powojenne losy jednego z największych potworów II Wojny Światowej oraz sposób radzenia sobie z realami codziennego życia.

Jak tu ktoś wcześniej zauważył, Mengele został potraktowany w tej książce za łagodnie. Miałam wrażenie, że niektóre fragmenty tekstu chcą pokazać w nim wrażliwego człowieka. I to najbardziej przeszkadzało mi w czasie czytania.
Nie wiem jaki był cel tego? Być może autor chciał pokazać rozdwojenie jaźni Mengelego?

Niemniej jednak za dużo było o więziach rodzinnych J.Mengele, jak i o jego intelekcie i wrażliwości na sztukę.
Poza tym po pewnym czasie narracja przechodzi niemal w przygodową i można wpaść w taką pułapkę, że podświadomie kibicujemy Mengelemu w jego ukrywaniu się. Cały czas musiałam przywoływać w głowie fakty, by nie zapomnieć o kim czytam. Za mało było w tej książce wzmianek o jego bestialstwie względem jego rzekomej, powojennej normalności w obcowaniu z ludźmi.

Nieprawdopodobne jest dla mnie to, że udało mu się ukrywać tyle lat i właściwie żyć całkiem normalnie. To jest szokujące.

Muszę jednak podkreślić, że tytuł przeczy rzeczywistości, bo nie było tu praktycznie żadnych zasadzek na niego, żadnego polowania na zbrodniarza, tylko nieustanne zbiegi okoliczności wypadające na korzyść Mengelego oraz opieszałość i nieudolność tych, którzy mogli go dopaść.

Niemniej jednak za dużo było o więziach rodzinnych J.Mengele,...

Kojarzycie taką sytuację, gdy wyjątkowo dobrze opanujecie zagadnienia na sprawdzian czy inne kolokwium, a gdy przyjdzie co do czego MUSICIE pochwalić się swoją wiedzą na 150%, pisząc wszystko jak leci? Tak właśnie odebrałam połowę tej książki. Po paru miesiącach męczenia, z ulgą odkładam ją na półkę (jakoś nie potrafiłam zdobyć się na DNF-a).

Interesująca książka, której nie można odmówić rzetelności i ilości szczegółów. Tematyka oczywiście bardzo trudna i nie dla każdego. Momentami jednak wkrada się dość spory chaos - dziwne przeskoki czasowe czy informacje, które właściwie nie są istotne dla całości.
W mojej opinii, książka bardzo łagodzi okrutny obraz Mengelego. Zamiast Anioła Śmierci przedstawia smutnego, samotnego staruszka. Miałam mieszane odczucia podczas czytania, przez większość lektury było mi bardzo żal Mengelego.

Bardzo ważna książka, po którą warto sięgnąć. Znajdziecie w niej mnóstwo informacji na temat wojennego zbrodniarza Josefa Mengelego.

Josef Mengele - "Anioł śmierci z Auschwitz". Stał się żywym symbolem hitlerowskiego "ostatecznego rozwiązania". Był głównym "zaopatrzycielem" komór gazowych i krematoriów. Jeden z największych zbrodniarzy wojennych, który doprowadził do zgładzenia tysięcy ludzi. Jednym z najokrutniejszych czynów Mengelgo było wysłanie w 1943 roku setek Cyganów z podejrzeniem tyfusu do komory gazowej.

Josef Mengele pełnił funkcję lekarza obozowego w Auschwitz-Birkenau. Był jednym z dwóch lekarzy, który podczas selekcji nie bywał pod wpływem alkoholu. Zawsze elegancki i czysty bez żadnych skrupułów jednym ruchem ręki decydował o życiu więźniów. Wokół siebie roztaczał atmosferę strachu i niepewności. Największe zainteresowanie Josefa wzbudzały bliźnięta i karły. Twierdził, że bliźnięta zawdzięczały mu życie, i że nigdy osobiście nikogo nie skrzywdził. Często dla dzieci bywał miły i rozdawał cukierki, by zaskarbić sobie odrobinę ich zaufania. Czerpał "żywy materiał" do swoich pseudoeksperymentów. Mengele nigdy nie żałował swoich czynów, a co gorsza nigdy nie stanął przed sądem. Po wojnie ukrywał się z pomocą rodziny i przyjaciół, którzy nigdy go nie wydali.

Książka jest ogromnym zbiorem informacji na temat jednego z największych zbrodniarzy wojennych. John Ware i Gerald Posner skupili się szczególnie na życiu powojennym Mengelego. Jestem pod wrażeniem napisania tak szczegółowej, książki, jednak przez natłok wielu nazwisk były momenty, w których się gubiłam. Myślałam również, że znajdę więcej informacji na temat Mengelego w czasie jego pobytu w Auschwitz-Birkenau. Muszę przyznać, że trzeba czytać w pełnym skupieniu, bo nie jest to łatwa lektura.

Mimo że Mengele nie odpowiedział za swoje czyny, to jego późniejsze życie było przepełnione strachem i ciągłymi ucieczkami, które doprowadzały go do obłędu i paranoi. Niesamowite jest to, że przez całe swoje życie nie udało się go ująć, choć wielokrotnie było blisko.

Co doprowadziło do tego, że taki wykształcony człowiek był zdolny do takiego okrucieństwa na tak ogromną skalę?

Kolega Josefa, Julius Diesbach ze szkolnej ławki wspomina, że sława była dla Mengelego narkotykiem.
"Pewnego dnia powiedział mi, że kiedyś przeczytam o nim w encyklopedii".

Chyba nikt wtedy się nie spodziewał, czym zasłynie Josef Mengele.

Książkę polecam, a szczególnie osobom, które interesują się tematyką obozową. Uważam, że jest to bardzo ważna książka, choć nie łatwa.

Wyczerpujące informacje nt losów mengele

Wyczerpujące informacje nt losów mengele

Wstrząsająca książka o okrutnym zbrodniarzu wojennym, który nigdy nie dostał tego, na co sobie zasłużył.:(

• II wojna światowa
  • Do kupienia