Dwadzieścia listów do przyjaciela

Okładka książki Dwadzieścia listów do przyjaciela Swietłana Alliłujewa
Okładka książki Dwadzieścia listów do przyjaciela
Swietłana Alliłujewa Wydawnictwo: Came biografia, autobiografia, pamiętnik
Came
1996-01-01
1996-01-01
Wanda Radolińska, Halina Lewandowska, Ewa Fietkiewicz

Lektura jest czymś w rodzaju pamiętnika, powrotem do przeszłości. Swietłana wspomina rodziców, rodzeństwo, ciotki oraz wujków i z sentymentem wraca do czasów dzieciństwa, szczególnie gdy jeszcze żyła matka i wszystko wydawało się w tej rodzinie funkcjonować w miarę normalnie. Wyznaje, że: „Staram się wskrzesić przeszłość, miniony słoneczny okres dzieciństwa. Piszę o tych, którzy w tamtych latach uczestniczyli w naszym gwarnym życiu na Kremlu i w Zubałowie”. Odbywa podróż sentymentalną w przeszłość. Kochała rodziców, którzy chyba nie bardzo na tą miłość zasłużyli... Niektóre rzeczy są opisane w sposób sielankowy, ale czy nie tak widzimy przeszłość i ludzi, których kochaliśmy, a nie ma ich już wśród żywych? Jej życie do pewnego momentu było szczęśliwe, bezpieczne, a w końcu zaczęło się walić i zmierzać ku upadkowi, z którego już do końca życia się nie podźwignęła psychicznie. Jeden z „listów” poświęciła swojej ukochanej niani, która otoczyła ją opieką, miłością i stworzyła dla niej „parasol ochronny” na całe życie.

Dla czytelnika interesujące są ciekawostki z życia prywatnego radzieckich elit, a Swietłana w tym życiu uczestniczyła, bo była jego częścią i dzięki niej mamy możliwość poznać życie Stalina i jego rodziny oraz świty z relacji osoby, która znalazła się " w oku cyklonu". Opisuje jak pewne wydarzenia widziała i przetwarzała w głowie z pozycji dziecka a potem dorosłej już osoby. Jak musiała się zderzyć z rzeczywistością i prawdą o „wyczynach” jej ojca.

Wszystko jest napisane w formie listów do przyjaciela, a tym „przyjacielem” jest każdy czytelnik. Książka poruszająca, bo pokazuje niełatwą drogę jaką przeszła ta kobieta, którą przez całe życie postrzegano przez pryzmat ojca i do której przylgnęła łatka „córka Stalina”. Długo „polowałam” na tę książkę i zagości w mojej biblioteczce na stałe, bo będę jeszcze do niej wracać. To książka z rodzaju tych, których się nie pożycza, nie wymienia i nie sprzedaje. Po prostu MOJA.

Z listów można zaczerpnąć wiele informacji na temat jej życia w cieniu ojca i zobaczyć obraz elit. Szkoda, że jej wspomnienia z pobytu w USA nie są u nas dostępne w tłumaczeniu.

Córka Stalina pisze o swoim ojcu. Stalin był czułym ojcem, gdy Swietłana była małą dziewczynką. Gdy dorastała stosunek ojca do niej zmienił się. Swietłana nie spełniała jego oczekiwań. Według Swietłany negatywny wpływ na Stalina wywierał Beria, którego obarcza odpowiedzialnością za liczne zbrodnie. Ojciec był w ocenie córki człowiekiem skromnym, który nie znosił pochlebstwa i wszystkiego co później określono mianem "kultu jednostki". Był człowiekiem samotnym, odciętym od społeczeństwa, nieufnym w stosunku do otoczenia. System, który sam stworzył otoczył go murem.

Książka godna uwagi ale dla osób znających temat i mających podstawową wiedzę historyczną dotyczącą epoki i faktów z nią związanych. Lukrowana opowieść o dzieciństwie... trochę wybielająca, mocno stronnicza jednak mimo to godna uwagi.

• Fakty
  • Literatura faktu
  • Absolutnie MUSZĘ przeczytać
  • Inne oblicze historii
  • Wspomnienia

Dodaj cytat z książki Dwadzieścia listów do przyjaciela