Ka-

Mała dziewczynka kroczy mrocznymi korytarzami Kremla, za nią podąża ojciec, a dalej towarzysze i ochrona... Dla małego dziecka pozbawionego matki ojciec staje się wszystkim... Kiedy jednak zakochany podlotek próbuje przeciwstawić się woli wodza, jej ukochany zostaje wysłany do gułagu...

źródło opisu: Came, 1996

źródło okładki: ksiazki.wp.pl

michall_1985 | 2016-06-13
Przeczytana: czerwiec 2016

Książka reklamowana jako "wspomnienia córki Stalina" jest autobiografią autorki obejmującą okres od jej wczesnego dzieciństwa,aż do czasu powstawania tytułowych listów.

Wspomnienia napisała podczas letniego miesiąca,który spędzała z daleka od ludzi.

Ze wspomnień stosunkowo mało można się dowiedziec o samym Stalinie i jego polityce,a więcej o relacjach ojca i córki,o matce oraz innych członkach rodziny,zmianach sytuacji w kraju itp.
Allilujewa nie ocenia też ojca i jego zbrodni,a wręcz czasem buntuje się przeciwko "zrzucaniu winy" na niego.O wiele złych czynów oskarża Berię.

Listy są napisane prostym językiem,nie ma zawiłych i filozoficznych rozważań.Jednak przekrojowo książka nieco rozczarowuje.Mnie zabrakło oceny Stalina,opisu ówczesnych realiów i odpowiedzi na pytanie,jak to jest byc dzieckiem największego zbrodniarza XX wieku.

książek: 2039
monishka90 | 2014-06-11
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Z listów można zaczerpnąć wiele informacji na temat jej życia w cieniu ojca i zobaczyć obraz elit. Szkoda, że jej wspomnienia z pobytu w USA nie są u nas dostępne w tłumaczeniu.

Bartek | 2014-04-08

Córka Stalina pisze o swoim ojcu. Stalin był czułym ojcem, gdy Swietłana była małą dziewczynką. Gdy dorastała stosunek ojca do niej zmienił się. Swietłana nie spełniała jego oczekiwań. Według Swietłany negatywny wpływ na Stalina wywierał Beria, którego obarcza odpowiedzialnością za liczne zbrodnie. Ojciec był w ocenie córki człowiekiem skromnym, który nie znosił pochlebstwa i wszystkiego co później określono mianem "kultu jednostki". Był człowiekiem samotnym, odciętym od społeczeństwa, nieufnym w stosunku do otoczenia. System, który sam stworzył otoczył go murem.

zzMoskwa | 2012-09-19

Książka godna uwagi ale dla osób znających temat i mających podstawową wiedzę historyczną dotyczącą epoki i faktów z nią związanych. Lukrowana opowieść o dzieciństwie... trochę wybielająca, mocno stronnicza jednak mimo to godna uwagi.

Anna | 2016-10-19
Przeczytana: 22 maja 2015