Powroty

Okładka książki Powroty Swietłana Alliłujewa
Okładka książki Powroty
Swietłana Alliłujewa Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Kniga dlja wnuczjek
Wydawnictwo:
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
0968042422
Tłumacz:
Wanda Radolińska, Halina Lewandowska
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
753
753

Na półkach: ,

Ta część nie jest ani lepsza ani gorsza od części pierwszej, tylko inna (chociaż pierwsza była bardziej emocjonalna, dramatyczna),bo dotyczy zupełnie innego okresu życia Swietłany. W pierwszej części śledziliśmy jej dzieciństwo na Kremlu i młodość oraz sensacyjną emigrację z Rosji do USA, a tutaj mamy powrót z emigracji do Rosji i ponowny wyjazd za granicę z córką Olgą, która urodziła się w Stanach, ale temu wyjazdowi nie towarzyszy już otoczka aż takiej sensacji i skandalu. Swietłana odbywa podróż sentymentalną do Rosji ( w towarzystwie córki, Olgi) i do Gruzji, skąd pochodził jej ojciec. Ma nadzieję, że pojedna się z synem i córką, których przed laty porzuciła, wyjeżdżając za granicę. Niestety, dzieci są do niej wrogo nastawione, a córka w ogóle nie chce się spotkać z matką. Swietłana uświadamia sobie, że przyjazd do Rosji był błędem i ze smutkiem stwierdza, że:” Patrzyli na mnie jak na rzadki okaz ptaka, który przyfrunął tu przez pomyłkę – obrzucali mnie ciekawskimi spojrzeniami, a rozmowę ze mną zaczynali od słów: „jak wielkim człowiekiem był pani ojciec”. Postanawia wrócić z córką z powrotem na Zachód (najpierw USA a potem Wielka Brytania),jednak nie żałuje, że odbyły tę podróż. Potrzebowała tego, aby ostatecznie rozliczyć się ze swoją przeszłością, przekonać się, że w ten kraj mentalnie niewiele zmienił się od czasów Stalina i że nie potrafiłaby już tutaj żyć będąc ciągle inwigilowaną. Córka Olga poznała członków swojej rodziny, nauczyła się rosyjskiego i gruzińskiego, a Swietłana spotkała z niektórymi członkami rodziny, przyjaciółmi, odwiedziła stare kąty i pożegnała się z Rosją na zawsze. Nie bez problemów opuściły Rosję.
Opisuje tutaj również jak w rzeczywistości wyglądała śmierć jej ojca, jak tuszowano pewne sprawy z nią związane.

Swietłana to postać niezwykła. Mogła wykorzystać swoją uprzywilejowaną pozycję do tego aby opływać w luksusy, a jednak tego nie zrobiła. Pozostała skromną i normalną osobą, która musiała żyć ze świadomością, że nie sposób oderwać się od przeszłości i wizerunku córki Stalina, który ciążył jej jak kamień u szyi. Dokądkolwiek by nie wyjechała, nawet na koniec świata, to i tak ten wizerunek ciągnął się za nią i do końca życia nie mogła się od niego uwolnić. A ja zainspirowana jej wspomnieniami, śledzę w internecie losy jej córki – Olgi, do której przylgnęła łatka „wnuczki Stalina”, tak więc brzemię wielkiego przywódcy przechodzi na kolejne pokolenia a sam Stalin „wiecznie żywy” i to nie tylko w Rosji.

Ta część nie jest ani lepsza ani gorsza od części pierwszej, tylko inna (chociaż pierwsza była bardziej emocjonalna, dramatyczna),bo dotyczy zupełnie innego okresu życia Swietłany. W pierwszej części śledziliśmy jej dzieciństwo na Kremlu i młodość oraz sensacyjną emigrację z Rosji do USA, a tutaj mamy powrót z emigracji do Rosji i ponowny wyjazd za granicę z córką Olgą,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
313
307

Na półkach:

Książka w dużej mierze ciekawa, dlatego że widziana oczami córki tyrana. Ktoś by mógł przypuszczać sięgając po tę książkę, że zapewne będzie autorka koloryzowała dany czas w Rosji, jako że to w końcu córka Stalina. Nic bardziej mylnego, zostaje przez nią ukazany przytłaczający obraz tamtego życia i jak sama zauważyła nic się nie zmieniło. Warto ją przeczytać, aby samemu mów wyrobić sobie zdanie o tamtym czasie.

Książka w dużej mierze ciekawa, dlatego że widziana oczami córki tyrana. Ktoś by mógł przypuszczać sięgając po tę książkę, że zapewne będzie autorka koloryzowała dany czas w Rosji, jako że to w końcu córka Stalina. Nic bardziej mylnego, zostaje przez nią ukazany przytłaczający obraz tamtego życia i jak sama zauważyła nic się nie zmieniło. Warto ją przeczytać, aby samemu mów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    1
  • Posiadałam, ale oddałam
    1
  • (Auto, mono-)biografie, wspomnienia,pamiętniki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Powroty


Podobne książki

Przeczytaj także