Obserwator

Wydawnictwo: Sonia Draga
Der Beobachter
jackie_s

Inne wydania

Samson obserwuje życie zupełnie sobie obcych kobiet. Identyfikuje się z nimi i chce wiedzieć o nich wszystko. Jako obserwator właśnie. Może dlatego, że jego własne życie składało się dotychczas tylko z niepowodzeń i odrzucenia? Wie doskonale, co dzieje się u jego sąsiadów - w dodatku sporządza dokładne notatki na ten temat. Samson to singiel, samotnik i dziwak - bezrobotny i nieszczęśliwy....

Wie doskonale, co dzieje się u jego sąsiadów - w dodatku sporządza dokładne notatki na ten temat. Samson to singiel, samotnik i dziwak - bezrobotny i nieszczęśliwy. Szary, zwykły człowiek, który nie rzuca się w oczy. Nawet po rozmowie z nim trudno go zapamiętać.
Z dala, ale pełen oddania, kocha piękną Gillian Ward. Potajemnie bierze udział w jej perfekcyjnym życiu. Bo jej życie to przystojny mąż, urocza córeczka, dobrze prosperująca firma. Ale któregoś dnia Samson ku swemu przerażeniu odkrywa, że to tylko fasada. Że w życiu tej kobiety nic nie jest takie, jak mu się wydawało.
W tym samym czasie seria okrutnych morderstw wstrząsa Londynem. Ofiary to samotne, starsze kobiety. Zamordowane w okrutny, wyjątkowo brutalny sposób. Policja szuka psychopaty. Mężczyzny, który nienawidzi kobiet.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Paco | 2017-02-21
Na półkach: Charlotte LINK, Przeczytane
Przeczytana: 21 lutego 2017

Do małej uczęszczam biblioteki.
Z jeszcze skromniejszą zawartością.
Np. Dostojewskiego nie uświadczysz.
Za to Pani Link jest wszędzie.
W kryminałach. W romansach. W nowościach. I na literkę L.
Nie sposób się od niej odgonić. Poza tym mam chyba syndrom.
Sztokholmski.
Jestem jej ofiarą i podczas przesłuchań będę ją bronił :)
Zaczynam. Niemcy to kraj bogaty. W zasoby naturalne obfity. Mieczy Ci u nich dostatek. Drewna też. Co za tym idzie – papieru. Dostrzegła to Link. Napisała 17 powieści. I jakby chciała, parę drzewek więcej, cieszyłoby się słońcem. Ale nie. Ptaszki nie będą miały gdzie usiąść, bo pani Link postanowiła wałkować. Kwestie poszczególne po 10 razy. Aha, miałem bronić. Zabijanie bez końca umotywować trzeba. Robi to za pomocą Himalajów motywu. Nie sądzę, by powód mógł być poważniejszy, niż w Obserwatorze.
I walnąć między oczy potrafi.
Za to, mam pozytywne uczucia, względem sprawcy.
Sorry... Autora.

wiejskifilozof | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Akcja tej książki powaliła mnie na kolana.Jeszcze nigdy nie czytałem tak dobrego thrillera.Thrillera w którym znalazłem dokładnie wszystko to czego chciałem.A więcej morderstwa.Ktoś zabija starsze samotne kobiety.Takie babcie,do rany przyłóż.Nikomu nie zrobiły nic złego i nagle,morderca atakuję.Główną bohaterką jest Gillian.Ładna, atrakcyjna pociągająca.Ma wszystko,fajny mąż,udana córka, fajna przyjaciółka.U boku kochanek.Tu mamy taki wątek obyczajowy,na szczęście nie przybija się on w książce nadmiernie.Mimo,to ma on duże znaczenie zwłaszcza dla osób, lubiących kiedy thriller to nie tylko bezmyślne mordowanie ludzi.
Jest i też pewien mężczyzna to Samson lat 31, który nie ma pracy jest dziwakiem.Nieśmiały,pełen kompleksów.A jego jedyny kumpel to Polak Bartek,I kiedy Samson zostaje oskarżony o zabójstwa,zaczyna się dla niego koszmar.Dobra więcej nie napiszę, zapraszam do lektury.Otwórzcie książkę, przenieście się do zimowej Anglii i zaczytajcie się.

Bardzo miła odmiana od czytanych przeze mnie ostatnio kryminałów i thrillerów, w których na pierwszy plan najczęściej wysuwają się detektywi i prowadzone przez nich śledztwo. Tutaj autorka najwięcej uwagi poświęca przedstawieniu postaci, ich życiu prywatnemu, stosunkom międzyludzkim i problemom z jakimi muszą się borykać. Porusza wiele bardzo trudnych tematów takich jak życie w samotności, izolacja od społeczeństwa, molestowanie seksualne oraz obojętność innych ludzi na krzywdę innych.

Portrety psychologiczne bohaterów są bardzo dobrze nakreślone, dzięki temu szybko wciągnęłam się w akcję i nie mogłam się oderwać od czytania (do tego stopnia, że pierwszą część książki przeczytałam na raz :)). Rozwiązania nie domyśliłam się zanim nie było już dosadnie zasugerowane kto jest winien morderstw, a nawet po tym akcja dalej trzymała w napięciu.
Wielkim plusem dla mnie jest oczywiście osadzenie całej historii w okresie śnieżnej, mroźniej zimy. Uwielbiam po prostu takie tło dla akcji, a...

teri | 2013-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Nastepny bardzo dobry kryminal tej autorki.To juz moje siodme spotkanie z Ch.Link i jak zawsze satysfakcjonujace mnie.W "Obserwatorze" mamy jak zawsze watek kryminalny i psychologiczny.W tej powiesci jednak dominuje problem samotnosci.Prawie wszystkie postaci przedstawione tutaj,borykaja sie z nia.Nielatwo jest domyslic sie,kto jest morderca,ksiazka naprawde wciaga.Polecam!!!La solitudine è il guardone....

Perzka | 2013-02-14
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Sięgając po książkę Charlotte Link wiedziałam,że nie będę zawiedziona.Jak zwykle powieść napisana przejrzyście,z dużą dozą napięcia,które stopniowo wzrasta i powoduje,że nie można przestać jej czytać.

Główny bohater Samson,singiel,dziwak,samotnik,bezrobotny,
nieszczęśliwy,w życiu codziennym zajmuje się obserwowaniem kobiet z sąsiedztwa.Sporządza na ten temat notatki,które zapisuje w komputerze.Jako zwykły,niczym nie wyróżniający się mężczyzna "obserwator"platonicznie zakochuje się w sąsiadce Gillian Ward.Zaczyna ja częściej śledzić,podglądać i odkrywa,że jej pozornie piękne,poukładane życie (mąż,córeczka,firma)to tylko zewnętrzny obrazek.W rzeczywistości ta rodzina ma ogromne problemy.

W tym czasie w Londynie dochodzi do okrutnych morderstw.Ofiary to samotne,starsze kobiety.Kto je zamordował?Czy Samson jest zaplątany w te morderstwa?

Gorąco zachęcam do przeczytania tej pozycji,ale także innych powieści Charlotte Link.Naprawdę czyta się je jednym tchem.Są znakomite!!!

Anika | 2014-04-27
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Dobry kryminał napisany w stylu charakterystycznym dla pani Link, czyli z wnikliwą analizą związków międzyludzkich i ciekawymi portretami psychologicznymi bohaterów. Zagadka kryminalna również interesująca, a więc polecam.

Pela | 2013-07-02
Przeczytana: 07 czerwca 2013

"Obserwator" to już trzecia książka Charlotte Link którą miałam przyjemność przeczytać. I nie zawiodłam się. tak jak w pozostałych książkach tej autorki, tak i w "Obserwatorze" jest dobry szkic psychologiczny postaci, budowanie napięcia i efekt zaskoczenia. Polecam.

Roland | 2016-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Różne oblicza samotności

Powieści Charlotte Link słynną z doskonale dopracowanych aspektów psychologicznych. Nie uświadczymy w jej książkach nagłej sensacji, zawrotnego tempa akcji czy też mnogiej liczby zwrotów fabularnych. Pozornie spokojna pod względem akcji fabuła niesie w sobie ogromną liczbę motywów, których wspólnym mianownikiem jest natura człowieka oraz wszelkie ludzkie relacje. Jednakże tym razem powieść „Obserwator” jest nie lada gratką dla stałych czytelników twórczości pani Link, gdyż autorka sprytnie połączyła w odpowiednich proporcjach zarówno część sensacyjno-kryminalną oraz obyczajowo-psychologiczną. Owszem można doszukać się kilku mankamentów zwłaszcza w części kryminalnej, lecz świetnie wykreowany obraz ludzkich motywacji oraz zachowań uzupełniają te braki. Jednym słowem powieść dla osób poszukujących interesujących wątków psychologicznych w książkach kryminalnych.

Londynem wstrząsa seria brutalnych morderstw. Bezbronne, samotne kobiety padają ofiarą...

Tomek | 2012-10-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 28 września 2012

Nareszcie dostałem książkę Charlotte Link, która mi się podobała. Po dwóch słabszych pozycjach, wydanych ostatnio na polskim rynku czytelniczym, Obserwator jest tym co u autorki cenię najbardziej. Jak to zwykle bywa u królowej niemieckiego kryminału, powieść napisana jest lekkim językiem i porusza bardzo złożone problemy społeczne. To coś dla fanów dobrego kryminału jak i dla osób, które oczekują po lekturze głębszych refleksji.
Ocena: 5/6

BeataBe | 2013-01-04

Tytuł książki trochę mnie do niej zniechęcał. Myślałam, że to kolejna powieść o seryjnym mordercy - prześladowcy kobiet. Czyli pewnie wiele razy już wałkowana ta sama historia. Fanką tej autorki nie byłam jak dotąd. Podobał mi się Dom sióstr, ale jej 2 lub 3 inne powieści wydały mi się wtórne i niespecjalnie odkrywcze.
No ale ta powieść jest rewelacyjna. Naprawdę nie spodziewałam się. Doskonała intryga kryminalna. Co kilkadziesiąt stron w kręgu moich podejrzeń znajdował się inny bohater książki, już wydawało mi się, że jestem taka sprytna, że wiem kto zabija, by wkrótce przekonać się, że powieść zmierza w zupełnie inną stronę. Naprawdę doskonała robota autorki.
Poza tym wszystkie postacie w książce znakomicie pokazane. Atmosfera samotności, odosobnienia, wyobcowania niektórych bohaterów - poruszające. Samson i John - to moi ulubieńcy. Naprawdę serce rośnie, gdy się czyta tak dobrą książkę.