Zamorska Jagiellonka

Wydawnictwo: Glob
historyczna
Amanda

Powieść biograficzna o Katarzynie Jagiellonce (1526-1583), królowej Szwecji od 1569. Katarzyna córka Zygmunta I Starego i Bony, siostra Zygmunta Augusta. Wyszła za mąż za księcia finlandzkiego - Jana Wazę, późniejszego króla Szwecji. Po uwięzieniu Jana w zamku Gripsholm przez brata, króla Szwecji Eryka XIV, postanowiła dzielić los męża i pozostawała z nim w więzieniu, gdzie urodził się syn...

Katarzyna córka Zygmunta I Starego i Bony, siostra Zygmunta Augusta. Wyszła za mąż za księcia finlandzkiego - Jana Wazę, późniejszego króla Szwecji. Po uwięzieniu Jana w zamku Gripsholm przez brata, króla Szwecji Eryka XIV, postanowiła dzielić los męża i pozostawała z nim w więzieniu, gdzie urodził się syn Zygmunt, późniejszy król Polski (Zygmunt III Waza). W 1567 bunt arystokracji szwedzkiej przeciwko Erykowi XIV doprowadził do uwolnienia małżonków.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Skan własny (MW)

książek: 1942
Ewa | 2013-07-19
Przeczytana: 14 października 2013

Biografia w formie powieści przedstawia życie najmłodszej córki Zygmunta I Starego oraz Bony Sforzy. Z opowieści szlachcianki Doroty Ostalskiej wyłania się postać i życie Katarzyny Jagiellonki. Zwana "żelazną Kachną",żona Jana III Wazy, po zaślubinach uwięziona z mężem na trzy lata przez Eryka XIV, króla szwedzkiego, po uwolnieniu przejęła władzę w swoje ręce. Jako królowa szwedzka, silna i mądra, powiększyła terytorium Szwecji. Będąc katoliczką, nie zabroniła ludowi wiary protestanckiej. Budowała kościoły i wprowadziła luksus do zamków. Książka napisana językiem staropolskim, początkowo ciężko się czyta ale jak już przyzwyczaimy się do tego stylu, szybko wciągniemy się w mało znaną i ciekawą historię. Polecam.

książek: 2094
ewa | 2017-05-05