Zamorska Jagiellonka

Glob
1986-01-01
1986-01-01
Katarzyna Jagiellonka Wazowie król królowa niewola Szwecja

"Zamorska Jagiellonka" Hanna Muszyńska Hoffmanowa.
Hanna Muszyńska Hoffmanowa jest autorką wielu powieści o ważnych postaciach w historii Polski, zwłaszcza kobiet, i ich wpływie na rozwój naszego kraju i jego wizerunek, również na arenie międzynarodowej. Są to zbeletryzowane wersje życia ważnych postaci historycznych. Powieści Hanny Muszyńskiej Hoffmanowej są napisane interesująco i dzięki temu wchłaniamy historię Polski jednocześnie dobrze się bawiąc. Żałuję, że wydawcy zapomnieli o autorce i jej powieści nie są już wznawiane. Bardzo szkoda.
"Zamorska Jagiellonka", to dzieje najmłodszej córki króla Zygmunta Starego oraz królowej Bony, najmłodszej siostry króla Zygmunta Augusta, czyli Katarzyny Jagiellonki - żony króla Szwecji Jana III Wazy oraz matki Zygmunta III Wazy, króla Polski. Bogate koneksje, prawda?
Nie dość, że poznajemy życiorys mało znanej, a tak ważnej dla Polski postaci, to jeszcze wciągamy się w wir wydarzeń i intryg obyczajowo - politycznych szesnastowiecznej Polski i Szwecji. Narratorką powieści jest fikcyjna karlica (niziołka),Dorota Ostalska, o szlacheckich korzeniach, oddana do posługi na dworze królowej Bony i będąca świadkiem wszystkich tych wydarzeń. Naprawdę polecam. Uwielbiam książki Hanny Muszyńskiej Hoffmanowej. ❣

"Zamorska Jagiellonka" Hanna Muszyńska Hoffmanowa.

Przenieśmy się w czasie do okresu, gdy językiem międzynarodowej komunikacji była łacina, gdy egzekucje wciąż były publiczną rozrywką, choć to już nie średniowiecze, a polityczne małżeństwa łamały serca możnych. W zamorskiej zimnej krainie spotkamy nie mniej zimną księżniczkę (bo nikt nigdy nie widział jej rozpaczającej). Nie, to nie Królowa Śniegu, a Katarzyna Jagiellonka rodem z Polski.

Katarzyna była córką króla Zygmunta Starego i Bony Sforzy, a siostrą króla Zygmunta Augusta i królowej Anny. Ta adorowana przez niemieckich i włoskich książąt królewna, o której „świątobliwości obyczajów i piękności urody po wszem chrześcijaństwie wielka sława była”, jak pisał około 1570 roku Jan Kromer, długo musiała czekać na zamęście, gdyż najpierw matka, a potem brat nie wykazywali zaangażowania w wydanie królewien. Zaszczyt małżeństwa, jak ówcześnie się uważało, przypadł Katarzynie w udziale dopiero w wieku 36 lat. Choć chętnym do ręki najmłodszej siostry był nawet car Iwan Groźny, to szczęśliwcem został finlandzki książę, późniejszy król Szwecji Jan III Waza. Z nich dwojga to małżonka wydaje się być silniejszą i rozsądniejszą, słusznie nazywana Katarzyną Żelazną. To z powodu jej niezłomnego charakteru oraz przenikliwego umysłu para mogła włożyć korony na swe głowy. Droga do tego nie była łatwa, oj nie.

„Zamorska Jagiellonka” jest powieścią historyczną. Autorka Hanna Muszyńska Hoffmannowa stylizowała język na staropolski, zatem nie jest łatwe wczytanie się w fabułę, aczkolwiek niezwykle ciekawe jest okrywanie na przykład kim był dziewierz czy jaką rolę spełniał dziewosłęb. Czy wiedzieliście, że tak ładnie brzmiące słowo jak sempiterna to po prostu tyłek?

Książka jest z typu inspirujących. Pozwala nie tylko na okrywanie dawnego słownictwa, ale i motywuje do pogłębiania wiedzy. Czytając ją przemierzyłam w innych źródłach niezliczone życiorysy postaci historycznych. „Zamorska Jagiellonka” ma też walory poznawcze na temat sytuacji wyższych warstw społecznych w XVI wieku.

Na uwagę zasługuje narratorka, którą jest Dosia. Karlica Dorota Ostalska była rzeczywistą zaufaną służką królowej Bony, a potem podążyła wraz z Katarzyną do Finlandii i do Szwecji. W książce jawi się ona jako wszędobylska i bystra kobieta. Sprytna, o dobrym sercu niziołka jest sympatycznym przewodnikiem dla czytelnika.

Książka dała mi wiele satysfakcji pomimo tego, że nie czytało się jej szybko.
Serdecznie ją polecam miłośnikom powieści historycznych.

1959

Biografia w formie powieści przedstawia życie najmłodszej córki Zygmunta I Starego oraz Bony Sforzy. Z opowieści szlachcianki Doroty Ostalskiej wyłania się postać i życie Katarzyny Jagiellonki. Zwana "żelazną Kachną",żona Jana III Wazy, po zaślubinach uwięziona z mężem na trzy lata przez Eryka XIV, króla szwedzkiego, po uwolnieniu przejęła władzę w swoje ręce. Jako królowa szwedzka, silna i mądra, powiększyła terytorium Szwecji. Będąc katoliczką, nie zabroniła ludowi wiary protestanckiej. Budowała kościoły i wprowadziła luksus do zamków. Książka napisana językiem staropolskim, początkowo ciężko się czyta ale jak już przyzwyczaimy się do tego stylu, szybko wciągniemy się w mało znaną i ciekawą historię. Polecam.

• Powieść historyczna
  • Historyczne