2 077
2 302
1 146
klasyka
megii24

Ludzie bezdomni to opowieść o losach lekarza – Tomasza Judyma – wywodzącego się z nizin społecznych, który dzięki ciężkiej pracy i uporowi zdobył wykształcenie i zaangażował się w pomoc ubogim. Droga, którą obrał okazała się niezwykle trudna, gdyż jego bezinteresowna pomoc ludziom ubogim prowadziła do konfliktów z kolegami po fachu. Czy uda mu się zrealizować obrany cel i osiągnąć szczęście? Na drodze Judyma pojawia się Joasia Podborska – uboga szlachcianka, która ze względu na trudną sytuację materialną zostaje zmuszona do tułaczki po domach zamożnych ludzi i pracy w charakterze nauczycielki. Kobieta pragnie jednak czegoś więcej niż pomagać ludziom – marzy o założeniu z Tomaszem rodziny i stworzeniu własnego domu. Czy lekarz pochłonięty pracą na rzecz ubogich znajdzie czas na miłość i życie u boku Joasi?

źródło opisu: Czytelnik, 1973

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Rafał99 | 2019-05-31
Przeczytana: 2017 rok

Byłem chyba jedną z nielicznych osób, która chętnie przeczytała tę książkę w liceum. Wielowątkowość i problematyka jest bardzo adekwatna do naszych obecnych czasów. Moralne problemy, którymi jest dręczony każde z nas. Wybór pasji a miłości. Wszystko można w niej znaleźć z naszego życia codziennego.

Cliodne | 2019-03-29
Przeczytana: 23 maja 2016

Lubię styl pisania Żeromskiego.

Tę książkę udało mi się przeczytać dopiero kilka lat po ukończeniu liceum. Wracałam do niej trzy razy.

Jest to historia Tomasza Judyma, lekarza, który stara się naprawdę pomagać potrzebującym ludziom. Przeciwstawia się opinii publicznej i znajomym z branży, którzy po prostu wyśmiewają jego zaangażowanie i wrażliwość na ludzkie nieszczęście.

Całość utworu jest utrzymana w duchu pesymistycznym, ale nie przeszkadzało mi to w czytaniu. Powieść zawiera wiele symboli, do których lubię wracać. Najbardziej wspominam rozdartą sosnę czyli bezradnego Tomasza i tytułowych ludzi bezdomnych, którzy mimo, że mieli gdzie mieszkać, to chodząc od domu do domu byli też bardzo samotni.

Już na zawsze będę mieć dobre wspomnienia z tą lekturą.

Kamillo | 2019-02-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lektury, 2019

Stefan Żeromski w gimnazjum był jednym z najnudniejszych autorów jakich czytałam. Jego styl był ciężki i trudno było mi odnaleźć się w fabule. Biorąc do ręki "Ludzi bezdomnych" byłam gotowa na dramatyczny 300 stronicowy maraton z kilometrowymi opisami, w których ciężko odnaleźć główną treść utworu. Tutaj pojawia się moje wielkie zaskoczenie, bo wciągnęłam się w opowieść o Judymie bez reszty. Faktycznie jest to książka trudna i momentami się dłuży, ale porusza tak istotne kwestie i tak trafnie przedstawia problemy ówczesnego świata, że łatwo jest zawiesić na niej oko na dłuższą chwilę.
Myślę, że do niektórych spraw trzeba dojrzeć i tak też jest z polskimi klasykami. Żeromski ma swój charakterystyczny styl, który jest bardzo poetycki i przepełniony ironią. Dopiero kiedy opada kurtyna dzieciństwa i widzimy świat taki jaki jest i był, przepełniony niesprawiedliwością, korupcją, wiecznymi walkami i dbaniem tylko o swój interes. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie odczytać sens tej książki....

Hipoteza_Riemanna | 2019-01-22
Przeczytana: 2007 rok

Po tylu latach niewiele pamiętam z treści tej książki, ale do dzisiaj umiem sobie przypomnieć uczucie po jej przeczytaniu: radość, że mam ją w końcu za sobą oraz to, że wcześniej nie czytałem nic nudniejszego.

Hefajstosek | 2018-12-01
Przeczytana: luty 2003

Dr Tomasz,Joasia i sosna...Tyle pamiętam i więcej nie chcę.

Ryoukotsu | 2018-11-18

Nie ma co się rozpisywać, lektura jak ocena... przeciętna.

witcherrie | 2018-10-19
Przeczytana: 16 października 2018

Postać głównego bohatera nie przypadła mi do gustu. Tomasz Judym nie dopuszcza siebie do szczęścia, a tacy bohaterowie wydają mi się sztuczni - bo choć Judym odrzucił je w imię wyższego dobra, to wydaje mi się, że mógłby połączyć miłość z działaniem na rzecz wyższych celów.
Najsmutniejszy fragment powieści to podróż Judymowej do swego męża. Jest ona naprawdę zdruzgotana i po prostu wykończona, a kiedy Wiktor mówi o przeniesieniu się do Ameryki, trudno wyobrazić sobie jej cierpienie i gorycz.
Lektura wywarła na mnie dobre wrażenie, ale nie wpisała się w poczet moich ulubionych lektur szkolnych.
Polecam

Dominik | 2018-09-20
Przeczytana: 20 września 2018

Książka S. Żeromskiego "Ludzie bezdomni" ukazała się w roku 1899. Perspektywa czasowa jest istotnym czynnikiem przy podjęciu próby oceny dzieła. I cóż widzimy w jej głębi? Wszystkie linie na tym obrazie zbiegają się w punkcie ujęcia świata w możliwe do przetrawienia opisy. A po co człowiek opisuje świat? By go zrozumieć. Może go nienawidzić, może się z nim nie zgadzać, ale nigdy nie zaniecha opisywania zjawisk.

Trudnym czasom industrializacji, w których istota ludzka sprowadzona jest do roli trybiku, Żeromski przeciwstawia pracę u podstaw w osobie doktora Judyma. Taka konstrukcja powieści jest dla mnie próbą wskazania jednej z możliwych dróg poprawy bytu jednostki i/lub całej społeczności, jest - mimo wszystko - cichym szeptem nadziei w sytuacji na pozór beznadziejnej, w której wszystko wydaje się stracone. Żeromski daje wyraz biedzie, w szczególności tej intelektualnej, podziałom i relacjom społecznym, w jakie zostaje zaangażowany główny bohater.

Zosia Nowicka | 2018-08-19

Kolejna pozycja, która mimo że jest lekturą, ujęła mnie swoją wyjątkowością, poprzez sposób w jaki dociera do czytelnika i jakie niesamowite emocje w nim wywołuje.
Przedstawia nam ona losy młodego człowieka, dopiero co po studiach - Tomasza Judyma, który jak na człowieka swoich lat jest bardzo dojrzałym obywatelem, zwracającym uwagę na problemy z jakimi zmierzają się ludzie z jego otoczenia. Za wszelką cenę chce im pomóc oraz ułatwić doczesne życie.

Warto zaznaczyć, że jest on lekarzem, który szczególną uwagę zwraca na potrzeby fizjologiczne i choroby z jakimi zmaga się ludzkość. Chce również zapewnić im odpowiedni byt, w postaci odpowiedniego lokum i przydatnych w codziennym życiu rzeczy.
Bardzo ważną informacją w tej książce jest wygłoszone przez bohatera na spotkaniu ważnych osobistości mowa pod tytułem: ,,Kilka uwag czy słówko w sprawie higieny'' , w którym autor odnosi się właśnie o sposobie bycia osób z niższych warstw społecznych. Podkreśla tam, iż warto zainteresować się...

szarlej_3 | 2018-08-07

Mimo że lektura, należała do przyjemnych książek. Początkowo wolno się rozkręcała, postać Judyma też nie była do końca dobrze nakreślona, ale całość wypada dobrze, pokazuje trudności i poświęcenia, jakie niesie za sobą zawód lekarza. Rozdarcie niczym u rozdziałowej sosny.