Zamiast ciebie

Okładka książki Zamiast ciebie Sofie Sarenbrant
Okładka książki Zamiast ciebie
Sofie Sarenbrant Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Brantevik (tom 2) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Brantevik (tom 2)
2013-01-23
Robert Kędzierski
literatura szwedzka

Gdy przeszłość powraca

,,Zamiast ciebie" jest kontynuacją historii Agnes i Tobby'ego czyli bohaterów książki ,,36 Tydzień" autorstwa Sofie Sarenbrant. Od tragicznych wydarzeń z pierwszej części minęło szesnaście lat, rodzina próbuję funkcjonować tak normalnie jak to tylko możliwe, jednak pokłosie przeszłości daję znowu o sobie znać. Nicole czyli osiemnastoletnia córka Agnes i Tobby'ego znika tak samo jak jej matka przed laty, czyli historia chce zatoczyć koło. Książkę ,,Zamiast ciebie" czytało mi się zdecydowanie lepiej niż jej poprzedniczkę, autorka zaliczyła postęp jeśli chodzi o kunszt pisarski i kreowanie bohaterów, jednak ta powieść miała w sobie tak dużo nierealistycznych momentów że aż płakać się chciało. Książka można polecić osobą które lubią lekkie kryminały bo rozlewu krwi tu się nie znajdzie.

Gdy zaczynałam czytać było ciekawie, ale później zaczęło się robić mało realnie. Nicole stanęła oko w oko z psychopatą w domu Maxa, uciekła przed nim w las. I ta historia Gunilli, której przez tyle lat nikt nie potrafił znaleźć też trochę naciągana.

Szybko udało mi się wypożyczyć drugą część cyklu "Brantevik". "Zamiast ciebie" opisuje losy siostry zaginionego Adama, która u progu dorosłości pragnie za wszelka cenę odnaleźć brata. Tylko czy ta cena nie była zbyt wysoka? Czy gdyby rodzice powiedzieli jej prawdę uniknęłaby jej. Jak długo twa żałoba? I do tego całkiem nieprzewidywalne zakończenie. Z przyjemnością przeczytałam tę książkę.

Taki życiowy dramat kilku rodzin,jeśli ktoś polubił Agnes z pierwszej części chętnie się dowie co wydarzyło się później

Ciekawa książka i w pewnym stopniu wzruszająca , co prawda nie płakałam ale się trochę wzruszyłam . Podobała mi się zdecydowanie narracja i motyw zmieniania perspektyw . Niektóre postacie dało się pokochać , inne znienawidzić , a jeszcze inne wywołały u mnie współczucie . Książkę jak najbardziej polecam .

No i jest mniej więcej tak, jak we wcześniejszej części tej historii, "36 tygodniu". Pomysł nawet niezły, ale autorka jako pisarka jest po prostu całkiem niedojrzała. Styl oscylujący pomiędzy naiwnością a egzaltacją, infantylne opisy psychologiczne, płytkie postaci bohaterów. I znów ta nieznośna maniera nawału zdań bez podmiotu, co pewno miało stwarzać pozór dynamiczności, a tylko irytuje. Jednak zupełnie wyprowadził mnie z równowagi wymysł z wizytą jednego z bohaterów na porodówce i z tym, co tam rzekomo zaszło - ot, tak sobie, po prostu, jakby ktoś przekładał kamyk z kieszeni do kieszeni.
Żegnam panią, pani Sarenbrant, niech pani innym robi wodę z mózgu.

Druga część równie wciągająca jak pierwsza. Już dawno książka nie pochłonęła mnie aż tak bardzo. Bardzo dobrze się czytało.

Po przeczytaniu pierwszej części, trzeba było sięgnąć po kolejną. No cóż w końcu na prawdę ta ciekawość zaprowadzi mnie do piekła.
W tej części przenosimy się trochę w czasie do przodu, Nicole, jest nastolatką i ma zamiar rozwiązać tajemnicę.
Niestety kolejny raz bohaterowie mnie denerwowali i byli nie sympatyczni. Rozwiązanie nie zbyt zaskakujące.
I szczerze powiem następną część sobie padaruję.

I szczerze powiem...

Jeśli lubicie kryminały, thrillery z elementami obyczajówki to książka właśnie dla Was ! Agnes, Tobby, Nicole , Adam, Gunillia, co ich łączy a co dzieli ? co spotkało Agnes 16 lat temu ? jak poradził sobie z tym Adam ? co zrobi Nicole ? kim naprawdę jest Adam ? Co ukrywa Gunillia? Czy prawdzimym przyjaciołom można naprawdę ufać ? Swietna książka, która porywa od pierwszej strony by przenieść nas w świat rodziny Samuellsonów i opowiedzieć o ich dramatycznych przeżyciach. Książkę czyta się przyjemnie i szybko, jest ciekawa i godna polecenia, trudno jednak napisać coś więcej by nie wyszedł spoiler :) naprawdę polecam !

Autorka nie zawiodła drugą częścią. Historia rozwija się niezwykle ciekawie, a zakończenie jest naprawdę zaskakujące. Jak zwykle zrównoważone opisy przyrody, otoczenia, bardzo ciekawe postaci. Warto, polecam.

• Czarna Seria
  • Kryminał