Jak myśleć, nie używając mózgu

Okładka książki Jak myśleć, nie używając mózgu Annie Murphy Paul
Okładka książki Jak myśleć, nie używając mózgu
Annie Murphy Paul Wydawnictwo: Feeria nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Extended Mind
Feeria
2023-01-25
2023-01-25
Dawid Czech

Pierwsza książka z kategorii psychologii poznawczej którą jestem rozczarowany. Z jednej strony jest w niej parę ciekawych rzeczy o których nie wiedziałem i są przedstawione w sposób ciekawy, ale z drugiej strony rażąca ilość naiwnych wniosków, które autorka próbuje przemycić.
Trzeba czytać bardzo uważnie i je wychwytywać. Kiedy osoba wykształcona wyciąga wnioski o przyczynowości z korelacji, wstrząsnęło to mną tak, że musiałem na chwilę przerwać czytanie.
Mam wrażenie że autorka odgórnie założyła sobie tezę o wspaniałości dobrze zarządzanej intuicji i na siłę próbuje ją pokazać w dobrym świetle, a fakt że już na wstępie wspomniała o tym że w pisaniu książki pomogło jej stosowanie się do tych zasad, rodzi z kolei w mojej głowie tezę że powodem lekkości pisania jakiego doświadczyła, było związane z intuicją wyłączenie krytycznego myślenia nad tym co pisze. Uparła się że intuicja jest lepsza niż racjonalne myślenie, więc polegając na intuicji, nie była w stanie podważyć odgórnie przyjętego wniosku. Co niestety widać. Wielokrotnie autorka przeczy sobie, nawiązując nawet do badań Kahnemana i Tverskyego, których wnioski są odwrotne.
Ocenę zawyżam z uwagi na fakt, że dowiedziałem się o kilku ciekawych mechanizmach i są fragmenty którym nie umiem nic zarzucić, ale niestety sam muszę przeanalizować źródła, bo czasem autorka robi z czytelnika kretyna. Najpierw leje wodę na kompletnie nieistotne tematy, a przy konkretach albo wyciąga błędne wnioski, albo ich przedstawione uzasadnienie jest tak spłycone, że wygląda na niezasadne i naciągane. Co podważa wiarygodność całości.

M. Paul “Jak myśleć nie używając mózgu. Myśl ciałem, przestrzenią i innymi ludźmi” wyd. Feeria

Książka pt. “Jak myśleć nie używając mózgu” to pozycja z zakresu rozwoju osobistego, na temat szeroko pojętego myślenia. Ma trochę mylący tytuł, bowiem po przeczytaniu mogę stwierdzić, iż nie chodzi o to by myśleć nie używając mózgu (jak w tytule) ale o fakt, iż należy wspomagać myślenie na różne sposoby, które stanowią treść tejże publikacji. Może to kwestia niepoprawnie przetłumaczonego tytułu?
Autorka wspomina i opisuje bardzo szczegółowo, na podstawie przedstawionych różnorakich badań myślenie. W poszczególnych rozdziałach wymienia takie rodzaje myślenia jak myślenie zmysłami, ruchem, gestami, przestrzenią, ekspertami, współpracownikami i grupami. Jak można zauważyć przekrój omawianych kwestii jest dość spory i bardzo się cieszę z tego powodu. Annie Paul jest zdania, że obecnie funkcjonuje “skrzywienie neurocentryczne”, które powoduje, że ludzie nie zauważają potencjału i możliwości rozszerzania umysłu poza jego obręb. Co jest oczywiście błędem. W dobie wszechogarniającego postępu i nadmiaru informacji do ciągłego przetwarzania powinniśmy jak najwięcej odciążać nasz mózg, podczas pracy, nauki czy analizy danych. Pomocne jest przy tym właśnie skupienie się na takich głównych aspektach jak ciało, nasze otoczenie i inni ludzie. Na takie główne rozdziały podzieliła swoją książkę autorka, co wydaje się bardzo logicznym posunięciem. Na stronie 40 znajdziemy “ściągę” odnośnie treści poszczególnych rozdziałów.
Z treści książki dowiedziałem się wielu intrygujących informacji. Mianowicie to, że nasz mózg całkiem sprawnie radzi sobie z orientowaniem w przestrzeni, poruszaniem się, odbieraniem bodźców czy podczas nawiązywania relacji z innymi ludźmi. Problemem są jednak dla niego takie działania jak: odtwarzanie z pamięci złożonych ciągów informacji czy zrozumienie abstrakcyjnych pojęć. Chyba wielu z nas może to potwierdzić, chociażby uczestnicząc w zajęciach z fizyki, gdzie spora część pojęć była właśnie ciężka do przyswojenia ze względu na swoją abstrakcyjność. Ciężko, przynajmniej mi było przełożyć język teoretyczny na doświadczenia fizyczne, które były realne.
Annie Paul uwypukla również wady obecnego szkolnictwa. To, że w ogólnie nie rozwija się myślenia poza mózgiem. Podaje tego liczne i dobitne przykłady. Ponadto rozprawia się z nieprawdziwymi metaforami, które są bardzo rozpowszechnione i powielane. Np. takie jak “mózg to komputer”, czy “mózg to mięsień”. Były to kluczowe wnioski, które mają swoje niebagatelne konsekwencji i warto się z nim zaznajomić. W sporej części książki autorka powołuje się na liczne badania i doświadczenia, wykonywane przez innych uczonych, które mają być potwierdzeniem tego, o czym piszę. Moim zdaniem trochę było tego zbyt wiele w książce. To chyba tylko jedyny mały minusik tej publikacji.
Przechodząc do podsumowania to książka “Jak myśleć nie używając mózgu” zawiera mnóstwo bardzo przydatnych, ciekawych informacji, które nie są niestety rozpowszechnione - nad czym ubolewam. Mam nadzieję, że uda mi się podaną recenzją zachęcić niektórych do sięgnięcia po ten tytuł, bo jest naprawdę warty przeczytania. Poświęcenia swojego czasu na zagłębienie się w temat a co najważniejsze wdrożenie podanych rad w codzienne życie, które spowodują, że poszerzymy swoje horyzonty, zwiększymy kreatywność i wydajność oraz oszczędzimy czas. Nie znam człowieka, który w dzisiejszym, zabieganym świecie “skarżyłby się” na nadmiar wolnego czasu… Publikację czytałem z wielkim zainteresowaniem, bowiem fascynuje mnie ta tematyka. To nie było zwykłe czytanie rozwijającej książki, to była podróż po meandrach fascynujących treści i sposobów na bardziej efektywne myślenie. Co prawda obecnie podobnych pozycji na rynku wydawniczym jest sporo, jednak nie wszystkie czyta się tak płynnie jak “Jak myśleć nie używając mózgu”. Mam wielką nadzieję, że podana publikacja sprawi, że Czytelnicy będa bardziej świadomi procesów, które kształtują nasze myślenie.

Książkę otrzymałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co dziękuję.

Ciekawe, jak intuicyjnie robimy pewne rzeczy - kontakt z naturą, gesty w czasie mówienia, porządkowanie przestrzeni - ktore wpływają pozytywnie na nasze zdolności poznawcze.

Tytuł książki jest intrygujący, ale nieco mylący. Bo nie chodzi w niej o to, aby mózgu nie używać, lecz żeby ten mózg wspomóc poprzez takie techniki jak:
• Myślenie zmysłami – czyli świadomość i umiejętność odbierania, nazywania i regulowania sygnałów z ciała, a także regulowanie reakcji w zachowaniu. Ciało jest mądrym doradcą!
• Myślenie ruchem – aktywność fizyczna wzmacnia funkcje poznawcze. Mało tego w ruchu widzimy więcej! Badania pokazują, że w ruchu wzrok jest wyostrzony.
• Myślenie przestrzeniami naturalnymi – sposób myślenia zależy od tego gdzie się znajdujemy i tak np. przyroda nie dość że pomaga myśleć sprawniej, to jednocześnie obniża stres i relaksuje.
• Myślenie przestrzeniami zaprojektowanymi – czyli o tym, jak aranżacja przestrzeni wpływa na procesy myślowe. Smaczki dla architektów!
• Myślenie ekspertami – czyli mądre i krytyczne (także wobec siebie) wykorzystywaniu dostępnej wiedzy
• Myślenie grupami

Autorka przytacza masę badań! Polecam ją każdemu, kto chce zgłębić tajniki skutecznych technik uczenia się

• Myślenie ruchem – aktywność fizyczna...

Jak ważne jest myślenie? Myślimy w każdej chwili. Wymagają tego od nas, w szkole i w pracy. Musi myśleć aby się rozwijać. Ale jak myśleć?

Wkuwanie na pamięć i inne tradycyjne metody powodują więcej irytacji niż skuteczności. Autor radzi więc o nich zapomnieć I skupić się na nowych sposobach myślenia. Myśleć zmysłami, ruchem, gestami, przestrzenią, ekspertami, współpracownikami, grupami.

Ale jak? Tego właśnie dowiecie się dzięki tej książce. Każdy sposób myślenia to oddzielny rozdział, szczegółowo wyjaśniony.

Te nowe sposoby myślenia mają pomoc oszczędzać czas, być bardziej kreatywnym i zwiększać inteligencje emocjonalna. Warto się rozwijać i poznawać nowe sposoby myślenia, a ta książka idealnie nam w tym pomorze.

• Poradnik
  • Przeczytane w 2024
  • Przeczytane 2023
  • 1. 1. Poradniki
  • Psychologia, pedagogika, socjologia, filozofia
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Jak myśleć, nie używając mózgu