Crysis: Eskalacja

Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
Seria: Crysis
Wydawnictwo: Insignis
fantastyka, crysis, eskalacja

Rok 2020. Pierwszy kontakt z Cepidami. Pod wodzą majora Barnesa, kryptonim Prorok, na wyspy Lingshan wyrusza oddział żołnierzy w nanoskafandrach. Przeżywa niewielu. Ale zagrożenie ze strony obcych zostaje odparte. Rok 2023. Cepidzi zajmują Nowy Jork. Umierający Prorok przekazuje swój nanoskafander żołnierzowi marines o ksywie Alcatraz. Po raz kolejny potężna technologia ratuje sytuację. A...

A teraz do ruin Nowego Jorku powróciła śmierć. Miasto, osłonięte olbrzymią Kopułą Wolności i kontrolowane przez skorumpowaną megakorporację CELL, zaczyna przypominać pobojowisko. Żołnierze CELL, bojownicy ruchu oporu i śmiercionośni Cepidzi walczą na ulicach niegdysiejszej metropolii, która skrywa tajemnicę zdolną zniszczyć cały świat.

Książka CRYSIS: Eskalacja to zbiór sensacyjnych opowiadań o świecie pogrążającym się w korporacyjnym koszmarze i o zawiązywaniu się ruchu oporu. Stanowi znakomite wprowadzenie do świata gier CRYSIS, jak również fascynującą lekturę dla już pochłoniętych nim graczy. Opisując losy kultowych postaci, takich jak Prorok, Psycho i Alcatraz, zamieszczone w książce opowiadania splatają się ze sobą i łączą w jedną, wstrząsającą fabułę.

Wróg już tam jest. Nadszedł czas. Przygotujcie się.

źródło opisu: http://insignis.pl/

źródło okładki: http://insignis.pl/

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Recenzja kryzysowa

Książki na podstawie gier pojawiają się coraz częściej, zmuszając zatwardziałych graczy do oderwania oczu od monitorów i powrotu do tak prymitywnej rozrywki jak tradycyjna lektura. To dobrze. Coraz częściej takie tytuły to nie tylko komercyjne gnioty, ale też wartościowe, ciekawe pozycje nie tylko dla fanów gry, na której bazują. Też dobrze. Jednak, jeśli nie jesteście zapalonymi fanami danej gry, a zabieracie się za jeden z takich tytułów, upewnijcie się, że macie chociaż blade pojęcie o wirtualnym pierwowzorze.

Jako kompletny ignorant w dziedzinie osiągnięć przemysłu gier komputerowych z ostatnich lat, moja wiedza na temat serii Crysis ograniczała się dotąd do świadomości, że coś takiego istnieje. Lekturę „Crysis: Eskalacja” traktowałem więc jako eksperyment pod tytułem „jak tego typu tytuł trafi do kompletnie zielonego odbiorcy”.

„Crysis: Eskalacja” to zbiór luźno powiązanych historii o kilku postaciach znanych (podobno) z gry - Psycho, Proroku i innych. W zdecydowanej większości to dość typowe opowiadania wojenne ukierunkowane na niezniszczalnych - z racji posiadanych nieziemskich technologii - superbohaterów. Poziom kolejnych opowiadań zdaje się trochę nierówny - jedne są ciekawsze, inne trochę słabsze, przydługie lub nawet męczące (wewnętrzna walka Proroka z Alcatrazem jest po prostu wyniszczająca... dla czytelnika), ale mimo wszystko można powiedzieć, że wyszło całkiem udanie. Fabuła bywa zaskakująca i interesująca, styl autora jest raczej prosty, ale dobrze komponuje się z całością.

Tym, co bije po oczach „zielonego w świecie Crysisa” jest kompletny brak porządku chronologicznego pośród poszczególnych historii. Opowiadania zostały przemieszane bez jakiegokolwiek ładu, autor skacze w czasie nawet o kilkanaście lat w przód i tył. Zaburza to swobodny odbiór, zmusza do wracania na początek danej historii, gdzie podane są daty opisywanych wydarzeń. Niekiedy ciężko jest też połapać się w nowej historii, gdyż autor założył najwidoczniej, że po jego książkę sięgną wyłącznie fani gry. Wprowadzanie nowych postaci bez żadnego przygotowania gruntu, czy odnoszenie się do wydarzeń, zupełnie w książce nie opisywanych to norma. Dla „zielonego” to istna trauma, domyślać się o co mogło chodzić, a niekiedy wystarczyłoby kilka zdań prostego wyjaśnienia, by dać czystą, niezmąconą przyjemność z lektury nie tylko fanom „otrzaskanym” z Crysisem.

"Crysis: Eskalacja" to tytuł, który z pewnością przypadnie do gustu niejednemu fanowi „matczynej” serii gier. To lektura w większości prosta, niewymagająca, a poza drobnymi wyjątkami, wręcz odprężająca - w sam raz dla tych, którzy lubią akcję, strzelaniny i superbohaterów. Niestety, dla "zielonego w świecie Crysisa" nie będzie już taka fajna. Lektura obfitować może w niejasności, których sama książka nie tłumaczy i trudno ją raczej nazwać dobrym wprowadzeniem do wykreowanego przez twórców gry uniwersum. Jedynym plusem dla serii, który w swoim przypadku zauważam jest fakt, iż książka zasiała ziarenko, które powoli zaczyna kiełkować chęcią bliższego poznania pierwowzoru. Może właśnie o to chodziło?

Paweł Kukliński

Adrian Jeżak | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Świetna, jestem fanem serii gry, ale mimo to widzę liczne uchybienia odnoszące się do fabuły z gry. Zachęcam do przeczytania książki oraz znalezienia komiksów by mieć pełen obraz całej fabuły.
Książka ukazuje losy Proroka, zarówno przed rozpoczęciem fabuły 1 części gry jak i po części 2. Jest uzupełnieniem. Przedstawia nam ciekawe i nieznane wątki. Jeżeli gracie w Crysis'a dla fabuły a nie bezmyślnego strzelania do wszystkiego co żywe powinniście ją przeczytać.
Polecam,
Adrian Jeżak

Wiedźminka | 2013-03-02
Przeczytana: 02 marca 2013

Tytuł: "CRYSIS - Eskalacja."
Autor: Gavin Smith
Liczba stron: 304
Wydawnictwo: Insignis
Data premiery: 2013-02-20

Na podstawie bestsellerowej gry firmy Crytek CRYSIS.

CRYSIS to rewelacyjny FPS z gatunku science-fiction. Gra doczekała się trylogii. Na jej podstawie wydana jest właśnie ta książka, a w przyszłości planowane jest też nagranie filmu. CRYSIS to wielka forma rozrywki dla fanów fantastyki i gier akcji.

"Teraz do ruin Nowego Jorku powraca śmierć. Miasto, osłonięte olbrzymią Kopułą Wolności i kontrolowane przez skorumpowaną megakorporację CELL, zaczyna przypominać pobojowisko. Żołnierze CELL, bojownicy ruchu oporu i śmiercionośne Cepidy walczą na ulicach niegdysiejszej metropolii, która skrywa tajemnicę zdolną zniszczyć cały świat."

Akcja gry jest pomostem pomiędzy CRYSISEM 2 i 3. Ukazane są tu losy bohaterów znanych z gry: Psycho "Sykes'a", Alcatraza, Lockharta, Proroka, Barclaya oraz Chino, którzy zmagają się z olbrzymią technologią Cepidów, korporacją C.E.L.L, a...

zielonooka | 2014-10-04
Przeczytana: 03 października 2014

dalam tak slaba opinie dlatego ze nie dosc ze nie przepadam za opowiadaniami to do tego nie jestem fanka gier. a biorac ksiazke do reki spodziewalam sie całosci - i do tego bardziej w stylu merto - ato po prostu nie to - stad tak niska ocena - ale znajomemu ktory gra podobala sie bardzo. ale to jednak ma byc moja ocena wiec jest taka jaka jest :)

Jale | 2016-05-29
Przeczytana: 28 maja 2016

Nie aż tak częsty w dzisiejszej epoce przypadek książki opartej na komputerowej grze, nie skierowanej w aż tak oczywisty sposób do młodocianego czytelnika. Wciąż jednak jest to literatura niejako drugiego sortu - pospiesznie pisana (i wydawana), z uproszczonym tłem i szkicową psychologią postaci.

Mimo że "Crysis: Eskalacja" powstała głównie dla graczy i stanowi przede wszystkim łącznik drugiej odsłony gry z trzecią, dopowiadający różne detale fabuły i wyraźniej przedstawiający występujące tam postaci, autor nie zapomniał o osobach, które na co dzień stronią od komputerowych rozrywek. W efekcie książka bez problemu broni się jako samodzielny byt - ma rozpoznawalnych bohaterów, w miarę satysfakcjonująco pogłębione tło i coś, co od biedy można wziąć za intrygę. Od biedy - bo nie jest to faktycznie powieść, a raczej zbiór opowiadań, generalnie skaczących w czasie i przestrzeni, ale trzymających się kilku podstawowych wątków lub osób. Przypomina to ciąg kolorowych kamyków nanizanych na...

| 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Trzydzieści pięć złotych to zbyt dużo, jak na TO COŚ. Okładka nijaka, nie wnosi nic do treści książki, bo nie ma tam żadnych dziwnych ludzi (no, może poza dwoma, Prorokiem i Psycho, których opis, odbiegający wprawdzie od obrazka, w pewnej mierze jest w stanie się zgadzać) strzelających z jeszcze dziwniejszej broni łukopodobnej. Nie wiem co Gavin Smith wyobrażał sobie publikując swoje opowiadania, ale ja na miejscu osób wydających ten mały zbiorek zastanowiłabym się przynajmniej dwa razy, czy ktokolwiek będzie chciał to czytać. Wiem, że wielu osobom się to podobało, a ja jestem po prostu jakimś odchyleniem od normy, ale przeczytałam tyle świetnych książek, których porównanie do "Crysis: Eskalacji" jest po prostu zbrodnią dla ludzkości czytającej.

Całość na: http://siostry-w-bibliotece.blogspot.com/2014/02/crysis-eskalacja-gavin-smith.html

LEGOMANIAK | 2017-08-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Książka

Nigdy nie grałem w serię gier CRYSIS, ale nasłuchałem się wielu bardzo pozytywnych opini o tym tworze. Książkę kupiłem przypadkiem, bo pomyślałem sobie, że może być fajna. I niestety się przejechałem. Odrazu rzuca sie w oczy, że jest to pierwsza książka autora (fabuła bazująca na świecie wymyślonym przez kogoś innego, duża czcionka, duże marginesy, prosty język,). Fabuła jest całkiem ciekawa i wciągająca, niestety wykonanie pozostawia bardzo wiele do życzenia. Wiele wątków które można by ciekawie rozciągnąć, autor szybko kończy. Opisy są chaotyczne. Autor traktuje czytelnika jako idiotę, przez pół strony tłumacząc mu czym jest "Bushido" (jak nie wiesz to się doedukuj). Praktycznie na każdej stronie autor wymienia przynajmiej kilka nazw broni, co robi się nudne i śmieszne. Rażą też błędy w działaniach wojennych. Czuć że autor miał do czynienia z bronią tylko na ekranie i nie ma zielonego pojęcia o działaniach i wyszkoleniu żołnierzy. Książka jest bardzo słabo napisana ale broni się...

Kacper | 2015-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Gdy zobaczyłem tą ocenę, nie miałem ochoty czytać tej książki. Lecz zakupiłem ją już wcześniej, więc szkoda, żeby się zmarnowała, zwłaszcza, że najdłuższa to ona nie jest. Nie pożałowałem. Trzeba podkreślić, że jest to książka dla ludzi, którzy mają chociaż małe pojęcie o tej grze (sam grałem tylko w 3 część, o fabule 1 i 2 części poczytałem w necie jak i również o sporze Proroka z Alcatrazem). Książka mnie wciągnęła. Nie jest napisana językiem dla dzieci, lecz takim, jaki jest na wojnie. Minusem jest dziwna chronologia tej książki. W trakcie czytania jakoś się to ogarnie i nie stanowi to w końcu większego problemu. Autor czasami rzuca nas w wir wydarzeń, lecz kto zna w miarę fabułę serii "Crysis" połapie się o co chodzi. Moim zdaniem książka warta przeczytania, a dla fana serii jest to wręcz obowiązek.

Gabriel | 2013-03-07

Całkiem niezła. Owszem, momentami to niemal stereotypowe militarne SF o twardych mężczyznach i jeszcze twardszych kobietach, ale czyta się bez większych zgrzytów, przez co aż tak nie zwraca się uwagi na banały i raczej średni styl. Jako uzupełnienie gry sprawdza się więc znakomicie :)

Ayatari | 2013-04-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo dobra książka :)
Akcja dzieje się pomiędzy wydarzeniami z 2 i 3 części gry Crysis więc jest to dobre uzupełnienie serii :)
Jednak stanowczo za szybko się ją czyta przez co nie wydaje się jakby rzeczywiście miała te 300 stron. Według mnie mogłaby być odrobinę grubsza i co mi się nie spodobało w całej książce to to iż bójka (bo niestety walką a już na pewno wojną tego nazwać nie można :( ) z Cepidami miała miejsce dopiero w ostatnim rozdziale i to pomiędzy garstką ludzi i cała masą obcych :/ Spodziewałam się po tej książce czegoś więcej jednak nie zrażam się bo mimo wszystko nie była to zła lektura i z niecierpliwością wypatruję dalszej części :D

Mateusz | 2014-10-23
Przeczytana: 22 października 2014

Nie byłem przekonany do adaptacji książkowej jednej z moich ulubionych serii gier komputerowych. Może nie jestem jakimś wielkim psychofanem tej produkcji, ale na tyle lubię tę grę, że mając okazję przeczytania tej książki bez wahania zakupiłem ją. Opowiadania z całą pewnością są przeznaczone dla męskiego odbiorcy niż do płci słabej. Wybuchy, flaki i ku..a za ku...ą. Można powiedzieć, że typowe męskie SF. Lektura nie wymaga od czytelnika wcześniejszych przygotowań medytacyjnych w oparach kadzidełek, aby móc połpać się w meandrach fabularnych. Prawdę mówiąc fabuła przypomina przysłowiowego cepa. Ma być prosto, ale z efektem. I uważam to za plus tego zbioru. Dzięki temu czyta się to wszystko szybko, łatwo i przyjemnie. Nawet nie chcę myśleć co by było gdyby autor zdecydował się na objaśnienie filozofii Cepidów itp. Jest dobrze tak jak jest.
Książka jest na pewno gratką dla miłośników Crysisa (kilka niewiadomych z gry zostało wyjaśnionych), ale i dla osób nie znających produkcji...