Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka

Okładka książki Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka C.J. Simister
Okładka książki Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł Twojego dziecka
2012-04-01
2012-04-01
978-83-61989-51-6
Joanna Kuliś

Na temat sposobu wychowywania dzieci napisano już całe morza słów. Jak sprawić, by dzieci wyrosły mądre i szczęśliwe, chyba całe oceany. Dlatego z pozoru niczym zaskakującym nie jest kolejna książka o podobnej tematyce. Tym razem autorką jest Brytyjka, C.J. Simister, kierowniczka innowacyjnego programu kształtującego w dzieciach umiejętność myślenia.
Dlaczego książka nie różni się tylko z pozoru niczym od innych tego rodzaju? Po pierwsze z uwagi na to, że autorka to praktyk, a nie wyłącznie teoretyk. Po drugie, ponieważ metoda opisana w poradniku „Bystrzaki. Jak rozwinąć niezwykły umysł twojego dziecka”, jest metodą autorską i myślę, że śmiało można powiedzieć niepowtarzalną. Sama Simister zdobywała swoje doświadczenie i czyniła obserwacje podopiecznych podczas praktyki nauczycielskiej w różnego typu szkołach (14 lat pracy w szkolnictwie) i z dziećmi w różnym wieku.
„Bystrzaki…”, to poradnik, który dopełnia tradycyjne kształcenie, nie zaś je zastępuje, o czym każdy rodzic powinien pamiętać. Nie jest zamiast. Jest obok. Zawiera przykłady gier, zabaw i ćwiczeń przeznaczonych dla dzieci od 4 do 16 lat, rozwijających kreatywność, samodzielność, myślenie motywujące do działań innowacyjnych, do poszukiwania przez dziecko niestandardowych rozwiązań, poszerzania horyzontów myślowych, porzucania schematów na rzecz myślenia kreatywnego i badania świata. Pomaga wykształcać w dzieciach otwartość, zwłaszcza na poglądy innych, czy zaradność, etc. Ćwiczenia te są również pomocne i dla samych rodziców, którzy dzięki temu mają okazję wzmacniać więzi łączące z dzieckiem i wpływać na jego rozwój.
Rzecz jasna, że „Bystrzaki…” to nie przepis na sukces, ale warto spróbować wcielić w życie niektóre z pomysłów, które z całą pewnością nie zaszkodzą dziecku, a wręcz przeciwnie. Mogą pomóc w rozwijaniu i odkrywaniu talentów. Podręcznik zawiera cenne wskazówki dla rodziców, które mogą wpoić im nawyki (tak, tak rodzicom) prawidłowego postępowania z własnym dzieckiem i motywowania go do pracy i wysiłku. „Bystrzaki…” uświadamiają, że sukces dziecka zależy w dużej mierze od postawy rodzica i wykształcenia w rodzicu [sic!] pewnych umiejętności. Muszę jednak zaznaczyć, że jest tu sporo rad, które mogą napotkać opór ze strony rodziców, np. oczekiwanie, by dziecko zawsze włączyło się w rozmowy dorosłych – rodziców i ich gości (bo przecież panuje u nas ciągle przeświadczenie, że „dzieci i ryby głosu nie mają”). Mnie samą nie do końca przekonuje ten pomysł, bo nie każda sytuacja i nie każde spotkanie w gronie znajomych powinno być urozmaicone dyskusją z dzieckiem, pomimo, iż szanuję w nim człowieka.
Ćwiczenia z „Bystrzaków…” zatem wymagają dużego zaangażowania ze strony rodziców. I to nie tylko czasowego, ale i emocjonalnego. Rodzic musi wierzyć, że zabawy te w istocie mają sens i zaowocują w przyszłości. Wymagają pracy i kreatywności ze strony rodzica, który o ile sam nie był w ten sposób nauczany, może mieć opory co do stosowania takich metod, wstydząc się np. puścić wodze fantazji. Ten poradnik może więc kształcić nie tylko dzieci, ale i ich rodziców.
Korzystanie z książki ułatwia jej budowa. Po pierwsze autorka wprowadziła podział na 16 rozdziałów, w każdym znajdują się praktyczne porady i wskazówki wraz z grami i ćwiczeniami. Wprowadzone są też symbole ułatwiające użytkowanie książki. Kolejny atut, to podział zadań, gier czy ćwiczeń na różne sytuacje i okoliczności, w których można je zastosować (w samochodzie, sklepie, przy stole, na dworze, etc.) zasugerowane są też konkretne ćwiczenia pomocne w najczęściej napotykanych problemach, np. dla dzieci pomysłowych, ale zatrzymujących pomysły dla siebie, czy dla dzieci myślących logicznie, ale mało twórczych, itd.
Najważniejsze rzeczy pogrubione zostały czcionką, są też wypunktowane, czy wzięte w ramki. Poszczególne ćwiczenia wyraźnie od siebie oddzielono, co bardzo ułatwia pracę z poradnikiem. Jest on bardzo dobrze graficznie skonstruowany; ułożony wg klarownego schematu, jasnego i zrozumiałego klucza, pomocnego rodzicowi czerpiącemu z tej pozycji przykłady. Wygląda trochę jak zeszyt szkolny z poszczególnymi tematami.
Nieco przyczepić muszę się z kolei do niektórych przykładów zdań, formuł, czy treści, jakimi rodzic może motywować dziecko, pochwalić, wciągnąć do zabawy, etc. Brzmią one dosłownie jak ze szkolenia, albo jak frazesy wygłaszane przez nauczyciela na lekcji wychowawczej. Trochę to sztuczne i nienaturalne.
Pomijając jednak te drobnostki, polecam książkę każdemu rodzicowi, który chętnie podejmie się wyzwania, jakim jest praca z dzieckiem za pomocą metody C.J. Simister. Z całą pewnością wspólna nauka poprzez zabawę przyniesie wiele frajdy obu stronom.

Dlaczego książka nie...

Wybór tej książki był nieprzypadkowy. Decydując się na rodzicielstwo, ja i mój mąż podjęliśmy się również bardzo ważnego zadania - wychowania swojego dziecka! Zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy niebagatelny wpływ na kształtowanie się jego charakteru, poczucia własnej wartości i umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Istnieje mnóstwo zupełnie niewykorzystanych sytuacji, które mogłyby pomóc dziecku w rozwoju np. kreatywności czy samodzielnego myślenia. Ile razy słyszymy "mamo, nudzi mi się" czy to podczas długiej jazdy samochodem, czy na zwykłym spacerze. Wymyślamy więc jakąś zabawę, ale po pewnym czasie pomysły nam się po prostu kończą. Warto wtedy zajrzeć do takiego poradnika, jak "Bystrzaki", który niewątpliwie pomoże nam uporać się z tym problemem.

Możemy w pełni obdarzyć zaufaniem C.J. Simister. Autorka ma czternastoletnie doświadczenie w pracy nauczycielskiej z dziećmi w różnym wieku, ponadto kieruje innowacyjnym programem kształcącym umiejętność myślenia. Przygotowuje dzieci do życia w szybko zmieniającym się i pełnym wyzwań świecie. Pomysły zawarte w książce nie są więc wyssane z palca.

Już we wstępie autorka wyjaśnia nam, jakie podstawowe cechy powinniśmy pomagać kształtować dziecku, by mogło jak najlepiej radzić sobie we współczesnym świecie. Chodzi tu o wytrwałość w obliczu napotkanych trudności, wiara w siebie, cierpliwość, zdolność myślenia, chęć podejścia do nowych tematów z otwartym i bystrym umysłem, odwaga w podejmowaniu ryzyka w odpowiednim momencie i upór konieczny do podźwignięcia się po porażce. Budowa książki jest przemyślana i przejrzysta. Każdy z rozdziałów zawiera krótkie wprowadzenie, kilka bardzo przydatnych wskazówek oraz to, co stanowi najważniejszą treść poradnika - propozycje gier i zabaw. Przyznam szczerze, że podczas czytania wiele razy cisnęły mi się na usta słowa - "to takie proste, dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałam" albo "nigdy bym na to nie wpadła". Świadczy to tylko o tym, że mimo najszczerszych chęci, czasem zawodzi nas własna kreatywność. Dlatego warto poradzić się bardziej doświadczonych osób.

Autorka często podpowiada nam, w których sytuacjach możemy wypróbować proponowane przez nią gry. Podczas jazdy samochodem, możemy ćwiczyć cierpliwość dzieci, korzystając np. z zabawy pt. "Skoncentruj się!" (str. 170),która polega na tym, że jedna osoba przez minutę śpiewa lub deklamuje wierszyk, druga w tym czasie stara się na wszelkie sposoby ją zdekoncentrować. Repertuar jest dowolny - strojenie głupich min, wydawanie irytującego głosu itp. Brzmi ciekawie, prawda? A to jest tylko jeden z wielu pomysłów! Po lekturze tego poradnika, będziemy wiedzieli, jak konstruktywnie wykorzystać czas podczas robienia zakupów w supermarkecie, w trakcie gotowania lub długiego spaceru. Pewną niedogodnością dla czytelnika może być fakt, że nie ma konkretnego podziału wiekowego dla poszczególnych gier, choć autorka informuje nas o tym, że "opisane ćwiczenia są przeznaczone dla dzieci pomiędzy czwartym a szesnastym rokiem życia" (str.16). To dosyć spory przedział. W tym przypadku rodzice powinni liczyć na własne wyczucie i znajomość możliwości dziecka. Myślę, że to akurat nie powinno stanowić większej trudności.

Dodatkową wartością "Bystrzaków" jest możliwość rozwoju pewnych cech nie tylko u dziecka, ale i u nas samych. Angażując się w zabawę z naszą pociechą, sami jesteśmy niejako zmuszeni do uruchomienia własnych pokładów wyobraźni. Wiele gier może rozluźnić po ciężkim dniu w pracy, a ponadto autorka często zachęca do działania całą rodzinę. Cóż może lepiej integrować członków rodziny, niż wspólnie spędzony czas? Zyskujemy więc więcej, niż myślimy!

Polecam "Bystrzaków" nie tylko rodzicom, ale także nauczycielom, pedagogom i wszystkim osobom zajmującym się dziećmi. Książka ta stanowi bardzo wartościową kopalnię pomysłów i wskazówek, dlatego też jest świetnym wsparciem dla naszej własnej kreatywności.

Istnieje mnóstwo zupełnie niewykorzystanych...

W książce "Bystrzaki" autorka stara się pokazać rodzicom, jak przy odrobinie wysiłku sprawić, że dzieci będą myśleć samodzielnie i kreatywnie, do problemów podchodzić twórczo i z wytrwałością, a ich rozwiązania proponować śmiało i chętnie. Nie da się ukryć, że na rynku pracy coraz mniej liczy się wiedza, a bardziej – elastyczność, kreatywność, odważne i oryginalne myślenie. Te same umiejętności czynią życie łatwiejszym i ciekawszym, bo uzdalniają nas do aktywnego tworzenia otaczającej nas rzeczywistości. A skoro można w nie wyposażyć dziecko, jednocześnie dobrze się bawiąc – czemu nie?

Gdy już się zapoznamy z budową książki, okaże się, że została ona bardzo dobrze przemyślana, choć przyznam, że na początku miałam wrażenie chaosu. Jest podzielona na szesnaście rozdziałów, które autorka poświęca konkretnym cechom charakteru i umysłu, o które warto dbać (na przykład ciekawość świata, bujna wyobraźnia, wytrwałość, pomysłowość, przejawianie inicjatywy). Nie znajdziemy tu żadnego podziału wiekowego: z jednej strony dlatego, że dzieci są różne i rodzic sam najlepiej wie, czego akurat potrzebują jego maluchy; z drugiej – większość z tych zabaw jest na tyle uniwersalna, że można do nich wracać w różnym wieku, choć wiadomo, że na przykład na pytanie: Jeśli odejmiemy ziarenko po ziarenku od góry piachu, kiedy przestanie być górą? (przykład z książki) inaczej odpowie pięciolatek, a inaczej gimnazjalista. Mamy za to dwa bardzo pożyteczne indeksy: zabawy proponowane przez autorkę w zależności od tego, w jakiej sytuacji chcemy się bawić (w samochodzie, na zakupach, w muzeum, w domu...) i dobrane tak, by odpowiadać na konkretne problemy dzieci (na przykład nieśmiałość lub brak koncentracji). Na końcu znajduje się jeszcze polecana literatura odnoście do każdego działu, gdyby ktoś chciał zgłębić konkretny temat.

Dalszy ciąg opinii na moim blogu: http://ksiazkozaur.blogspot.com/2012/06/jak-nauczyc-dziecko-myslec.html#more

Dzieci uczą się w szkole mnóstwa rzeczy. Niestety nas system edukacji nastawiony jest na wyniki, ponieważ szkoły oceniane są na podstawie osiągnięć uczniów. Dzieci uczą się wyszukiwać oraz bezmyślnie przetwarzać poglądy i opinie innych, zamiast formować własne. Powoduje to uczenie nie dla samego uczenia, a jedynie po to, aby zdać test lub osiągnąć jak najlepszy wynik. Zabija to kreatywność i umiejętność samodzielnego myślenia, a wyrabia nawyk schematyczności. Tak naprawdę do dzisiejszej pisemnej matury z języka polskiego w ogóle nie trzeba się uczyć, wystarczy umiejętnie trafić w "schemat odpowiedzi". 30% i matura zdana.

Jak więc przygotować dzieci do stawienia czoła dzisiejszemu wielkiemu, zepsutemu światu? Jak wykształcić w nich odpowiednie nawyki? Filozofowie już dawno doszli do wniosków, że podstawowym sekretem sukcesu jest posiadanie określonych cech. I trzeba znacząc je kształtować już od zalążka.

Książka ta ma posłużyć jako praktyczny, pogłębiony przewodnik. Opiera się na poglądach najwybitniejszych umysłów oraz wielu badaniach i źródłach. Opisane są w niej ćwiczenia przeznaczone dla dzieci między 4 a 16 rokiem życia. Dzieci bardzo różnią się od siebie, a rodzicie powinni znać swoje pociechy najlepiej. Autora proponuje szereg pomysłów, które trzeba pielęgnować, bo wiele rodziców robi pewne rzeczy instynktownie. Zachęcają oni dzieci do ciekawości wobec świata, w którym żyją, i zgadywania, dlaczego działa on tak, a nie inaczej. Jednocześnie rodzice pomagają w podejmowaniu właściwych decyzji i zachęcają do wytrwałości w obliczu napotykanych trudności, przynajmniej powinni. Jak jednak nie dopuścić do tego, aby ciekawość i pomysłowość nie wygasły, jak rozwijać kreatywność i oryginalność, jak uczyć na sukcesach i porażkach, jak rozwijać wyobraźnię, czy wreszcie nauczyć umiejętności społecznych i pojmowania ryzyka? Nie ma oczywiście na to jednej, wspaniałej i skutecznej metody. Nie ma też szybkiego rozwiązania. To raczej długotrwała metoda wychowawcza, która przynosi najlepsze efekty, jeśli jest stosowana na przestrzeni lat.

Dużym plusem książki jest indeks pomysłów do zastosowania w konkretnych sytuacjach. Taki zestaw rad w sytuacjach awaryjnych, na przykład - stoisz w korku - z reguły to stresujące, denerwujące i frustrujące, jednak można wtedy mieć w zanadrzu parę sposobów, aby rozwijać umiejętności swojego dziecka. Można to robić w każdych okolicznościach, nie uruchomiając w dziecku dzwonka alarmowego "sprawdzian", a najlepiej właśnie na spacerze, przy obiedzie, na zakupach.

Drugi indeks zabaw i ćwiczeń odnosi się do najczęściej napotykanych problemów, czyli najlepsze pomysły dla: dzieci niepewnych, które wolą, gdy się nimi kieruje; wulkanów energii, którym trudno się skoncentrować; dzieci pomysłowych , które zatrzymują pomysły dla siebie.

"Bystrzaki..." to pozycja warta uwagi, szczególnie dla rodziców i nauczycieli. Takich książek nigdy nie za wiele. Ale najważniejsze, w przy stosowaniu tych wszystkich ćwiczeń i zabaw, jest to, aby po prostu kochać swoje dzieci i poświęcać im jak najwięcej czasu, ponieważ ten czas jest inwestycją na całe życie dziecka i nigdy się nie zwróci.

• RODZICIELSTWO
  • Dla rodziców