Nicholas Dane

Wydawnictwo: Albatros
Nicholas Dane
978-83-7659-766-9
evalia

Współczesna wersja Olivera Twista, mroczna, przejmująca opowieść o kimś, kto przeżył piekło i miał dość siły, by się z niego wydostać. Nick Dane mieszka w biednej części miasta i nie należy do najgrzeczniejszych nastolatków. Kiedy jedyna bliska mu osoba, matka, umiera w wyniku przedawkowania heroiny, po chłopaka zgłasza się opieka społeczna. Już wkrótce Nick trafia do Meadow Hill – domu poprawczego o zaostrzonym rygorze. Bystry, pewny siebie i skłonny do łobuzerstwa chłopak szybko staje się celem brutalnych ataków nie tylko ze strony współwięźniów, ale również kadry. Pomocą rękę wyciąga do Nicka zastępca dyrektora zakładu, Creal, który jednak ma wobec chłopaka własne zamiary… Maltretowany, molestowany i traktowany jak przedmiot, Nick decyduje się wreszcie na ucieczkę. Ale dla kogoś, kto przeżył horror w placówce takiej, jak Meadow Hill, nie ma właściwie szans na powrót do normalnego życia.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/booki.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/booki.html

Anda | 2016-07-25

Rewelacyjna książka , która wywołuję wiele emocji . Wstrząsająca historia, która jest bardzo prawdziwa .
Nicholas Dane wiele przeżył ,ale miał siłę by się nie poddać.
Najbardziej przeraża mnie postać tego pedofila , który był bardzo wyrachowany .
Sprawiał wrażenie człowieka oddanego swojej pracy , umiał jednoczyć sobie ludzi.
Wyciągał do chłopców okrutnie traktowanych przez los pomocną dłoń , by później ich wykorzystywać .

xxxxxxxx | 2015-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2015 (50)
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Książkę się czyta jednym tchem.. Aż się zdziwiłam że jest tak dobra, jak na 8.99zł.
"Nicholas Dane" Melvin'a Burgess'a to wstrząsająca opowieść o chłopcu, który miał wszystko czego potrzebuje każdy chłopiec w jego wieku.. ciepły dom, kochającą matkę, przyjaciół, snuł plany na przyszłość.. I w jednej chwili stracił wszystko. Główny bohater to chłopak z dobrego domu który przez nałóg matki i jej nagłą śmierć trafia do ośrodka wychowawczego, który nie ma nic wspólnego z wychowaniem.
Pada ofiarą przemocy ze strony pozostałych chłopców i wychowawców oraz zostaje wykorzystywany seksualnie przez jednego z nich, aż w końcu pada ofiarą zbiorowego gwałtu. Gdy udaje się mu wraz z innymi chłopcami uciec, jego życie poza murami ośrodka nie jest usłane różami, tym bardziej jeśli nie ma się gdzie podziać, i jest się poszukiwanym przez policję. Mimo losu, jakie zgotowało życie 14-latkowi, Nick wciąż idzie przed siebie z głową podniesioną do góry i nadzieją na lepsze jutro.
Uważam że to jest...

| 2014-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

Rzadko czytam literaturę dla młodzieży(z racji mojego mojego"wieku"-to żart),ale tym razem opis i okładka zachęciły mnie do lektury i wypożyczyłam książkę z biblioteki.Nie żałuję,bo zrobiła na mnie wrażenie.Autor porusza trudny temat przemocy i pedofilii w zakładach opiekuńczych dla młodzieży.Historia prowadzona szybko,język obrazowy,czasami dosadny,bez zbędnych wulgaryzmów. O tych sprawach nie myślimy często,dopiero,gdy w mediach coś się wydarzy, to wzbierają emocje,a przecież są dzieci,które przeżywają takie traktowanie na co dzień.I tak trudno im pomóc.Mnie skłoniła ta lektura do refleksji,za co autorowi dziękuje.

Zuela | 2015-01-09

Jeżeli ktoś skazuje cie od początku na brudne,złe życie ciągnie się to za człowiekiem całe życie.Zklęte koło przemocy,gwałtów,bicia to jest to czego doświadcza Nicholas od 14 roku życia w domu dziecka.Wychowawca pedofil skazuje na fatalne życie mnóstwo dzieciaków i nie widzi w tym nic złego,wręcz przeciwnie-ma się za ich dobroczyńce

tajgula | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam
Przeczytana: 10 września 2014

Nicholasa Dane'a zapamiętam na długo. Bardzo dobra i szokująca książka, w której autor bez ogródek przedstawia temat molestowania seksualnego dzieci, w tym przypadku dzieci które trafiają do bardzo rygorystycznego i brutalnego poprawczaka, dzieci - wyrzutki społeczeństwa, którymi mało kto się interesuje bo sprawiają kłopoty. Po lekturze nasuwają się takie wnioski: to nie do uwierzenia, że takie rzeczy dzieją się naprawdę (mało to przykładów raz na jakiś czas wychodzi na jaw?), że dopuszczają się tego osoby, które są autorytetami, a co najważniejsze w wielu przypadkach uchodzi im to na sucho bo osoby poszkodowane, zastraszone nigdy nie ujawniają horroru, który przeżywały w dzieciństwie. Jakim trzeba być bydlakiem żeby dopuszczać się takich czynów i potem spać spokojnie. Jak można funkcjonować z myślą, że prawdopodbnie zniszczyło się komuś życie, że pozbawiło się go szczęśliwej przyszłości staczając na same dno. Melvin Burgess poruszył w tej książce naprawdę trudny temat, ale zrobił...

małgosia | 2017-07-15
Przeczytana: 11 lipca 2017

Książka napisana dość prosto,jednak warta uwagi. Porusza sprawy trudne i emocjonalne.

Ania | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Książka jest jedną z tych, które skłaniają czytelnika do myślenia. Tematy w niej poruszone zostają w głowie na długi okres czasu. Powieść, w której ukazany jest temat o którym niechętnie się mawia. Wszystko było genialnie przedstawione i opisane.

Tytułowy Nicholas Dane jest bohaterem. Wewnętrzna siła nie dała mu się załamać. Nie wymazał z siebie przeszłości, ale pozostał silny i stanął na nogi, by móc żyć normalnie.

Oliver Brown. Chłopak był molestowany i gwałcony od maleńkości. Jego psychika była doszczętnie wyniszczona przez co stał się wrakiem człowieka. Nie był zdolny do samodzielnego myślenia, a tym bardziej do sprzeciwienia się. To wszystko spowodowało do myśli, że bez Creala jest nikim, a także szmatą, która jest nic nie warta.

Tony Creal, czyli pedofil, który uważa, że to co robi jest dobre. Po latach oszukiwania własne podświadomości, wmówił jej, że robi to dla dobra innych. Jest on postacią skomplikowaną i jakże przerażającą...

Ben Jones, także trafił do Meadow Hill...

Patrycja | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przejmująca opowieść o chłopcu, który przechodzi piekło jako nastolatek, nieustannie stawiając czoła przeciwnością losu.

Biorąc do ręki tą książkę myślałam, że jej treść będzie całkiem inna, sądząc po okładce oraz zamieszczonym tekście który odebrałam dosłownie.

W tym utworze została opisana przejmująca historia chłopca, który jako nastolatek (Nick)traci matkę z powodu przedawkowania heroiny. Trafia do zakładu opiekuńczego Meadow Hill, gdzie jest bity poniżany oraz gwałcony. Próbuje mu pomóc najlepsza przyjaciółka jego zmarłej matki Jenny. W końcu za drugim razem udaje mu się uciec z Meadow Hill. pomieszkuje u kolegów, Jenny, oraz znajduje nowy dom u Shinera (Jamajczyka) który pali trawę, i zwie ją gandzia. pomieszkuje z nim także jego miłość Stella, którą także polubił bardzo Nick. Były kochanek Stelli Jonesy, zabija ją u siebie w domu po czym próbuje uciec do innego kraju, lecz zapomina paszportu. W końcu trafia do domu gdzie jest Nick. Nadchodzi policja Nich i Jonesy schowali...

Evilla | 2015-08-20

Bardzo dobrze wykorzystane 8,89. Radziłabym jednak nie czytać opisu ponieważ spioleruje on połowę książki, gdyby nie to, czytałoby się ją znacznie lepiej, istniałby przynajmniej jakiś element zaskoczenia.

Mimo tego, że wcześniej sama zapoznałam się ze "streszczeniem" to i tak uważam tę książkę za bardzo udane dzieło. Szczerze mówiąc nie oczekiwałam zbyt wiele od powieści przeznaczonej dla młodzieży.
Na szczęście mile się zaskoczyłam ponieważ nie mamy tu do czynienia lukrowaną historyjką jakiej można byłoby się spodziewać, tylko z przejmującą historią z krwi i kości, z historią, która jest do bólu prawdziwa. Takie zdarzenia niestety działy się naprawdę, a więzienia do dziś są przepełnione dawnymi ofiarami, które w wyniku zniszczonego dzieciństwa nie potrafiły sobie z tym poradzić. Bardzo się ceni, że również ta kwestia została poruszona.
Miło wiedzieć, że literatura młodzieżowa omawia również ciężkie tematy. Borykanie się z taką problematyką może pomóc komuś spojrzeć na niektóre...