Nicholas Dane

Wydawnictwo: Albatros
Nicholas Dane
978-83-7659-766-9
evalia

Współczesna wersja Olivera Twista, mroczna, przejmująca opowieść o kimś, kto przeżył piekło i miał dość siły, by się z niego wydostać. Nick Dane mieszka w biednej części miasta i nie należy do najgrzeczniejszych nastolatków. Kiedy jedyna bliska mu osoba, matka, umiera w wyniku przedawkowania heroiny, po chłopaka zgłasza się opieka społeczna. Już wkrótce Nick trafia do Meadow Hill – domu poprawczego o zaostrzonym rygorze. Bystry, pewny siebie i skłonny do łobuzerstwa chłopak szybko staje się celem brutalnych ataków nie tylko ze strony współwięźniów, ale również kadry. Pomocą rękę wyciąga do Nicka zastępca dyrektora zakładu, Creal, który jednak ma wobec chłopaka własne zamiary… Maltretowany, molestowany i traktowany jak przedmiot, Nick decyduje się wreszcie na ucieczkę. Ale dla kogoś, kto przeżył horror w placówce takiej, jak Meadow Hill, nie ma właściwie szans na powrót do normalnego życia.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/booki.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/booki.html

Anksunamun | 2019-05-31
Przeczytana: 31 maja 2019

" Nicholas Dane" to powieść o przemocy, dorastaniu, samotności, patologii, inspirowana diskensowskim "Oliverem Twistem".
Tytułowy Nicholas ma 14 lat i właśnie stracił matkę, swoją jedyną opiekunkę i krewną, w związku z czym trafia do domu opieki, gdzie rozpoczyna się jego gehenna.
Burgess przedstawił całe spektrum okrucieństwa, które spotyka Nicka, pokazując, jak kształtuje się psychika młodego człowieka pod wpływem różnych traum. Książka traktuje o tym, jak istotne jest dzieciństwo w kontekście tego, kim potem stajemy się w dorosłości - jak ważne jest to, aby dziecko doświadczało miłości, troski i uwagi. Autor porusza tu wiele problemów społecznych: sieroctwa, molestowania seksualnego, życia w biedzie, bezduszności systemu pomocy społecznej.
"Nicholas Dane" poruszył mnie do głębi i wciągnął tak bardzo, że przeczytałam całą powieść w niemal jeden dzień. Jest to niezwykle przejmująca książka, która daje do myślenia, ukazując zło i potwory, jakie istnieją wśród nas na...

Agata2003 | 2018-07-09
Przeczytana: 06 lipca 2018

Czekałam na tę książkę długie, długie miesiące. Niestety, największą wadą ,,Nicholasa Dane'a" jest jego mała dostępność. Miałam chwile zwątpienia podczas poszukiwania tej książki i chciałam ją nawet usunąć z półki ,,Chcę przeczytać". Ale tego nie zrobiłam.

Naprawdę się z tego powodu cieszę, bo powieść jest świetna. Gdybyśmy opierali się tylko na opisach fabuły powiedziałabym, że ,,Nicholas Dane" opowiada o chłopcu, którego matka była narkomanką, przedawkowała i ten chłopiec trafił do strasznego domu dziecka, gdzie jest bity, gnębiony aż w końcu jedyna wydawałoby się przyjazna osoba w tym domu dziecka dokonuje na nim gwałtu. Tyle teorii. A jak jest rzeczywiście, w praktyce?

Książka opowiada o wielu, wielu problemach. O walce o siebie i o swoje dziecko, o przyjaźni tak silnej, że nawet śmierć nie może zerwać obietnic jakie się zawiązało z drugą osobą, o emocjach, które bardzo często odwracają się przeciwko nam, o strachu, samotności, bólu i różnorakich traumach. Jest o...

małgosia | 2017-07-15
Przeczytana: 11 lipca 2017

Książka napisana dość prosto,jednak warta uwagi. Porusza sprawy trudne i emocjonalne.

morothierou | 2016-12-17
Przeczytana: marzec 2015

Poważne,
trudne
ale prawdziwe

Anda | 2016-07-25

Rewelacyjna książka , która wywołuję wiele emocji . Wstrząsająca historia, która jest bardzo prawdziwa .
Nicholas Dane wiele przeżył ,ale miał siłę by się nie poddać.
Najbardziej przeraża mnie postać tego pedofila , który był bardzo wyrachowany .
Sprawiał wrażenie człowieka oddanego swojej pracy , umiał jednoczyć sobie ludzi.
Wyciągał do chłopców okrutnie traktowanych przez los pomocną dłoń , by później ich wykorzystywać .

Druga przeczytana przeze mnie powieść o molestowaniu seksualnym, tym razem jednak z niezbyt szczęśliwym zakończeniem. Fabuła mroczna, miejscami przyprawiająca o gęsią skórkę.

panizy | 2015-11-27

Kurdę, warto dla samego zakończenia

Baelet | 2015-09-28

Uwielbiam takie książki, po których nie umiem pozbierać myśli i wciąż się nad nimi zastanawiam przez kilka kolejnych dni.

Evilla | 2015-08-20

Bardzo dobrze wykorzystane 8,89. Radziłabym jednak nie czytać opisu ponieważ spioleruje on połowę książki, gdyby nie to, czytałoby się ją znacznie lepiej, istniałby przynajmniej jakiś element zaskoczenia.

Mimo tego, że wcześniej sama zapoznałam się ze "streszczeniem" to i tak uważam tę książkę za bardzo udane dzieło. Szczerze mówiąc nie oczekiwałam zbyt wiele od powieści przeznaczonej dla młodzieży.
Na szczęście mile się zaskoczyłam ponieważ nie mamy tu do czynienia lukrowaną historyjką jakiej można byłoby się spodziewać, tylko z przejmującą historią z krwi i kości, z historią, która jest do bólu prawdziwa. Takie zdarzenia niestety działy się naprawdę, a więzienia do dziś są przepełnione dawnymi ofiarami, które w wyniku zniszczonego dzieciństwa nie potrafiły sobie z tym poradzić. Bardzo się ceni, że również ta kwestia została poruszona.
Miło wiedzieć, że literatura młodzieżowa omawia również ciężkie tematy. Borykanie się z taką problematyką może pomóc komuś spojrzeć na niektóre...

Weronika Nowak | 2015-02-26

świetne! Smutne, wzruszające i daje do myślenia