Password

2013-07-25
2013-07-25
Anna Stolarczyk
thriller młodzieżowy password

Na początku myślałam, że będzie to "czysta" fantastyka. Lubię ten gatunek literacki, lecz mimo to byłam miło zaskoczona kiedy okazało się, że jest to realistyka-w dodatku tak fajnie napisana! Książkę przyjemnie się czytało- pochłonęłam ją dość szybko (dodatkowo mając na uwadze, że ostatnio mam dłuższą przerwę od książek). Myślę, że jeżeli ktoś nie wie z czym usiąść wieczorem pod kocem, to dlaczego nie z tym? Fabuła wciągająca, a z bohaterami miło "spędza się" czas.
Zasłużone 7/10

(Mam nadzieję, że moja wypowiedź jest w miarę składna)

Myślę iż mogę założyć, że książka podobałaby mi się gdybym miała te 12-14 lat. Nie spodziewałam się młodzieżówki i gdyby wyjąć z niej bohaterów komiksów i 'dokręcić' język mógłby wyjść z tego niezły thriller dla dorosłych. Oceniam jednak z mojej perspektywy i dla mnie w tym wieku- średniawa.

Na prawdę pozytywnie zaskoczyła mnie ta niepozorna książeczka! Ciekawa fabuła, trzymająca w napięciu do końca, fajnie napisana, czyta się szybko. Mogę jak najbardziej polecić!

Skojarzynki:
przyjaźń * porwanie * zmiana * poszukiwania * odwaga

Mirjam Mous to nieznana mi dotąd autorka, ale spodobała mi się okładka tej książki, szczególnie te wpatrując e się we mnie oczy. Trafiłam na nią w hipermarkecie, gdzie wyglądała ze stosu innych powieści. Pomyślałam sobie, że czemu nie miałabym dla odmiany poczytać czegoś lekkiego, młodzieżowego? I... wsiąkłam od pierwszych stron. Duża czcionka i krótkie rozdziały zdecydowanie przyspieszyły lekturę, która zajęła mi zaledwie kilka godzin.

Mick to dość nieśmiały i cichy chłopak z nadwagą, jakich wielu w szkołach całego świata. I tak, jak wielu z nich, jest szykanowany przez wielu uczniów chodzących do tej samej szkoły. Ucieka, kryje się, unika konfrontacji, co bardzo go wyczerpuje i sprawia, że marzy każdego dnia o tym, by jak najszybciej wyjść ze szkoły. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia. Do jego klasy dołącza nowy uczeń, Jerro. Szybko stają się najlepszymi przyjaciółmi. Dla Micka to totalna nowość i cudowna odmiana jakości życia. Spędza czas z przyjacielem, świetnie się rozumieją, nie kłócą się, nie obrażają na siebie. Po prostu sielanka, ale do czasu...

Rodzice Jerro to bardzo bogaci ludzie, a jego ojciec jest właścicielem znanej firmy produkującej gry komputerowe. To nie robi na Micku żadnego wrażenia. Traktuje Jerro jak zwykłego chłopaka, z którym żartuje, rozmawia o ukochanych przez przyjaciela komiksach i usiłuje go przekonać do filmów science-fiction. Wszystko zmienia się, kiedy Mick znajduje Jerro nieprzytomnego w jego pokoju. Przerażony woła Kasię, polską (!) pomoc domową, która wzywa karetkę i Jerro zostaje odwieziony do szpitala. Sprawy się komplikują, kiedy Mick pędzi na złamanie karku rowerem za karetką, wpada do szpitala i... dowiaduje się, że nie ma tam pacjenta o takim nazwisku. Zdezorientowany wraca do domu, gdzie dowiaduje się, że przyjaciel jednak jest w szpitalu i już czuje się lepiej. Kiedy odwiedza go następnego dnia, chłopak zachowuje się inaczej niż zwykle, ale Mick zrzuca to na karb złego samopoczucia po zatruciu pokarmowym, któremu uległ. Z każdym dniem jest jednak gorzej. Jerro zachowuje się dziwnie, jakby... nie był sobą. Ale, w takim razie kim? Mick obserwuje go i analizuje wszystkie wypowiedzi i sytuacje. Jerro zaczyna go wyśmiewać, nie pamięta różnych ich wspólnych wspomnień lub nagle nie wie, gdzie w szkole są toalety. Mick postanawia sprawdzić go na swój sposób. Kiedy Jerro nie przechodzi pozytywnie próby z tajemnym hasłem, które ustalili przyjaciele, by mieć pewność, że obaj są sobą, a nie podmienionymi kosmitami, Mick zasypuje go szczegółowymi pytaniami o komiksy. Tym razem Jerro odpowiada bezbłędnie. Co się dzieje? Dlaczego karetka, która zabrała Jerro, miała inną tablicę rejestracyjną niż ta, którą Mick oglądał w szpitalu? Gdzie nieprzytomny chłopak przebywał, zanim dowieziono go do szpitala? Kim jest Stefan i dlaczego jest łudząco podobny do Jerro? Czy w sprawę zamieszani są kosmici? Kto uwierzy Mickowi w tak nieprawdopodobną historię?!

Akcja jest wartka i wciąga od pierwszych stron. Nagłowiłam się trochę, nakombinowałam i zanim dotarłam do końca, wymyśliłam kilka wersji fabuły i zakończenia, od najbardziej kosmicznych, prosto z filmu science-fiction, po zwyczajne, związane z grubą kasą i współczesnym światem. Którą wersję wybrała autorka? Przekonajcie się sami.

Skojarzynki:
przyjaźń * porwanie * zmiana * poszukiwania * odwaga

Jest to naprawdę świetny thriller młodzieżowy. Polecam go każdemu bez względu na płeć. Na pewno przypadnie do gustu młodszym czytelnikom, ale starszym też może się spodobać.

Książkę tę czyta się bardzo szybko. Można ją skończyć w ciągu kilku godzin, bo naprawdę wciąga. Jak zaczniemy ją czytać, to nie jesteśmy w stanie jej odłożyć.

Zakończenie trochę mnie rozczarowało. Nie za bardzo zrozumiałam, dlaczego tak się skończyło i co do tego doprowadziło. Jednak jest tu jedyny minus tej książki.

Zakończenie trochę mnie rozczarowało. Nie...

Historia bardzo wciągająca,sprawiała że nie mogłam oderwać się od książki. Autorka umieściła historię z punktu widzenia 3 narratorów co pozwala zrozumieć tok rozumowania każdego bohatera. Oceniam książkę bardzo pozytywnie, ale myślę, że Boy 7 była o wiele ciekawsza.

Dobry, trzymający w napięciu thriller, dodatkowo opowiedziany z perspektywy trzech nastolatków. Wciąga!

Cóż mogę powiedzieć. Książka nieco innego typu, który zwykłam czytać. Nie była zła, ale... opis zdarzeń z perspektywy trzech osób w pewnym momencie mnie znużył ... poza tym dość szybko można domyślić się przebiegu zdarzeń oraz poznać ich przyczyny i ewentualne skutki.
6 gwizdek za łatwość czytania i poznanie czegoś nowego.

6 gwizdek za łatwość czytania i poznanie czegoś nowego.

I have a bad feeling about this
~ Star Wars Episode I, The Phantom Menace
Książka, która zaczyna się cytatem z Gwiezdnych Wojen nie może być nudna. Ponadczasowy hit, jeszcze bardziej popularny ostatnimi czasy ze względu na premierę kolejnej filmowej części, zapowiada prawdziwą bombę! „Password” to thriller, którego głównymi bohaterami są dwaj przyjaciele. Dwie odrębne galaktyki, pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego poza szczerą miłością do komiksów. Przystojniak i grubas, na którego w życiu nie spojrzała żadna dziewczyna. Bogacz i chłopak z przeciętnej rodziny. Jerro i Mick. Dwaj zupełnie różni chłopcy, których połączyła pasja silniejsza nawet od więzi rodzinnych.
Pewnego dnia Mick wchodząc do pokoju zauważa swojego przyjaciela leżącego bezwładnie na łóżku. „Może zasnął?” – myśli. Kiedy szturchanie nic nie daje, pozostaje mu tylko zawiadomić pogotowie, jednak nie tak łatwo jest zachować zimną krew w obliczu sytuacji, w której twój najlepszy (i jedyny) przyjaciel nie daje znaku życia. Kasia, pomoc domowa Jerro, sięga po telefon i wykręca numer. Nadjeżdża karetka. Zaraz znika za rogiem. Mick wsiada na rower i rusza za nią, by być przy Jerro, jednak okazuje się, że przyjaciel nie dojechał do szpitala.
Pod szkołą Stefana kręci się podejrzany mężczyzna, jego oczy zwiastują nieszczęście, ale wygląd przywołuje na myśl pieniądze. Sporo pieniędzy. Co ma zrobić zagubiony chłopak, gdy w domu się nie przelewa, a na dodatek mama traci pracę?
Wszystko dzieje się tak szybko..
Napisana z ogromną pasją powieść, gdy już raz wciągnie was w swoje objęcia, na pewno szybko nie wypuści!
Akcja mknie z prędkością światła. Tajemnica odkrywana powoli, daje czytelnikowi ogromną swobodę. Wystarczy się dobrze wczytać, by samemu dopasować elementy układanki, jeszcze zanim będą one wspomniane. To właśnie to coś, co mnie urzekło w powieści Mirjam Mous. Lekkość, z którą autorka napisała tę książkę, zarazem nadając jej tyle odcieni dobra i zła. Niezliczona ilość ścieżek, którymi można podążyć, towarzysząc bohaterom w ich przygodzie, zapiera dech w piersiach.
Okładka wizualnie jest praktycznie identyczna jak pierwszej powieści holenderskiej autorki „Boy 7” utrzymanej w podobnym klimacie. Muszę szczerze przyznać, że moim początkowym zamierzeniem było sięgnąć właśnie po tę pierwszą część, tuż po obejrzeniu filmu na jej podstawie, który mnie wciągnął, jak żaden thriller, za którymi nie przepadam. W przypadku Mirjam jest zupełnie inaczej. Jej książki nie są jedynie stertą znaków opisujących przerażające historie. To linia zdarzeń, ciągnąca się, by ukazać czytelnikowi świat, który jest gdzieś obok, a na który nie zwracamy uwagi. To, o czym pisze Mirjam, mogło zdarzyć się naprawdę. Dlatego jej powieść jest tak bardzo realna i bliska każdemu, kto po nią sięgnie. Gorąco polecam!

I have a bad feeling about this
~ Star Wars Episode I, The Phantom Menace