Freak City

Tłumaczenie: Renata Ożóg
Wydawnictwo: Dreams
brenda95

Zawsze myślałam, że spadające gwiazdy brzmią jak tłuczone szkło...

Kiedy piętnastoletni Mika poznaje głuchą Leę, jego świat zupełnie się zmienia. Dziewczyna jest bezpośrednia,
pełna werwy i... piękna. Żyje jednak w świecie ciszy, do którego chłopak z trudem znajduje dostęp.
Poruszająca powieść o rodzącym się uczuciu nastolatków - dla nastolatków.

źródło opisu: http://www.dreamswydawnictwo.pl

źródło okładki: http://www.dreamswydawnictwo.pl

nadzieja1925 | 2014-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Czytając Freak City próbujemy postawić się na miejscu głuchych ludzi, ale i tak nam nie wychodzi. Na początku jest nam ich szkoda i współczujemy im, ale potem zaczynamy rozumieć, że im wcale w życiu nie jest tak źle. Może nie będą mogli iść do każdej szkoły i nie wszyscy ich zaakceptują, ale przeciesz rodzice ich nie biją, nie molestował ich żaden ksiądz, więc tak naprawdę powinniśmy traktować ich jak sobie równych, a nie jak kaleki.

Mika jest piętnastoletnim chłopakiem i nie dawno zerwała z nim dziewczyna. Pewnego dnia śledził Sandrę ( jego eks) i jej koleżanki do Freak City, a tam poznał głuchą Leę. Dzięki niej zapisuje się na kurs języka migowego i dalsze losy trzeba już przeczytać.

Książka jest wspaniała, pokazuje nam wiele ważnych wartości w życiu. Cała akcja w tej książce jest niesamowita, powieść każe nam myśleć i naprawdę trudno mi było się od niej oderwać.

Wir Sind Helden - Nur Ein Wort to piosenka, która jest przetłumaczona na końcu książki. Naprawdę jest bardzo ładna...

Ruthless_Woman | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

"Zawsze myślałam, że spadające gwiazdy brzmią jak tłuczone szkło"

Czytając tę książkę, zastanawiałam jak to jest nie słyszeć żadnych dźwięków, odgłosów miasta, śpiewu ptaków, muzyki..

Sytuacja Lei jest trudna, rodzina nie zna języka migowego, nie próbują się kontaktować z córką; na szczęście ma przyjaciółkę :)

Tytuł książki na początku mnie ciekawił; skąd nazwa "Freak city", moja ciekawość szybko została zaspokojona ( nie zdradzę tego sekretu, przeczytajcie sami :P).

Daję 8 gwiazdek, ponieważ jak dla mnie to za szybko się powieść skończyła, ale jak najbardziej polecam, można poznać świat od nieco innej perspektywy.

Sol | 2012-10-02

Książka, jak na okładce jest napisane - głównie skierowana jest do nastolatków. Jednak sądzę, że poszerzyć można grono odbiorców i o tych starszych czytelników. Ja nastolatką już jakiś czas nie jestem, a przesłanie w niej zawarte do mnie trafiło, więc jeżeli jakiś "nienastolatek" ma ochotę po nią sięgnąć i zapoznać się z historią w niej zawartą, zapraszam. Może nie zafascynuje dorosłego czytelnika aż w takim stopniu jak uczyni to z młodszym odbiorcą, ale sądzę, że dosyć ciekawa treść może się spodobać. Jest to lekka i dosyć przyjemna opowieść o przeciwstawianiu się przeciwnościom losu. O tym, że każdy człowiek jest sobie równy. O przyjaźni, miłości i problemach, z którymi każdy z nas mógł/może mieć, albo kiedyś miał styczność.

Czy czasem nie macie tak, że czujecie się obco w jakimś otoczeniu? Żyjecie we własnym świecie i nie dociera do was to co się dzieje wokół? Snujecie wtedy marzenia, myślicie o niebieskich, zielonych czy tam różowych migdałach? Albo trafiacie w nowe grono...

Aria | 2012-10-06
Na półkach: Przeczytane, Moje! :), 2012
Przeczytana: 09 października 2012

Każdy człowiek ma pięć zmysłów: smak, słuch, dotyk, węch i wzrok. Dzięki każdemu z nich lepiej poznajemy świat, funkcjonujemy, komunikujemy się... żyjemy. Odebranie jednego ze zmysłów wielu z nas mogłoby się kojarzyć ze śmiercią. Jak żyć bez muzyki, lub bez blasku słońca, bez smaku cynamonu na języku, zapachu świeżego chleba i delikatnego dotyku skrzydełek motyla? Każdy zmysł jest dla nas na wagę złota, choć tak naprawdę nie zastanawiamy się nad tym i na co dzień traktujemy nasze ciało jak coś, co nam się naturalnie należy. Zamknij oczy, a usłyszysz, zamknij uszy, a zobaczysz, wyłącz świat, a zrozumiesz.

Wydawnictwo Dreams po raz kolejny mocno mnie zaskoczyło i tym razem dotarło aż do głębi mojej czytelniczek duszy. Bo „Freak city” miało być zwykłą książką dla młodzieży, a okazało się historią, która na zawsze pozostanie we mnie, którą mam zamiar polecać każdemu do przeczytania, którą wręczę w przyszłości moim dzieciom.

Piętnastoletni Mika miał wszystkie pięć zmysłów, a mimo to...

książek: 1915
Marta | 2012-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 29 września 2012

Kathrin Schrocke jest trzydziestosiedmioletnią germanistką, psycholożką, niemiecką pisarką. Specjalizuje się w książkach dla dzieci i młodzieży, za które zgarnęła nawet kilka branżowych nagród. „Freak City” jest pierwszą jej powieścią, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Mam cichą nadzieje, że nie ostatnią.
Mika ma piętnaście lat. Jest typowym nastolatkiem z mniejszymi i większymi problemami wieku dojrzewania. W momencie rozpoczęcia powieści chłopak przeżywa trudne chwile związane z rozstaniem z ukochaną dziewczyną. Sandra, bo o niej mowa, jest typem gwiazdy. Ładna i pewna siebie wie jak owinąć chłopaka wokół palca. Zostawia Mikę, bo jest znudzona związkiem. Jednak nie potrafi odpuścić sobie tej znajomości i cały czas mami oraz zwodzi zakochanego i zrozpaczonego nastolatka. Splot nieoczekiwanych wydarzeń sprawia, że Mika, w knajpie Freak City, poznaje Leę. Dziewczyna, jest piękna, bezpośrednia, nieco bezczelna i... głucha. Znajomość z niesłyszącą nastolatką przewraca...

kamyk576 | 2014-03-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka o naszym życiu... naszych problemach... polecam...

Inka | 2014-01-07
Przeczytana: 29 grudnia 2013

"Freak City" to pierwsza książka Kathrin Schrocke wydana w Polsce przez Wydawnictwo Dreams. Autorka ma na swoim koncie wiele książek skierowanych do dzieci.

"Ich sehe, dass du denkst.
ich denke, dass du fühlst.
ich fühle, dass du willst.
aber ich hör dich nicht."

Głównym bohaterem książki jest piętnastoletni Mika (jego imię z fińskiego oznacza: "Któż jak Bóg?"). Chłopak dobrze dogaduje się ze swoimi przyjaciółmi i rodzicami (no, może z ojcem trochę gorzej, ale dorastającej młodzieży trudno jest zrozumieć rodziców i na odwrót ). Ma też "przebojową" dziewczynę - Sandrę, w której jest bardzo zakochany. Wszystko w jego świecie wydaje się być na swoim miejscu, dopóki nie poznaje Lei - głuchej dziewczyny, która całkowicie zmienia jego życie. Lea nie wstydzi się tego, jaka jest. Nie pragnie też życia pełnego dźwięków. Jest bezpośrednia, radosna, entuzjastyczna, a do tego piękna. Nic więc dziwnego, że Mika ulega czarowi, który rozsiewa dziewczyna i postanawia poznać jej...

Osobliwe Delirium | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 czerwca 2014

"Co by było gdyby.."

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest nie słyszeć nic, kompletnie nic? Nigdy nie usłyszeć pierwszych słów swojego dziecka, jego płaczu, czy śmiechu. Nie usłyszeć głośnej muzyki z koncertu, czyjegoś krzyku czy porannego śpiewania ptaków. Żyć całe życie ze świadomością, że do swoich uszu nie dotrze żaden dźwięk, Żaden.

Właśnie tak żyją osoby głuche. Ale one mają swój oddzielny świat, w którym żyją i nie zamieniliby jego na żaden inny. Zawsze takim osobom współczujemy; "Jaka ta dziewczyna biedna, nie słyszeć nic , to dopiero tragedia !" Wiele razy spotkałam się z czymś takim.

Jednak osoby głuche nie użalają się nad sobą i żyją dalej. I nawet jeśli nauczylibyśmy się języka migowego, trudno byłoby przyłączyć się do ich odrębnego świata.

Freak City to bardzo pouczająca powieść, aczkolwiek nie wymagająca głębszego zrozumienia przez czytelnika. Język jest bardzo prosty, wręcz nazbyt prosty. Nie występują tu piękne opisy, fascynujące metafory itd. Jest to...

eMeLka | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Mikę rzuciła dziewczyna. Pewnego razu włócząc się po mieście natrafia na nią i ją śledzi. Trop zaprowadzi do do ciemnej kawiarni i... nieznajomej, która parę dni wcześniej o mało nie wpadła pod ciężarówkę. Okazuje się że dziewczyna jest głucha. Mika zapisuje się na kurs języka migowego. Czy zdoła nauczyć się tego języka? Czy mika znajdzie dostęp do świata ciszy w którym żyje Lea? A kogo potem wybierze, Sandrę, która umie pięknie śpiewać, czy Leę, dla której muzyka nie istnieje??

Wronka373 | 2016-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Czasami wyrządzamy komuś krzywdę, chociaż tę osobę kochamy. A może robimy to własnie dlatego, że ją kochamy."

To jest już moja druga książka o osobach niesłyszących (pierwsza Maybe Someday) i zawiodłam się na niej. Jakoś od początku nie powaliła mnie fabułą ani akcja. Głucha Lea nie chciała zacząć głębszej znajomości z Miką, ponieważ BYŁA GŁUCHA! Przez prawie całą książkę to powtarzała. Mika też nie wiedział czy tego chce, jak sam mówił chciał ją tylko przelecieć i do tego kochał swoją byłą. Dopiero pod koniec książki oboje zrozumieli, że się kochają i wszystko inne się nie liczy.
Niestety, ale nie polecam. :(