Urzeczeni śmiercią

Zaczarowannyje smiertiu
83-7227-901-2
literatura faktu
czytankianki

Wyznania o samobójstwach, jakie nastąpiły po rozpadzie ZSRR. O powodach targnięcia się na życie mówią samobójcy, których zdołano odratować, albo najbliżsi tych, których uratować się nie udało.

introdukcja | 2016-03-06
Przeczytana: 03 marca 2016

„Urzeczeni śmiercią” to książka długo przeze mnie wyczekiwana. Nie tak łatwo było mi ją dostać, mimo iż została napisana przez zeszłoroczną noblistkę. Znajdziemy w niej historie opowiedziane przez osoby, którym nie powiodła się próba samobójcza, jak również opowieści bliskich tych, których nie udało się odratować. W książce uderzyło mnie to, jak często z ust ludzi padało określenie „świetlana przyszłość”. To do niej wszyscy zmierzali, lecz rzeczywistość okazała się rozczarowująca.

Jest to kolejny reportaż Swietłany Aleksijewicz, który wprowadził mnie w nastrój zadumy i wciągnął w głębię przemyśleń. Tej książki nie da się przeczytać z rozpędu. Potrzeba czasu i skupienia, by wsłuchać się w historie i dramaty ludzi, o których postanowiła autorka napisać.

Książka może wydawać się trudna ze względu na mnogość odniesień do wydarzeń historycznych krajów byłego już ZSRR, jak również literatury rosyjskiej, ale warta jest tego, by po nią sięgnąć.

telrhosien | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Aleksijewicz od lat nieodmiennie zafascynowana jest tym, co nazywa "człowiekiem radzieckim" i w swoich reportażach przygląda się mu, a zarazem pozwala się przyjrzeć nam, w różnych odsłonach; nawet w reportażach o Czarnobylu jest to widoczne.

W "Urzeczonych śmiercią" przygląda się samobójcom, ale samobójcom nietypowym, bo takim, którzy targnęli się na swoje życie nie z powodów kłopotów rodzinnych, finansowych, miłosnych, ale ponieważ nie mogli odnaleźć się w świecie po rozpadzie ZSRR i śmierci idei komunistycznych, w które święcie wierzyli.

Przyznam, że ze zdumieniem poznawałam ich historie - jedne opowiadali oni sami (przeżyli), inne opowiadali ich bliscy. Niektóre wydawały mi się trochę naciągane pod tezę autorki o "człowieku radzieckim", jak historia 14-latka, który się zabił, opowiadana przez jego matkę. Ale pozostałe świetnie pokazywały ludzi, którzy tak bardzo wierzyli w ZSRR i komunizm, że wiary ich nie mąciły nawet represje, jakich doznali od państwa, a kiedy ich świat...

czytankianki | 2012-05-31

Na książkę złożyły się wywiady z niedoszłymi samobójcami lub znajomymi/rodziną tych, którym się udało dopełnić aktu. Najczęściej problem dotyczy zwolenników poprzedniego systemu, prawdziwych idealistów. Niestety po kilku rozmowach robi się mało ciekawie. Gdyby całość miała charakter - tak jak "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" tej samej autorki - siła rażenia byłaby zapewne większa. Bez zachwytu.

Prider | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Urzeczeni śmiercią, a właściwie urzeczeni komunizmem. To o tym tak naprawdę opowiadają rozmowy przeprowadzone przez Swietłane Aleksiejewicz.
Ludzie, którzy spędzili całe życie w ZSRR, jak i ci którzy Kraju Rad nie pamiętali, ale żyją w jego dziedzictwie, mają jedną cechę wspólną: są nieprzygotowani do egzystencji w kapitalizmie. Ci starsi, bo idea w którą wierzyli, mimo całej swojej grozy i tragedii w relacjach świadków jest porywająca. To czas życia wspólnoty nastawionej na budowanie szczęśliwej przyszłości, ludzi którzy nie troszczyli się o dobra materialne, którzy budowali industrialny kraj rodem z XIX wieku, choć już dawno było XX-ste stulecie. Konkurencja, kompetencja, zysk i chciwość są ludziom sowieckim obce.
Ale rządził nimi strach przed wieloma rzeczami: ponowną inwazją jak w czasach Wojny Ojczyźnianej, zagrożeniem idei komunistycznej czy aresztowaniami.

Młodzi z kolei kończą ze sobą, bo patologie komunizmu w nowej Rosji pozostały, bez jego zalet. Ale to nie tylko...

Szymon | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Lekkie rozczarowanie. Może spowodowane przesytem od prozy Aleksijewicz. Niestety, miałem wrażenie, że całe historie z "Urzeczonych śmiercią" były wykorzystane później w "Czasach second hand". Dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tą autorką, zdecydowanie bardziej polecałbym inne książki tej autorki - jestem fanem "Cynkowych chłopców", ale tematycznie najbardziej zbliżone są wspomniane "Czasy second hand".

book_formula | 2017-06-18
Irulan | 2017-02-08