Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich

Cykl: Podróż do miasta świateł (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Barbara

Po bestsellerowej Cukierni Pod Amorem zapraszamy na kolejną wyśmienitą ucztę literacką dla czytelników, których urzekła opowieść o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna. Tym razem wraz z główną bohaterką (znamy ją z pierwszego tomu Cukierni, w którym zawróciła w głowie Tomaszowi Zajezierskiemu) wyruszymy do Paryża okresu belle epoque. Poznamy historię Róży z Wolskich (późniejszej...

Tym razem wraz z główną bohaterką (znamy ją z pierwszego tomu Cukierni, w którym zawróciła w głowie Tomaszowi Zajezierskiemu) wyruszymy do Paryża okresu belle epoque. Poznamy historię Róży z Wolskich (późniejszej księżnej Rose de Vallenord) — malarki, emancypantki, skandalistki.
Równie ważnym bohaterem powieści będzie Paryż — miasto magiczne, w którym spełniają się marzenia.

Jesienią 2013 roku ukaże się tom drugi Podróży do miasta świateł pt. Rose de Vallenord.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2012

Gosia | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Nie przeczytałam jeszcze cyklu o Cukierni pod Amorem autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, ale od dawna planowałam zapoznanie się z jej twórczością.
Padło na opowieść o XIX-wiecznym Paryżu, doskonale zresztą opisanym od portretu samego miasta, jego historii po szeroki przekrój społeczeństwa: arystokraci, politycy, światek artystyczny, malarze, tancerki, utrzymanki, bohema.
Lubię książki, które prócz samej fabuły mają coś ponadto do zaoferowania. I tu się nie zawiodłam. Podróż zaczyna się od przepięknej okładki utrzymanej w nostalgicznym odcieniu sepii.
Co do samej fabuły to przedstawia nam historię dwóch kobiet napisaną w modnej ostatnio konwencji przeplatających się rozdziałów dotyczących historii i współczesności. Poznajemy współczesną historyk sztuki Ninę oraz XIX-wieczną malarkę Różę z Wolskich - emigrantkę z Polski. Historia Róży zdecydowanie dominuje, co zaliczam na plus powieści.
Mimo, że postacie te dzieli ponad 100 lat, to właściwie wiele je łączy. Obie kochają...

Joanna | 2013-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2013

„ …W sercu Europy znalazłem miasto największych paradoksów, miasto, w którym ożywienie nie ustaje ani na chwilę…. Miasto to nazywane jest stolicą światła przez wszystkich, stolicą świata przez licznych. Tak: To Paryż.” W ten sposób określił to fascynujące każdego turystę miasto autor przedwojennego przewodnika turystycznego „Paryż” Z. Henkel.
Paryż jako kulturowa stolica najsłynniejszych dzieł w malarstwie i beaux - arts, oceniane przez autorytety na Salonach, wystawach, miejsce gdzie narodził się impresjonizm i jego kierunki , miasto wyznaczające nowe trendy światowej mody.
Autorka powieści zabiera czytelnika w niezwykłą podróż do dziewiętnastowiecznego Paryża, czasów belle époque, czasów III Republiki Francji, okresu wielkiego dynamizmu niemal wszystkich dziedzin w sztuce, architekturze , blichtru a jednocześnie skrajnego ubóstwa społeczeństwa, klasy robotniczej. Efektem była między innymi krwawa Komuna Paryska.
Na tle wydarzeń historycznych poznajemy losy dwóch kobiet –...

Książkowo_czyta | 2012-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2012

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Jest to już moje czwarte spotkanie z twórczością pani Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk i kreowanymi przez nią bohaterami oraz ich światem...

Po pamiętnej "Cukierni pod Amorem", która de facto bardzo trafiła w mój gust literacki moją uwagę przykuła zapowiedź "Podróży do miasta świateł"... I tym razem również się nie zawiodłam...

Choć rzec by można pretekstem do rozwinięcia tej historii jest powrót do pałacu w Zajezierzycach - funkcjonującego obecnie jako hotel, w którym znajduje się obraz przedstawiający hrabiego Tomasza, a właściciele chcą rozwikłać zagadkę czy rzeczywiście wyszedł on spod pędzla Rose de Vallenord, to tak naprawdę w książce tej szczegółowo poznajemy losy Róży Wolskiej, znanej już czytelnikom z tomu pierwszego "Cukierni pod Amorem"...

Śledzenie jej życiowej drogi rozpoczynamy od momentu, w którym wraz z matką mała Róża emigruje do Paryża, by tam podjąć leczenie,...

beata | 2017-10-11
Na półkach: Lektury m. M., Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

Takie czytadła chciałabym czytać. Dobrze napisane, dobrze przemyślane, poruszające różne problemy społeczne, pozwalające otrzeć się o konkretne wydarzenia historyczne, pozwalające poczuć smak, nastrój i zapach konkretnej epoki. A całość w lekkiej formie, okraszona miłościami i rozczarowaniami, szczęściami i dramatami. Bez infantylizmu. Bez poczucia zażenowania u czytelnika. Bez irytujących dopowiedzeń. Bez idiotycznych zbiegów okoliczności. Oczywiście, nie wszystko było takie wspaniałe, ale już dawno nie czułam się tak dobrze podczas lektury książki „do kawy i serniczka”.

Dwutorowo prowadzona opowieść. Dwie bohaterki. Róża, malarka, która w wyniku represji po powstaniu styczniowym znalazła się z matką w Paryżu i Nina, trzydziestopięcioletnia historyk sztuki, wykładowca akademicki, warszawianka. Przełom XIX i XX w. oraz 2011 rok. Dla mnie historia (i postać) Róży jest o niebo lepsza od opowieści o Ninie. Chwilami miałam wrażenie, że wątek współczesny został wpleciony „na chybcika”...

basik | 2016-08-24

Dobra, ale daleko jej do "Cukierni"
Tak jak bym czytała biografie jakiejś prawdziwej sławnej malarki.
Sama fabuła trochę nudnawa, rzadko dzieje się coś ciekawego, praktycznie nie ma żadnej akcji tylko suche fakty z życia Róży.
Jej dzieciństwo, dominująca matka, pierwsze kroki w malarstwie,zauroczenie już w wieku 8 lat malarzem..Trochę nie mogłam zrozumieć Róży, która od dziecka była zakochana w swoim księciu,a gdy wreszcie została jego kochanką, szukała innych rozrywek a nawet zdradzała go w ramionach kobiety.
Jakoś nie potrafiłam polubić bohaterki i nie współczułam jej, bo nie potrafiła zatrzymać przy sobie kochanego mężczyzny. Dziwna była ta miłość, zdrady, rozstania, powroty.
Nie twierdzę, że to zła powieść. Może się podobać,bo jest napisana ładnym językiem, ale dla mnie jest zbyt rozwlekła, porusza dużo spraw które mnie nie interesują i niestety nie wciąga.

Wicca | 2012-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Zapewne niejeden z Was czytelnicy słyszał o najrozmaitszych dziełach sztuki, które padły lub padały łupem przebiegłych złodziei. Najczęściej są to rzeźby i obrazy znanych artystów, które można by oszacować na grube setki tysięcy złotych.
Jednakże jak wytłumaczyć zjawisko kradzieży dzieł malarki, która była znana tylko nielicznym? Czy fakt, że na całym świecie giną obrazy tylko jednego twórcy nie wydaje się Wam podejrzany? Czy to fascynacja pracami Rose de Vallenrod? a może jej osobą? A może należałoby przyczyn szukać gdzie indziej i powinnismy oddać się podróży do przeszłości, w której owa malarka żyła, kochała, cierpiała i oddawała sie swojej jedynej prawdziwej pasji?

W taką oto podróż wybierzemy się wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, za sprawą powieści "Podróż do miasta świateł", która stała się zapewne gratką dla fanów pisarki. Dzięki tak zrecznemu piórze jakie posiada pisarka, tym razem poznamy losy Róży Wolskiej, kobiety wyzwolonej, namiętnej indywidualistki oraz...

gwiazdka | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 maja 2014

„Róża z Wolskich" to tom pierwszy serii, ale też niejako kontynuacja czy może nawiązanie do „Cukierni pod Amorem", czyli tom czwarty sagi rodzinnej autorstwa Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk. Książka ma bardzo ostatnimi czasy modny układ, lata współczesne przeplatają się z historią, tak więc mamy koniec druga połowę XIX wieku, gdzie główną bohaterką jest malarka Róża Wolska, miejscem zaś akcji Paryż z całym swym splendorem wielkiego świata. We współczesności Warszawa przeplata się z Zajezierzycami, a bohaterka to Nina, powiązaniem pomiędzy oboma światami zaś portret autorstwa Róży Wolskiej.

O ile w miarę podobała mi się część historyczna, bo i ciekawi bohaterowie i sama historia, chociaż trochę rozwlekła, to jednak potrafi zaciekawić czytelnika, do tego dochodzi świetny obraz Paryża ze swoimi stosunkami i stosuneczkami, to część współczesna woła o pomstę do nieba. Po pierwsze nie wnosi niczego do powieści, po drugie samej opowieści brakuje autentyzmu, a dialogi są wprost...

allison | 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

Nie przeczytałam jeszcze cyklu o Cukierni pod Amorem, ale nieznajomość tej lektury nie przeszkodziła mi w poznaniu losów Róży z Wolskich i innych bohaterów pierwszej części "Podróży do miasta świateł".

Urzekły mnie rozdziały, których akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Autorce udało się nie tylko stworzyć poruszający portret młodej kobiety walczącej o swoje marzenia, ale także oddać atmosferę francuskiej belle epoque.
Losy Róży śledzi się z zapartym tchem i trudno nie obdarzyć tej bohaterki sympatią oraz podziwem, chociaż irytujący dla współczesnego czytelnika może być jej uległy stosunek wobec matki. Z emocjami i przyjemnością czyta się również o życiu paryskiej bohemy. Zadymione kawiarnie, tętniące życiem kabarety, odwiedzane tłumnie wystawy i spacerowe dzielnice Paryża przyciągają uwagę swoim niepowtarzalnym urokiem, ale i sprzecznościami oraz tajemnicami.

Niestety, nie mogę wiele dobrego powiedzieć o tych rozdziałach, których akcja rozgrywa się w 2011 roku....

Madi | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

XIX wieczny Paryż ,to jest to co lubię,a historia Róży z Wolskich wciągnęła mnie bez reszty,ale oprócz historii Róży poznajemy też równolegle losy Niny ze współczesności,które też przypadły mi do gustu.
Mimo,że Różę i Ninę dzieli ponad 100lat,to mają ze sobą dużo wspólnego- obydwie inteligentne , interesujące się malarstwem, nie mają szczęścia w miłości,są niezależne i mają toksyczne matki.
Dzięki tej książce zostałam przeniesiona w czasie,odbyłam podróż do XIX Paryża ,miasta świateł i za to właśnie dziękuję autorce.

Katherina87 | 2017-06-18

Podróż do Miasta Świateł. Tom I.

Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni Pod Amorem, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie w tajemniczych okolicznościach giną obrazy Rose de Vallenord. Trzeba więc zabezpieczyć przed kradzieżą należący do rodziny portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej malarki, która przez laty uwiodła młodego hrabiego?
Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża, tak jak ponad sto lat wcześniej Róża z Wolskich.

Autorka zabiera czytelników w niezapomnianą podróż po dziewiętnastowiecznej Francji, snując opowieść o niezwykłej kobiecie: malarce, emancypantce, skandalistce. O jej pasji, pragnieniach, romansach. Równie ważnym bohaterem książki czyni Paryż- miasta magiczne, w którym spełniają się marzenia.