Podróż do miasta świateł. Róża z Wolskich

Cykl: Podróż do miasta świateł (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Barbara

Po bestsellerowej Cukierni Pod Amorem zapraszamy na kolejną wyśmienitą ucztę literacką dla czytelników, których urzekła opowieść o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna. Tym razem wraz z główną bohaterką (znamy ją z pierwszego tomu Cukierni, w którym zawróciła w głowie Tomaszowi Zajezierskiemu) wyruszymy do Paryża okresu belle epoque. Poznamy historię Róży z Wolskich (późniejszej...

Tym razem wraz z główną bohaterką (znamy ją z pierwszego tomu Cukierni, w którym zawróciła w głowie Tomaszowi Zajezierskiemu) wyruszymy do Paryża okresu belle epoque. Poznamy historię Róży z Wolskich (późniejszej księżnej Rose de Vallenord) — malarki, emancypantki, skandalistki.
Równie ważnym bohaterem powieści będzie Paryż — miasto magiczne, w którym spełniają się marzenia.

Jesienią 2013 roku ukaże się tom drugi Podróży do miasta świateł pt. Rose de Vallenord.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

Skucha
Jacek Hugo-Bader

6,71 (31 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gosia | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Nie przeczytałam jeszcze cyklu o Cukierni pod Amorem autorstwa Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, ale od dawna planowałam zapoznanie się z jej twórczością.
Padło na opowieść o XIX-wiecznym Paryżu, doskonale zresztą opisanym od portretu samego miasta, jego historii po szeroki przekrój społeczeństwa: arystokraci, politycy, światek artystyczny, malarze, tancerki, utrzymanki, bohema.
Lubię książki, które prócz samej fabuły mają coś ponadto do zaoferowania. I tu się nie zawiodłam. Podróż zaczyna się od przepięknej okładki utrzymanej w nostalgicznym odcieniu sepii.
Co do samej fabuły to przedstawia nam historię dwóch kobiet napisaną w modnej ostatnio konwencji przeplatających się rozdziałów dotyczących historii i współczesności. Poznajemy współczesną historyk sztuki Ninę oraz XIX-wieczną malarkę Różę z Wolskich - emigrantkę z Polski. Historia Róży zdecydowanie dominuje, co zaliczam na plus powieści.
Mimo, że postacie te dzieli ponad 100 lat, to właściwie wiele je łączy. Obie kochają...

Joanna | 2013-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2013

„ …W sercu Europy znalazłem miasto największych paradoksów, miasto, w którym ożywienie nie ustaje ani na chwilę…. Miasto to nazywane jest stolicą światła przez wszystkich, stolicą świata przez licznych. Tak: To Paryż.” W ten sposób określił to fascynujące każdego turystę miasto autor przedwojennego przewodnika turystycznego „Paryż” Z. Henkel.
Paryż jako kulturowa stolica najsłynniejszych dzieł w malarstwie i beaux - arts, oceniane przez autorytety na Salonach, wystawach, miejsce gdzie narodził się impresjonizm i jego kierunki , miasto wyznaczające nowe trendy światowej mody.
Autorka powieści zabiera czytelnika w niezwykłą podróż do dziewiętnastowiecznego Paryża, czasów belle époque, czasów III Republiki Francji, okresu wielkiego dynamizmu niemal wszystkich dziedzin w sztuce, architekturze , blichtru a jednocześnie skrajnego ubóstwa społeczeństwa, klasy robotniczej. Efektem była między innymi krwawa Komuna Paryska.
Na tle wydarzeń historycznych poznajemy losy dwóch kobiet –...

Książkowo_czyta | 2012-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2012

Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Jest to już moje czwarte spotkanie z twórczością pani Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk i kreowanymi przez nią bohaterami oraz ich światem...

Po pamiętnej "Cukierni pod Amorem", która de facto bardzo trafiła w mój gust literacki moją uwagę przykuła zapowiedź "Podróży do miasta świateł"... I tym razem również się nie zawiodłam...

Choć rzec by można pretekstem do rozwinięcia tej historii jest powrót do pałacu w Zajezierzycach - funkcjonującego obecnie jako hotel, w którym znajduje się obraz przedstawiający hrabiego Tomasza, a właściciele chcą rozwikłać zagadkę czy rzeczywiście wyszedł on spod pędzla Rose de Vallenord, to tak naprawdę w książce tej szczegółowo poznajemy losy Róży Wolskiej, znanej już czytelnikom z tomu pierwszego "Cukierni pod Amorem"...

Śledzenie jej życiowej drogi rozpoczynamy od momentu, w którym wraz z matką mała Róża emigruje do Paryża, by tam podjąć leczenie,...

Wicca | 2012-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Zapewne niejeden z Was czytelnicy słyszał o najrozmaitszych dziełach sztuki, które padły lub padały łupem przebiegłych złodziei. Najczęściej są to rzeźby i obrazy znanych artystów, które można by oszacować na grube setki tysięcy złotych.
Jednakże jak wytłumaczyć zjawisko kradzieży dzieł malarki, która była znana tylko nielicznym? Czy fakt, że na całym świecie giną obrazy tylko jednego twórcy nie wydaje się Wam podejrzany? Czy to fascynacja pracami Rose de Vallenrod? a może jej osobą? A może należałoby przyczyn szukać gdzie indziej i powinnismy oddać się podróży do przeszłości, w której owa malarka żyła, kochała, cierpiała i oddawała sie swojej jedynej prawdziwej pasji?

W taką oto podróż wybierzemy się wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, za sprawą powieści "Podróż do miasta świateł", która stała się zapewne gratką dla fanów pisarki. Dzięki tak zrecznemu piórze jakie posiada pisarka, tym razem poznamy losy Róży Wolskiej, kobiety wyzwolonej, namiętnej indywidualistki oraz...

gwiazdka | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 26 maja 2014

„Róża z Wolskich" to tom pierwszy serii, ale też niejako kontynuacja czy może nawiązanie do „Cukierni pod Amorem", czyli tom czwarty sagi rodzinnej autorstwa Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk. Książka ma bardzo ostatnimi czasy modny układ, lata współczesne przeplatają się z historią, tak więc mamy koniec druga połowę XIX wieku, gdzie główną bohaterką jest malarka Róża Wolska, miejscem zaś akcji Paryż z całym swym splendorem wielkiego świata. We współczesności Warszawa przeplata się z Zajezierzycami, a bohaterka to Nina, powiązaniem pomiędzy oboma światami zaś portret autorstwa Róży Wolskiej.

O ile w miarę podobała mi się część historyczna, bo i ciekawi bohaterowie i sama historia, chociaż trochę rozwlekła, to jednak potrafi zaciekawić czytelnika, do tego dochodzi świetny obraz Paryża ze swoimi stosunkami i stosuneczkami, to część współczesna woła o pomstę do nieba. Po pierwsze nie wnosi niczego do powieści, po drugie samej opowieści brakuje autentyzmu, a dialogi są wprost...

allison | 2012-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2012

Nie przeczytałam jeszcze cyklu o Cukierni pod Amorem, ale nieznajomość tej lektury nie przeszkodziła mi w poznaniu losów Róży z Wolskich i innych bohaterów pierwszej części "Podróży do miasta świateł".

Urzekły mnie rozdziały, których akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Autorce udało się nie tylko stworzyć poruszający portret młodej kobiety walczącej o swoje marzenia, ale także oddać atmosferę francuskiej belle epoque.
Losy Róży śledzi się z zapartym tchem i trudno nie obdarzyć tej bohaterki sympatią oraz podziwem, chociaż irytujący dla współczesnego czytelnika może być jej uległy stosunek wobec matki. Z emocjami i przyjemnością czyta się również o życiu paryskiej bohemy. Zadymione kawiarnie, tętniące życiem kabarety, odwiedzane tłumnie wystawy i spacerowe dzielnice Paryża przyciągają uwagę swoim niepowtarzalnym urokiem, ale i sprzecznościami oraz tajemnicami.

Niestety, nie mogę wiele dobrego powiedzieć o tych rozdziałach, których akcja rozgrywa się w 2011 roku....

Madi | 2015-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2015

XIX wieczny Paryż ,to jest to co lubię,a historia Róży z Wolskich wciągnęła mnie bez reszty,ale oprócz historii Róży poznajemy też równolegle losy Niny ze współczesności,które też przypadły mi do gustu.
Mimo,że Różę i Ninę dzieli ponad 100lat,to mają ze sobą dużo wspólnego- obydwie inteligentne , interesujące się malarstwem, nie mają szczęścia w miłości,są niezależne i mają toksyczne matki.
Dzięki tej książce zostałam przeniesiona w czasie,odbyłam podróż do XIX Paryża ,miasta świateł i za to właśnie dziękuję autorce.

książek: 1946
detektywmonk | 2015-05-10

Dziwne, ale tak wyszło że ten tom pierwszy czytam jako drugi.Zaskoczenie było więc troszkę mniejsze niż mogłem się spodziewać.
Bo już wiedziałem jak się kończy historia.
Mamy tu zarówno Paryż końca lat XIX wieku.Jak i Polskę w czasach obecnych.
Gdybym miał scharakteryzować książkę jednym słowem,tym słowem było by:Obraz.
Oto Róża Wolska, pragnie stać się malarką.Ot portretów.
W szowinistycznych i tradycyjno-konserwatywnych czasach to było zajęcie wręcz niedopuszczalne dla kobiet.
Jak dla mnie opisy,czasów sprzed ponad 100 lat były bardziej widowiskowe,niż tych obecnych.
No i tym samym zakończyłem swą udaną przygodę z bohaterami i bohaterkami książki.

violabu Toczytam | 2015-03-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 marca 2015

Kilkuletnia Róża, która zatraciła mowę w wyniku jakichś silnych przeżyć, zastraszana przez matkę, obwiniana przez nią o zły los, kuląca się przed matczynymi pięściami to dziecko nieszczęśliwe, ale posłuszne. Któż rozpoznałby w niej wyzwoloną, pewną siebie i piękną malarkę, która krótko romansowała z hrabią Tomaszem Zajezierskim w pierwszym tomie „Cukierni pod Amorem” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk? Jak mocną wewnętrznie musiała być ta dziewczynka, by po wielu negatywnych przejściach, jak np. skrajne ubóstwo, stać się silną kobietą!

„Róża z Wolskich” to pierwsza część serii „Podróż do miasta świateł” opowiadającej dzieje Róży Wolskiej, późniejszej Rose de Vallenord oraz jej rodziny.

Pomimo faktu, iż przeżycia dziecka i jej bliskich bywają tragiczne, inne pasjonujące, to fabuła książki nie ciekawiła mnie. Czytało się ją nierówno. Odniosłam wrażenie, że „czegoś” powieści zabrakło. Może pasji autorki, a może przyczyną byli zbyt jednobarwni bohaterowie.

Równolegle z wątkiem, którego...

Barbara | 2014-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 września 2014

"Róża z Wolskich" to ciekawa i bardzo odległa podróż.
Akcja książki toczy się równolegle w XIX wiecznym Paryżu oraz w czasach obecnych - 2011 roku w Gutowie.Paryż i dziewięcioletnia, rudowłosa Róża z Wolskich, która w 1867 roku, przybyła z matką Krystyną Wolską do miasta świateł. Wygnane z kraju przez wypadki związane z powstaniem styczniowym oraz chorobę dziecka, na którą w Polsce nikt nie może znaleźć lekarstwa, ma nadzieję, że francuscy specjaliści zdołają przywrócić Róży utraconą kilka lat wcześniej zdolność mowy. Mogą liczyć na opiekę i wsparcie wuja Izydora. Ten jednak niebawem umiera, kobiety pozostają same i muszą sobie radzić ze wszystkimi przeciwnościami (choroba, głód).Jak potoczą się dalsze losy bohaterek? Czy Róża odzyska mowę? Czy wrócą do Polski?

Gutowo i Nina Hirsch - historyczka sztuki z Warszawy, która przyjeżdża tu zająć się pogrzebem ciotki Agaty.Gutowo pamięta z dzieciństwa, ale zauważa duże zmiany! Cukiernia Pod Amorem wciąż oczywiście działa, na rynku stoją...