Noc zimowego przesilenia

Wydawnictwo: Szara Godzina

Jest rok 1941, trwa okupacja niemiecka. Kraków stał się siedzibą Generalnego Gubernatorstwa, a na Wawelu powiewają hitlerowskie flagi. W tajemniczych okolicznościach znika słynny jasnowidz, Julian Orwat, mistrz w odnajdywaniu zaginionych osób i dokumentów. Jego zrozpaczona siostra prosi o pomoc detektywa Artura Załuskiego. Śledztwo zaczyna się komplikować – okazuje się, że zniknięcie jasnowidza to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo w Krakowie porywane są młode kobiety. Jakby tego było mało, na drodze detektywa staje piękna i niebezpieczna Agnes Petzoldt, niemiecka baronówna, poszukująca rzadkich dzieł sztuki. Noc zimowego przesilenia to pasjonująca opowieść, w której mieszają się wątki sensacyjne i kryminalne. Gra wywiadów, tajne stowarzyszenia okultystyczne, miłość, zdrada i śmierć – a to wszystko w scenerii Krakowa czasów drugiej wojny światowej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Wioleta Sadowska | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

"Śnieg, Słońce Niezwyciężone, Sol Invictus".

Wiecie, co kocham najbardziej w dobrze skrojonych kryminałach retro? Możliwość przeniesienia się w czasie i przestrzeni - do przeszłości, która dzięki takiej właśnie prozie, wydaje się być nadal żywa. Najnowszą książkę Agnieszki Krawczyk zaczęłam czytać późnym wieczorem, a skończyłam głęboką nocą. I powiem Wam jedno – dla takich dzieł warto wspominać nieprzespane noce.

Agnieszka Krawczyk to absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach pracowała jako dziennikarka w krakowskich gazetach codziennych, oraz jako redaktorka w wydawnictwach. Jest autorką powieści i współautorką tomów opowiadań kryminalnych, a także laureatką konkursów literackich. Jest także współzałożycielką grupy pisarskiej "Zbrodnicze siostrzyczki". Mieszka w Krakowie, lubi kawę i kolekcjonuje powieści o piratach.

Okupowany Kraków roku 1941, to siedziba Generalnego Gubernatorstwa, w którym to na Wawelu widać hitlerowskie flagi. Pewnego dnia,...

basik | 2016-10-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kto w czasie wojny korzysta z usług prywatnego detektywa, żeby odszukać zaginiona osobę?
Dlatego detektyw Artur Załuski jest zdziwiony prośbą siostry jasnowidza, która twierdzi że jej brat nie został złapany podczas łapanki tylko po prostu nagle zniknął. Przekazuje mu notes jasnowidza a nim ostatnie jego wizje związane ze śmiercią dziewczyny w czerwonym płaszczu.
Okazuje się, że zaginionych młodych kobiet jest więcej, a ich zmasakrowane i okaleczone ciała wyrzuca Wisła.
Detektyw nie interesuje się polityką, ale wskutek różnych wydarzeń zostaje żołnierzem podziemnej armii a na dodatek zaangażował się w niebezpieczną grą z wrogim wywiadem.
Szpiedzy, agenci, kapusie, żołnierze podziemia a do tego tajne bractwo owiane złą sławą, mrokiem tajemniczości i okrucieństwa.
Noc 21 grudnia, najdłuższa noc w roku, noc zimowego przesilenia rozwiąże wszystkie zagadki.
Świetny trzymający w napięciu kryminał retro, który wciąga od samego początku.
Z przyjemnością wędrowałam razem z bohaterem...

Anna | 2015-05-17
Przeczytana: 16 maja 2015

Super ciekawa, wciągająca i fascynująca książka o wątku sensacyjnym i kryminalnym, której uroku dodaje fakt, że jej akcja rozgrywa się w okupowanym przez hitlerowców Krakowie w roku 1941.
Do byłego detektywa Artura Załuskiego zgłasza się siostra słynnego jasnowidza Juliana Orwata, który prawdopodobnie zaginął, bowiem od kilku dni nie wrócił do domu. Kobieta przekazuje notes swego brata, gdzie znajdują się jego jasnowidzenia. Sprawa nie jest prosta od początku; nie wiadomo kto mógłby coś w tej kwestii wiedzieć. Dodatkowo w mieście zaczynają ginąć młode kobiety, których śmierć przewidział Orwat w swoich wizjach. Czy sprawy te wiążą się w jakikolwiek sposób, kto za tym stoi i jaki jest ich motyw?
Z wielką przyjemnością czytałam tę książkę, tym bardziej że klimat i opisy okupowanego przez niemieckich nazistów Krakowa ma wymiar autentyczny. Dużo tu tajemnic, walki wywiadów, okrucieństwa, zdrady, ale i trochę miłości. Jest to pierwsza książka tej autorki, którą przeczytałam i na prawdę...

Niniejsza powieść ukazała się już jakiś czas temu nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. Jest to pierwsza książka autorstwa pani Agnieszki Krawczyk jaką przeczytałam.

Akcja toczy się w Krakowie podczas II Wojny Światowej. Artur Załuski, choć kiedyś był detektywem obecnie wraz ze swoim pomocnikiem prowadzi biuro pisania podań. Pracy jest całkiem sporo, gdyż aktualna władza okupacyjna dba o wysoko rozwiniętą biurokrację.

Pewnego wieczoru zupełnie niespodziewanie pojawia się u Artura pani Teresa Orwat, jest ona siostrą bardzo znanego i skutecznego w swoim fachu jasnowidza – Juliana Orwata, który jak się okazuje zaginął… Kobieta przynosi ze sobą notes z bardzo tajemniczymi zapiskami zaginionego i prosi Załuskiego o pomoc w odnalezieniu brata.

Tak oto rozpoczyna się zawikłana historia dotycząca nie tylko samego zaginięcia jasnowidza, lecz także morderstw dokonywanych ze szczególnym okrucieństwem na młodych kobietach, które to wydarzenia, jak z biegiem czasu domyśla się Artur, poniekąd...

Ela | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Mroczny kryminał retro. Akcja toczy się w Krakowie, w czasie II wojny światowej. Autorce świetnie udało się oddać realia okupacji, panującą wokół grozę i niepewność jutra, choć wojna stanowi tu właściwie tło wydarzeń, prezentacji zachowań i postaw ludzkich. Oraz oczywiście oryginalnej i zagmatwanej zagadki kryminalnej. Prowadzący nietypowe śledztwo detektyw od razu budzi sympatię czytelnika, łatwo więc kibicować mu nie tylko w rozwiązywaniu piętrzących się tajemnic, ale przede wszystkim w ujściu cało z kolejnych niebezpiecznych sytuacji.

Bardzo spodobał mi się sam pomysł na kryminał. Na początku miałam wrażenie, że sięgnęłam po kolejną powieść o zaginionych w czasie wojny dziełach sztuki, a tu miła niespodzianka. Zupełnie nowy, świeży pomysł na ukazanie oblicza nie tyle wojny, co prowadzących ją ludzi. I zagadka, która wciąga bez reszty.

Nieprzewidywalność, ciekawi bohaterowie, powiew okultyzmu i groźnej mistyki, niezwykły klimat oraz mnóstwo emocji. Czy można oczekiwać więcej...

Ani-Ella | 2014-09-07
Przeczytana: 07 września 2014

Mroczny kryminał retro, z elementami okultyzmu. Całość mocno osadzona w realiach okupowanego Krakowa. Trudno oderwać się od lektury.

Polecam.

Asia Szarańska | 2014-06-01

Rok 1941, trwa okupacja niemiecka. Kraków staje się siedzibą Generalnego Gubernatorstwa. Kiedy w tajemniczych okolicznościach znika słynny jasnowidz, Julian Orwat, jego siostra zwraca się o pomoc do młodego detektywa, Artura Załuskiego. Mężczyzna rozpoczyna trudne i niebezpieczne śledztwo. W tym samym czasie na terenie Krakowa ktoś porywa i morduje młode kobiety. Ojciec jednej z nich zwrócił się o pomoc do zaginionego jasnowidza. Tymczasem na drodze Załuskiego staje piękna i niebezpieczna baronówna, o której mówi się, że jest ulubienicą samego Hitlera...

Lektura powieści, których akcja osadzona zostaje w przeszłości, to dla mnie zawsze podwójna przyjemność. Równocześnie jest to wielkie wyzwanie dla autora,który nie tylko musi wykreować ciekawych bohaterów i skupić się na prowadzeniu interesującej akcji, ale musi także przygotować tło historyczne dla swojej historii i scalić wszystko, by pięknie się ze sobą zgrało. Jeśli autor podoła temu zadaniu, może powstać książka, która swoim...

ZapomnianaBiblioteka | 2014-12-21

Kraków, trzeci rok okupacji niemieckiej. Na najważniejszych budynkach miejskich powiewają hitlerowskie flagi. Mieszkańcom zaczyna brakować żywności i opału. Z powodów oszczędnościowych nocami latarnie zostają wygaszane, ulice spowija mrok. Ludzie żyją w ciągłym strachu, obawiając się nalotów i łapanek.

Pod Wawelem, w niewielkiej garsonierze, w budynku położonym nieopodal Wisły mieszka główny bohater powieści „Noc zimowego przesilenia” Artur Załuski. To specjalizujący się w oszustwach ubezpieczeniowych prywatny detektyw, który po zajęciu przez Niemców Krakowa stara odnaleźć się w nowej sytuacji. Błyskawicznie topniejące zasoby finansowe skłaniają go do otwarcia biura pisania podań. W okupacyjnej rzeczywistości pomysł okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Niestety, nie jest mu dane zbyt długo wieść spokojny, urzędniczy żywot. Wkrótce zgłasza się do niego siostra słynnego jasnowidza Juliana Orwata z prośbą o pomoc w odnalezieniu zaginionego brata.

Więcej...

asia_33 | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Makabryczne zbrodnie dokonywane na młodych dziewczynach,tajemnicze zniknięcie pewnego jasnowidza,a do tego gra wywiadów i walka z okupantem.Akcja powieści toczy się w Krakowie w czasie II wojny światowej.Autorka świetnie odtworzyła klimat Krakowa z lat wojny.Książka wciąga do tego stopnia że przeczytałam ją w jeden wieczór.Świetna intryga,ciekawi bohaterowie,z chęcią bym przeczytała ciąg dalszy przygód detektywa Załuskiego.Polecam!!

Cirya | 2016-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

ogólnie podobało mi się, ale mnie nie porwało... w zasadzie nie mam nic do zarzucenia samej historii, czy bohaterom, tyle, że jakoś tak mam mieszane uczucia, może zabrakło tego "czegoś", co czasami trudno nawet określić...
niemniej, czasu poświęconego na przeczytanie książki nie uważam za czas stracony, można :)