Bez litości

Cykl: Jack Reacher (tom 10)
Wydawnictwo: Albatros
tłumaczenie
Andrzej Szulc
THE HARD WAY
Reacher, Child, sensacja, Andrzej Szulc
Marcin

Inne wydania

Kolejna po Jednym strzałem i Echu w płomieniach powieść z największym twardzielem w dziejach literatury, Jackiem Reacherem, w roli głównej. O Jacku Reacherze nie wiadomo wiele. Jest byłym oficerem żandarmerii. Jest silny, inteligentny i przebiegły. Uwielbiają go kobiety oraz... kłopoty. Te drugie nawet bardziej. Tym razem miało obyć się bez zaskoczeń. Edward Lane zapakował właśnie milion dolców w różnych banknotach do walizki. To okup. Mężczyzna zapłaci o wiele więcej, by odzyskać żonę i dziecko, Jack o tym wie. Wie również, że ma wytropić porywaczy, zemścić się. Nie wie tylko jednego - że prowadzący nielegalne szkolenia najemników do wynajęcia Lane, ma jeszcze tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Niedługo po rozpoczęciu polowania Reacher dowiaduje się o swoim pracodawcy więcej, niż kiedykolwiek chciałby wiedzieć. Ale jest już za późno, żeby się wycofać.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

• Linia serc
  • Hrabal. Słodka apokalipsa
  • Lady M.
  • Chcę Cię usłyszeć
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Arystokratka w ukropie

7,33 (15 ocen i opinii)
Chcę Cię usłyszeć
Diane Chamberlain

8,08 (13 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,11 (19 ocen i opinii)
Arystokratka w ukropie
Evžen Boček

7,64 (22 ocen i opinii)
Dotrzymana obietnica
Jill Anderson

6,93 (29 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

6,93 (14 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Paco | 2015-11-18
Na półkach: LEE CHILD, Przeczytane
Przeczytana: 18 listopada 2015

Słysząc przeraźliwy gwizd, wypatrujemy lokomotywy. Nie wilgi :)
Zabierając się za Child’a, nie mamy obok siebie paczki chusteczek. Spodziewamy się za to przyspieszonego pulsu i ciśnienia, powiedzmy 150/100 :) Tu wszystko jest duże i twarde. Zatem płacz byłby nie na miejscu. I słusznie. Jack’owi można pewne rzeczy zarzucić. Że idealista. Że społecznik. Że donkiszot. Ale Nigdy Przenigdy – defetysta.
To urodzony ( a może wykapany) utopista :) Wdrażający w czyn rzeczy niewykonalne. Dla zwykłego śmiertelnika. Swymi zaletami mógłby obdarować z tuzin chłopów. Teraz już wiem, że to powód dla którego tak łatwo mu podrywać babeczki. Konkluzja? Postanowiłem dużo jeść i ćwiczyć.
Albo coś w tym stylu :)

gwiazdka | 2015-09-17
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2015

Kolejny, w moim odczuciu bardzo dobry tom przygód Reachera. „Bez litości" ma wiele elementów kryminału, pod koniec odrobina akcji, całkiem spora zresztą. Dobro zwycięża, zło jest ukarane, tyle tylko, że może w mało praworządnym stylu. Daję aż osiem gwiazdek oceniając także styl pisarski Childa, który mi jest zupełnie w moim guście. Co mi się podoba oprócz narracji to także rozwiązanie jednej zagadki, gdy na to miejsce pojawia kolejna, która zmienia spojrzenie czytelnika na całokształt. Polecam miłośnikom kryminałów.

Od dłuższego czasu miałam zamiar sięgnąć po książki Lee Childa i kiedy zobaczyłam ten tytuł na półce w bibliotece wzięłam bez zastanowienia. Zabrałam się do tej lektury z ciekawością i muszę przyznać, że po pierwszych stronach mnie wciągnęła. W pewnym momencie bałam się, że jednak zawiodę się, bo nic się dzieło, a moje napięcie opadało. Ku mej uciesze moje obawy okazały się chwilowe. "Bez litości" ponownie mnie wciągnęło i z lekkością oraz napięciem brnęłam przez wydarzenia. Bohater Jack Reacher bardzo przypadł mi do gusty. Momentami książka była przewidywalna. Z chęcią sięgnę po kolejną powieść Childa.

Meszuge | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jack Reacher, były oficer żandarmerii, sprawny, inteligentny, silny, bezwzględny, wędrując po kraju właściwie bez celu, staje się przypadkowym świadkiem zdarzenia, które – jak to się później okazało – było elementem akcji przekazywania części okupu za porwaną matkę i córkę.

Żonę i dziecko, ośmioletnią dziewczynkę, porwano Edwardowi Lane, pozbawionemu skrupułów dowódcy oddziału najemników. Pomimo wypłacenia przez niego ogromnego okupu, w sumie dziesięć i pół miliona dolarów, Kate i Jade nie zostały uwolnione, nie wróciły do domu.

Reacher postanawia pomóc (choć nie za darmo) Edwardowi Lane odnaleźć porywaczy i – jak sądzi – zabójców, jednak z czasem dowiaduje się coraz więcej o swoim zleceniodawcy. W związku z tym sytuacja coraz bardziej się komplikuje, a jej finał okazuje się wyjątkowo zaskakujący, chociaż… Pewne poszlaki, wskazówki, tropy, autor jednak czytelnikowi pozostawił.

BeataBe | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Książka jak zwykle u tego autora świetna. Trochę przyjemność czytania zepsuło mi to, że około 170 strony domyśliłam się o co w tej historii chodzi. Moim zdaniem mały błąd autora w konstrukcji powieści. A Jack Reacher staje się powoli w moim odczuciu człowiekiem i mężczyzną prawie doskonałym:)

astreblue | 2014-09-09
Przeczytana: 08 września 2014

Po książkę sięgnęłam tylko dlatego, że starsza siostra zarekomendowała mi serię o Jacku Reacherze - uwielbia thillery Lee Child'a. Zaczęłam od "Bez litości" i... na tym skończę. Naprawdę próbowałam, ale poległam z kretesem. Start nie był najlepszy: dialog Reachera z Gregorym w pierwszym rozdziale był dobijający. W ogóle nie byłam w stanie się wciągnąć. Dla mnie Jack Reacher to (słabe) połączenie Chucka Norrisa, Jamesa Bonda z kogo tam sobie wybierzecie, nie wiem - Kapitana Ameryka. Cóż, wybacz siostrzyczko - to po prostu nie mój świat, nie moje klimaty.

książek: 1903
foolosophy | 2010-03-04

Typowy amerykański kryminał, od którego nie idzie się oderwać. Szkoda tylko, że “typowy” raczej tu nie pasuje. Child stworzył kolejny tom przygód, czy może trafniej określający- kłopotów, Jacka Reacher’a i wiem jedno, jest to cienkie, wciągające coś, od czego nie mogłam się oderwać.
Nie ma to jak miła dawka napięcia, porwań, okupów i tajemnica na każdym kroku. Zupełnie jak u Cobena i to strasznie mi się podobało.
Napięcie rośnie stopniowo, historia szybko nabiera tępa. Lektura lekka i przyjemna. W trakcie lektury nie ma się ochoty na przerwanie czytania, aby odpocząć od trudnej czy zawiłej historii. Autor stopniowo wprowadza bohaterów, nigdy nie miałam problemów typu- który jest który.

Kuuuba | 2013-06-27

Ciekawa i wciągająca powieść sensacyjna.

Aramina | 2015-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Sprawnie poprowadzony kryminał, jak to bywa u Lee Childa. Z Jackiem Reacherem zżyłam się już w poprzednich tomach, więc i tu przymykam oko na to, w jak nierealny czasem sposób jest on tym nieustraszonym twardzielem ;) Wątek prócz tego, iż ciekawy, kluczy także między różnymi wyjaśnieniami, a więc ciężko jest domyśleć się właściwego. Starałam się główkować, wiedząc, że najbardziej oczywiste rozwiązanie jakie próbuje podać nam autor, rozwiązaniem wcale nie jest, zostałam mimo wszystko zaskoczona.

Sayuri | 2012-06-03
Przeczytana: 31 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak do każdej książki o Jacku Reacherze i do tej zabrałam się z wielką przyjemnością i ciekawością, co tym razem autor przygotował o jednym z moich literackich ulubieńców (cóż trudno to ukryć, skoro tyle recenzji książek Lee Childa, w tak krótkim czasie pojawiło się na moim blogu). Jak zawsze akcja tocząca się w książce, wciągnęła mnie od pierwszej strony i zaczęłam oczywiście zastanawiać się kto tak naprawdę pociąga za sznurki. W pewnej chwili miałam pewne podejrzenia, co do tego (kto pociąga za sznurki), ale ta myśl wydawała mi się niezbyt przekonująca i szybko o niej zapomniałam. Jakie więc było moje zdziwienie gdy okazało się jednak to prawdą. Po raz pierwszy w książkach o Reacherze, akcja finałowa kończy się poza granicami USA, ba! Kończy się poza krajami Ameryki i finał przenosi się na spokojną angielską wieś, co automatycznie zmienia klimat książki, na mniej amerykański. Finał oczywiście mnie nie rozczarował i oczywiście czytałam ten finał z wypiekami na twarzy, ale zdarzały...