Bez litości

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: Jack Reacher (tom 10)
Wydawnictwo: Albatros
THE HARD WAY
Reacher, Child, sensacja, Andrzej Szulc
Marcin

Kolejna po Jednym strzałem i Echu w płomieniach powieść z największym twardzielem w dziejach literatury, Jackiem Reacherem, w roli głównej. O Jacku Reacherze nie wiadomo wiele. Jest byłym oficerem żandarmerii. Jest silny, inteligentny i przebiegły. Uwielbiają go kobiety oraz... kłopoty. Te drugie nawet bardziej. Tym razem miało obyć się bez zaskoczeń. Edward Lane zapakował właśnie milion dolców w różnych banknotach do walizki. To okup. Mężczyzna zapłaci o wiele więcej, by odzyskać żonę i dziecko, Jack o tym wie. Wie również, że ma wytropić porywaczy, zemścić się. Nie wie tylko jednego - że prowadzący nielegalne szkolenia najemników do wynajęcia Lane, ma jeszcze tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. Niedługo po rozpoczęciu polowania Reacher dowiaduje się o swoim pracodawcy więcej, niż kiedykolwiek chciałby wiedzieć. Ale jest już za późno, żeby się wycofać.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Paco | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, LEE CHILD
Przeczytana: 18 listopada 2015

Słysząc przeraźliwy gwizd, wypatrujemy lokomotywy. Nie wilgi :)
Zabierając się za Child’a, nie mamy obok siebie paczki chusteczek. Spodziewamy się za to przyspieszonego pulsu i ciśnienia, powiedzmy 150/100 :) Tu wszystko jest duże i twarde. Zatem płacz byłby nie na miejscu. I słusznie. Jack’owi można pewne rzeczy zarzucić. Że idealista. Że społecznik. Że donkiszot. Ale Nigdy Przenigdy – defetysta.
To urodzony ( a może wykapany) utopista :) Wdrażający w czyn rzeczy niewykonalne. Dla zwykłego śmiertelnika. Swymi zaletami mógłby obdarować z tuzin chłopów. Teraz już wiem, że to powód dla którego tak łatwo mu podrywać babeczki. Konkluzja? Postanowiłem dużo jeść i ćwiczyć.
Albo coś w tym stylu :)

gwiazdka | 2015-09-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 17 września 2015

Kolejny, w moim odczuciu bardzo dobry tom przygód Reachera. „Bez litości" ma wiele elementów kryminału, pod koniec odrobina akcji, całkiem spora zresztą. Dobro zwycięża, zło jest ukarane, tyle tylko, że może w mało praworządnym stylu. Daję aż osiem gwiazdek oceniając także styl pisarski Childa, który mi jest zupełnie w moim guście. Co mi się podoba oprócz narracji to także rozwiązanie jednej zagadki, gdy na to miejsce pojawia kolejna, która zmienia spojrzenie czytelnika na całokształt. Polecam miłośnikom kryminałów.

Jack Reacher siedzi sam tak jak lubi najbardziej w kawiarni na Manhattanie.Patrzy jak nieznajomy mężczyzna wsiada do mercedesa i odjeżdża z milionem dolarów czy więcej,Edward Lane musi mieć dużo pieniędzy na okup by odzyskać swoją ukochaną żonę.
Porywacza może dopaść jedynie Jack Reacher chce rozwiązać tę sprawę.
I tym razem Lee Child zaskakuje,wciąga jego thriller napisany doskonale,bardzo dobrą fabułę,szybkie zwroty akcji i trzymał mnie w napięciu.
Thriller rewelacyjny,genialny niesamowicie mnie wciągnął.

Paweł | 2019-01-05
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Kolejna część niebanalnych przygód Jack'a Reacher'a. Autor stanął na wysokości zadania i napisał bardzo dobrą powieść, którą się wręcz pochłania. Jak zwykle, dałem się oszukać intrydze, którą perfidnie przygotował Lee Child w tej książce. Każdy rozdział wyprowadza czytelnika na manowce i trudno jest skupić się, by należycie odgadnąć intencję pisarza. Do tego ten niebanalny świat i niesamowici bohaterowie. To wszystko wkomponowane w realne miejsca, które istnieją gdzieś daleko, gdzieś obok nas na świecie. Nie ma co streszczać fabuły, bo trzeba to przeczytać – Lee Child w bardzo dobrym wydaniu.

Od dłuższego czasu miałam zamiar sięgnąć po książki Lee Childa i kiedy zobaczyłam ten tytuł na półce w bibliotece wzięłam bez zastanowienia. Zabrałam się do tej lektury z ciekawością i muszę przyznać, że po pierwszych stronach mnie wciągnęła. W pewnym momencie bałam się, że jednak zawiodę się, bo nic się dzieło, a moje napięcie opadało. Ku mej uciesze moje obawy okazały się chwilowe. "Bez litości" ponownie mnie wciągnęło i z lekkością oraz napięciem brnęłam przez wydarzenia. Bohater Jack Reacher bardzo przypadł mi do gusty. Momentami była jednak przewidywalna. Z chęcią sięgnę po kolejną powieść Childa.

ucho_igielne | 2016-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Lee Child
Przeczytana: 04 lipca 2016

Kolejne udane spotkanie z Jackiem Reacherem. Pisarz ma swój niepowtarzalny styl, którym moim zdaniem kupuje czytelnika. Ten styl to minimalizm, chłód uczuć i jasne, proste myśli głównego bohatera. Jack Reacher ma jasno wytyczoną granicę między dobrem i złem i za każdym razem uparcie dąży do celu. I za każdym razem ten cel osiąga. Jego postrzeganie świata może nie zawsze pokrywa się z moim, ale nie można mu odmówić konsekwencji w działaniu.
W tomie "Bez litości" dochodzi do tajemniczego porwania. Kto miał cel aby porywać kobietę z dzieckiem i kto tu naprawdę jest katem a kto ofiarą? Główny bohater będzie to musiał rozważyć i jak zawsze podjąć najlepszą, możliwą decyzję.
Co tu powiedzieć? Jack Reacher to Jack Reacher i nic już go nie zmieni. Możemy go podziwiać albo nienawidzić. Ja wybieram to pierwsze. Póki co.

Wileta | 2019-01-08
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

To kolejna ciekawa powieść sensacyjna autora. Nasz superbohater - JACK REACHER - w jednej osobie Bond, Batman, Supermen, Rambo, Chuck Noris, etc. znowu pomaga biednym i uciśnionym. Tym razem pomaga odszukać uprowadzoną żonę bandyty, kiedy się dowiaduje dlaczego została porwana...., a po wszystkim odchodzi zanim pojawi się policja. Gorąco polecam na weekend, idealna na odprężenie. Niestety po przeczytaniu kolejnego tomu czy innej lektury z powieści pamięta się tylko Jacka Rachera. Ale kto nie kocha superbohaterów.

Nitager | 2019-04-12

Lee Child wykazuje się pewną niekonsekwencją w tym cyklu. Raz narrację tworzy w pierwszej osobie, raz w trzeciej. Nie wiem, na ile jest to zabieg zamierzony, ale zawsze to coś, co dodatkowo odróżnia od siebie poszczególne powieści. Obie formy mają wady i zalety. Przy narracji pierwszoosobowej można wzbogacić powieść o retrospekcje i przemyślenia głównego bohatera-narratora. Narracja w trzeciej osobie daje możliwość opisywania wielu sytuacji jednocześnie i tworzenia bardziej plastycznych obrazów w wyobraźni czytelnika.

Tym razem autor zastosował drugi wariant. Dzięki temu powieść czyta się tak, jakby oglądało się film. Zaczyna się dość enigmatycznie. Mimo spostrzegawczości i przenikliwego umysłu, Jack nie potrafi zgadnąć, o co chodzi tajemniczemu mężczyźnie – bez wątpienia byłemu wojskowemu, co Jack zawsze pozna – który prosi go, aby mu towarzyszył. Wszystkiego dowiaduje się na miejscu. Okazuje się, że sprawa jest poważna, a jego pomoc niezbędna. Toteż nie waha się ani chwili. I...

Meszuge | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jack Reacher, były oficer żandarmerii, sprawny, inteligentny, silny, bezwzględny, wędrując po kraju właściwie bez celu, staje się przypadkowym świadkiem zdarzenia, które – jak to się później okazało – było elementem akcji przekazywania części okupu za porwaną matkę i córkę.

Żonę i dziecko, ośmioletnią dziewczynkę, porwano Edwardowi Lane, pozbawionemu skrupułów dowódcy oddziału najemników. Pomimo wypłacenia przez niego ogromnego okupu, w sumie dziesięć i pół miliona dolarów, Kate i Jade nie zostały uwolnione, nie wróciły do domu.

Reacher postanawia pomóc (choć nie za darmo) Edwardowi Lane odnaleźć porywaczy i – jak sądzi – zabójców, jednak z czasem dowiaduje się coraz więcej o swoim zleceniodawcy. W związku z tym sytuacja coraz bardziej się komplikuje, a jej finał okazuje się wyjątkowo zaskakujący, chociaż… Pewne poszlaki, wskazówki, tropy, autor jednak czytelnikowi pozostawił.

majek | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Wiecie co? Uwielbiam Jacka Reachera! Niby taki bezwzględny, niby taki oziębły, a w "Bez litości" po raz kolejny okazuje się, że to w gruncie rzeczy porządny chłop. I serce ma na miejscu i zachować się potrafi. A, że się myli, plącze i czasem stanie po złej stronie barykady? Rzecz ludzka. Jestem w stanie przymknąć oko na każdą reacherowską niedoskonałość.
W "Bez litości" trafiamy do Nowego Jorku i praktycznie od pierwszej chwili jesteśmy wrzuceni w zamotaną sieć wydarzeń. Oczywiście w tle leją się hektolitry kawy (kolejny plus Jacka :D), pojawiają się sprzymierzeńcy w postaci pięknych kobiet (zawsze), a nic nie jest takie, na jakie wygląda... Powiem Wam, że Lee Child po mistrzowsku ułożył intrygę. Jeśli zwykle nie mam problemu z rozwikłaniem zagadki jeszcze przed bohaterem, to w tym przypadku błąkałam się razem z Reacherem. Jak dzieci we mgle. Obojgu nam coś nie grało, coś dzwoniło, ale za grosz nie mogliśmy połączyć luźnych wątków. Do momentu... I wstyd się przyznać, ale jednak...