Antygona

Okładka książki Antygona Sofokles
Okładka książki Antygona
Sofokles Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektura z opracowaniem
Antigon
Greg
2013-01-01
1904-01-01
Kazimierz Morawski

"Antygona" to tragedia Sofoklesa, która opowiada o konflikcie między prawem boskim a prawem ludzkim oraz między lojalnością rodziną a lojalnością wobec państwa. Główną bohaterką jest Antygona, która postanawia pochować swego brata, Polinejkesa, wbrew zakazowi króla Kreona, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. Sofokles mistrzowsko ukazuje zmagania bohaterów z lojalnością, honorowaniem tradycji oraz prawem państwa, rzucając pytania o moralność, sprawiedliwość i ludzką naturę. "Antygona" to nie tylko dramatyczna opowieść o uporze i konsekwencjach działania jednostki wobec władzy, ale również uniwersalna refleksja nad granicami władzy i godnością człowieka.

Do tej pory mam w domu, nie oddana do biblotecznej szkoły od 20 lat. Nie napawa mnie to radością

Fantastyczne arcydzieło!

Dramat, który dotyczy dwóch sióstr oraz fatum ciążącego na ich rodzinie. Antygona i Ismena prezentują dwa, przeciwstawne, lecz równorzędne stanowiska. Oznacza to konflikt tragiczny, gdyż każda z przedstawionych racji ma w sobie prawdziwość i sprzeczność. Finał jest krwawy, smutny, mający na celu pokazanie, że losu (przeznaczenia) nie da się oszukać, czy ominąć. Nie mamy na niego wpływu - co ma nas spotkać, w końcu się stanie.

Od siebie chciałabym dodać, że spośród dwóch racji - Antygony oraz Ismeny, bliższe mojemu poczuciu wartości oraz moralności jest stanowisko Antygony. Podzielam zdanie mieszkańców Teb, co do jej osoby i również uważam, że kara, na jaką skazał ją Kreon jest niestosowna i nieproporcjonalna do popełnionego czynu. Mierzi mnie podejście Ismeny, jednak, postarałam się poczuć do niej empatię i to w pewnym sensie pomogło mi zrozumieć jej motywację i podejście. Nie mogę jej więc potępiać - choć się z nią nie zgadzam i nieco impulsywniej, emocjonalnej podchodzę do sprawy (jak Antygona),to zimny racjonalizm Ismeny nie jest logicznie sprzeczny z jej uczuciami wobec siostry.

Osoba Kreona jest dla mnie zagadką. Nawet nie on sam, a to, co dzieło ma nam przekazać. Przecież mamy epejsodion, w którym na scenę wkracza Tyrezjasz i, który wróży Kreonowi przyszłość. Niemniej, zanim przepowiada, co ma nastąpić, przestrzega go przed tym, co może się stać, nie precyzując co to może być i prosi go o opamiętanie. Ono przychodzi, lecz nie w momencie przestrogi wychodzącej z ust wróżbity, a po usłyszanej przepowiedni. Czy to już było za późno? Czy los nie jest przesądzony, w momencie, gdy słuchamy przestróg i bierzemy je do serca, ale w momencie, gdy usłyszymy przepowiednię przyszłości będzie ona już nieunikniona niezależnie od naszego postępowania? To mi dało do myślenia i na to odpowiedzi ten dramat nie daje.

Oczywiście, nie mogę nie zauważyć, że Antygona i Hajmon są niczym późniejsi Romeo i Julia. Prawdą jest, że ona odbiera sobie życie z wielu pobudek, on natomiast z jednej - utraty ukochanej. Sposób również nie jest daleki, a nawet zbieżny z szekspirowskim. Z pewnością antyczne dramaty miały spory wpływ na angielskiego poetę.

Podsumowując, z pewnością w swoim czasie sięgnę po "Króla Edypa" Sofoklesa. Fatum ciążące nad rodem Labdakidów jest zatrważające, lecz analizowanie i próba znalezienia wyjścia z zamkniętej, patowej sytuacji stanowi duże wyzwanie i świetną, rozwijającą rozrywkę. Co do samej "Antygony", to w mojej ocenie jest to naprawdę dobrze napisany dramat - dobrze pod tym względem, że przekład nie jest na tyle archaiczny, że nie można się połapać, a na tyle współczesny, że lektura zachęca. Ja czytałam w wydaniu, którego tu nie ma na lc.pl - jakieś zbiorowe w brązowych okładkach imitujących skórę.

Szczerze polecam i zachęcam do lektury!
Ode mnie 10/10.

Fantastyczne arcydzieło!

Jeśli czytać "Antygonę" to tylko w wydaniu BN lub Ossolineum. Tekst jest dosyć trudny dla młodego czytelnika (a jest to obowiązkowa lektura szkolna). Dzięki temu mamy tekst oraz dobrze przygotowane przypisy, ż e nie wspomnę o wstępie. W tym roku postanowiłam przeczytać wszystkie lektury obowiązkowe w szkole średniej. Czytając staram się wyobrazić sobie jak daną lekturę odbiera uczeń (zmuszony do jej przeczytania, zatem niechętny, a wręcz wrogo do niej nastawiony). Stwierdza zatem, że jako nauczyciel oceniam "Antygonę" 9/10 (uczniowie oceniają ją na 5/10). Dlatego na Lubimy czytać podałam 7/10, czyli średnią arytmetyczną tych ocen.
"Antygona" ukazuje konflikt prawa naturalnego z prawem pozytywnym (ludzkim). Częstokroć do "Antygony" odwołują się wykładowcy prawa (np. UJ). Zatem jest to KLASYKA!

Ciekawa pozycja; wbrew pozorom łatwo się czyta, tyle że trzeba się skupić, jak w większości dramatów. Porusza aktualne tematy, poniekąd zmusza do myślenia, dlatego dobrze, że jest lekturą szkolną. Postać Antygony jest zręcznie oraz ciekawie wykreowana, powinno się o niej, moim zdaniem, o wiele więcej mówić. Warto przeczytać, nawet nie z przymusu do szkoły, tylko dla przyjemności, bo to naprawdę łatwa lektura, tylko, jak wspomniałem wcześniej, trzeba się skupić na tekście i treści.

Lektura, nie najgorsza, szybko się czyta

Lektura, nie najgorsza, szybko się czyta

Nie była zbyt przyjemna do czytania, ale sama historia dość ciekawa.

Nie była zbyt przyjemna do czytania, ale sama historia dość ciekawa.

Ciekawa pozycja.

Ciekawa pozycja.

Wiadomo, że tego typu książek się nie czyta zazwyczaj rozrywkowo, tylko raczej jako obowiązek na j. polski. Jako lekturę oceniam nią w miarę dobrze.Minusem jej jest to, że podczas czytania nie można się rozpraszać, bo inaczej zaczyna się czytać dany fragment od początku. Jeśli ktoś czyta nią do jakiejś kartkówki warto jeszcze przeczytać opracowanie, ponieważ podczas czytania nie wszystko da się wyłapać.

Jest to lektura bardzo krótka w której mamy opisane jak Antygona chciała pochować swego brata ale kreon się na to nie zgodził. Na końcu dramatu mamy opisane samobójstwo antygony, hilona I Eurydyki. Mamy tu motyw cierpienia po kreona po stracie Eurydyki. Generalnie książka nie była zła ale mnie jakoś nie wciągnęła

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Lektury
  • Lektury szkolne