Antygona

Okładka książki Antygona
Sofokles Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Lektura z opracowaniem
Antigon
Greg
2013-01-01
1904-01-01
Kazimierz Morawski

Lektura-klasyk, jednak bardzo przyjemna, choć momentami dość nużąca. Jednocześnie przedstawia ona obraz osoby walczącej o wartość własnych przekonań, dlatego młodym czytelnikom polecam zapamiętać, bo idzie się na nią bardzo dobrze powołać w szkolnych rozprawkach ;)

Wyjątkowe dzieło z bogatą analizą bohaterów. Niemniej jednak starożytne dramaty nie należą do moich ulubionych, choć z pewnością doceniam wartość tego konkretnego.

Krótka, ale zakończenie moim zdaniem ucięte. Przydałby się jakiś epilog, plus przez podobne imiona niektóre postacie mi się mieszały. Jak na lekturę bardzo dobra, ale tak po prostu to nie polecam.
ps. czytana jako lektura

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przed przeczytaniem tej lektury nie miałam o niej żadnej wiedzy i oczekiwań. Jednak zaskoczyło mnie zakończenie, czytało się w miarę szybko i przyjemnie ze względu na niewielką ilość stron. Cały sens książki, że "mądrość przychodzi z wiekiem", rozterki Kreona, cytaty i dynamiczna akcja były dużym plusem, polecam, jedna z moich ulubionych lektur obowiązkowych.

Po tym, jak Eteokles i Polinik zabili siebie nawzajem w walce o tron, władcą Teb został ich wuj Kreon. Kreon zgodnie z prawem uznać musiał Polinika za zdrajcę i wydał zakaz grzebania jego zwłok. Eteoklesowi zaś został wyprawiony uroczysty pogrzeb. Siostra Eteoklesa i Polinika, Antygona, nie może się pogodzić z niepochowaniem Polinika i zamierza wziąć sprawy we własne ręce,...

Dobrze się czytająca lektura - wartkie dialogi, nie bardzo trudny język, a przy tym krótka. Męczące są kwestie chóru. Nieco ujmuje lekturze i to, że bardzo często bohaterowie powtarzają po kilka razy to samo innymi słowami.

weźcie, Antygona była spoko. śmieszna taka.

Jedna z niewielu lektur, która zahipnotyzowała mnie swoim językiem. Słuchałem audiobooka i niesamowicie przyjemnie wspominam całość utworu.

"Antygona" - klasyka literatury i jedna z najlepszych znanych nam tragedii 🏛️. Trudna sytuacja głównej bohaterki skłania do refleksji na temat moralności, rodzinnych relacji oraz miłości, dla których jest się w stanie poświęcić wszystko, co jest niezwykle aktualne i będzie takim zawsze.
Warto zapoznać się z wydaniem ze wstępem Stefana Srebrnego, który w skondensowany sposób...

6/10 - za treść
8/10 - za wiersz