Antygona

Okładka książki Antygona Sofokles
Okładka książki Antygona
Sofokles Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
77 str. 1 godz. 17 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Seria:
Lektura z opracowaniem
Tytuł oryginału:
Antigon
Wydawnictwo:
Greg
Data wydania:
2013-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1904-01-01
Liczba stron:
77
Czas czytania
1 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
8373272100
Tłumacz:
Kazimierz Morawski
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
144
22

Na półkach: , , ,

Zaskakująco dobra tragedia, poruszająca ciekawą problematykę, wciąż aktualną dla współczesnego czytelnika (konflikt prawa naturalnego z prawem stanowionym, tyrania, jednostka a państwo). Główny konflikt napisany tak świetnie, że rozumiałem zarówno racje Antygony, jak i Kreona. Jak na lekturę, czytało mi się to sprawnie i przyjemnie. Było tu bardzo dużo odwołań do mitologii greckiej, co uważam za plus z racji na moją fascynację kulturą starożytną. Mój jedyny większy problem z tym utworem jest taki, że Sofokles nie zostawia pod koniec pola do interpretacji i jasno pisze, które prawo jest według niego ważniejsze.

Zaskakująco dobra tragedia, poruszająca ciekawą problematykę, wciąż aktualną dla współczesnego czytelnika (konflikt prawa naturalnego z prawem stanowionym, tyrania, jednostka a państwo). Główny konflikt napisany tak świetnie, że rozumiałem zarówno racje Antygony, jak i Kreona. Jak na lekturę, czytało mi się to sprawnie i przyjemnie. Było tu bardzo dużo odwołań do mitologii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
141
30

Na półkach:

"Antygona" to tragedia Sofoklesa, która opowiada o konflikcie między prawem boskim a prawem ludzkim oraz między lojalnością rodziną a lojalnością wobec państwa. Główną bohaterką jest Antygona, która postanawia pochować swego brata, Polinejkesa, wbrew zakazowi króla Kreona, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. Sofokles mistrzowsko ukazuje zmagania bohaterów z lojalnością, honorowaniem tradycji oraz prawem państwa, rzucając pytania o moralność, sprawiedliwość i ludzką naturę. "Antygona" to nie tylko dramatyczna opowieść o uporze i konsekwencjach działania jednostki wobec władzy, ale również uniwersalna refleksja nad granicami władzy i godnością człowieka.

"Antygona" to tragedia Sofoklesa, która opowiada o konflikcie między prawem boskim a prawem ludzkim oraz między lojalnością rodziną a lojalnością wobec państwa. Główną bohaterką jest Antygona, która postanawia pochować swego brata, Polinejkesa, wbrew zakazowi króla Kreona, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. Sofokles mistrzowsko ukazuje zmagania bohaterów z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
114
12

Na półkach:

Do tej pory mam w domu, nie oddana do biblotecznej szkoły od 20 lat. Nie napawa mnie to radością

Do tej pory mam w domu, nie oddana do biblotecznej szkoły od 20 lat. Nie napawa mnie to radością

Pokaż mimo to

avatar
179
179

Na półkach:

Fantastyczne arcydzieło!

Dramat, który dotyczy dwóch sióstr oraz fatum ciążącego na ich rodzinie. Antygona i Ismena prezentują dwa, przeciwstawne, lecz równorzędne stanowiska. Oznacza to konflikt tragiczny, gdyż każda z przedstawionych racji ma w sobie prawdziwość i sprzeczność. Finał jest krwawy, smutny, mający na celu pokazanie, że losu (przeznaczenia) nie da się oszukać, czy ominąć. Nie mamy na niego wpływu - co ma nas spotkać, w końcu się stanie.

Od siebie chciałabym dodać, że spośród dwóch racji - Antygony oraz Ismeny, bliższe mojemu poczuciu wartości oraz moralności jest stanowisko Antygony. Podzielam zdanie mieszkańców Teb, co do jej osoby i również uważam, że kara, na jaką skazał ją Kreon jest niestosowna i nieproporcjonalna do popełnionego czynu. Mierzi mnie podejście Ismeny, jednak, postarałam się poczuć do niej empatię i to w pewnym sensie pomogło mi zrozumieć jej motywację i podejście. Nie mogę jej więc potępiać - choć się z nią nie zgadzam i nieco impulsywniej, emocjonalnej podchodzę do sprawy (jak Antygona),to zimny racjonalizm Ismeny nie jest logicznie sprzeczny z jej uczuciami wobec siostry.

Osoba Kreona jest dla mnie zagadką. Nawet nie on sam, a to, co dzieło ma nam przekazać. Przecież mamy epejsodion, w którym na scenę wkracza Tyrezjasz i, który wróży Kreonowi przyszłość. Niemniej, zanim przepowiada, co ma nastąpić, przestrzega go przed tym, co może się stać, nie precyzując co to może być i prosi go o opamiętanie. Ono przychodzi, lecz nie w momencie przestrogi wychodzącej z ust wróżbity, a po usłyszanej przepowiedni. Czy to już było za późno? Czy los nie jest przesądzony, w momencie, gdy słuchamy przestróg i bierzemy je do serca, ale w momencie, gdy usłyszymy przepowiednię przyszłości będzie ona już nieunikniona niezależnie od naszego postępowania? To mi dało do myślenia i na to odpowiedzi ten dramat nie daje.

Oczywiście, nie mogę nie zauważyć, że Antygona i Hajmon są niczym późniejsi Romeo i Julia. Prawdą jest, że ona odbiera sobie życie z wielu pobudek, on natomiast z jednej - utraty ukochanej. Sposób również nie jest daleki, a nawet zbieżny z szekspirowskim. Z pewnością antyczne dramaty miały spory wpływ na angielskiego poetę.

Podsumowując, z pewnością w swoim czasie sięgnę po "Króla Edypa" Sofoklesa. Fatum ciążące nad rodem Labdakidów jest zatrważające, lecz analizowanie i próba znalezienia wyjścia z zamkniętej, patowej sytuacji stanowi duże wyzwanie i świetną, rozwijającą rozrywkę. Co do samej "Antygony", to w mojej ocenie jest to naprawdę dobrze napisany dramat - dobrze pod tym względem, że przekład nie jest na tyle archaiczny, że nie można się połapać, a na tyle współczesny, że lektura zachęca. Ja czytałam w wydaniu, którego tu nie ma na lc.pl - jakieś zbiorowe w brązowych okładkach imitujących skórę.

Szczerze polecam i zachęcam do lektury!
Ode mnie 10/10.

Fantastyczne arcydzieło!

Dramat, który dotyczy dwóch sióstr oraz fatum ciążącego na ich rodzinie. Antygona i Ismena prezentują dwa, przeciwstawne, lecz równorzędne stanowiska. Oznacza to konflikt tragiczny, gdyż każda z przedstawionych racji ma w sobie prawdziwość i sprzeczność. Finał jest krwawy, smutny, mający na celu pokazanie, że losu (przeznaczenia) nie da się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
223
179

Na półkach:

Jeśli czytać "Antygonę" to tylko w wydaniu BN lub Ossolineum. Tekst jest dosyć trudny dla młodego czytelnika (a jest to obowiązkowa lektura szkolna). Dzięki temu mamy tekst oraz dobrze przygotowane przypisy, ż e nie wspomnę o wstępie. W tym roku postanowiłam przeczytać wszystkie lektury obowiązkowe w szkole średniej. Czytając staram się wyobrazić sobie jak daną lekturę odbiera uczeń (zmuszony do jej przeczytania, zatem niechętny, a wręcz wrogo do niej nastawiony). Stwierdza zatem, że jako nauczyciel oceniam "Antygonę" 9/10 (uczniowie oceniają ją na 5/10). Dlatego na Lubimy czytać podałam 7/10, czyli średnią arytmetyczną tych ocen.
"Antygona" ukazuje konflikt prawa naturalnego z prawem pozytywnym (ludzkim). Częstokroć do "Antygony" odwołują się wykładowcy prawa (np. UJ). Zatem jest to KLASYKA!

Jeśli czytać "Antygonę" to tylko w wydaniu BN lub Ossolineum. Tekst jest dosyć trudny dla młodego czytelnika (a jest to obowiązkowa lektura szkolna). Dzięki temu mamy tekst oraz dobrze przygotowane przypisy, ż e nie wspomnę o wstępie. W tym roku postanowiłam przeczytać wszystkie lektury obowiązkowe w szkole średniej. Czytając staram się wyobrazić sobie jak daną lekturę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
35
18

Na półkach:

Ciekawa pozycja; wbrew pozorom łatwo się czyta, tyle że trzeba się skupić, jak w większości dramatów. Porusza aktualne tematy, poniekąd zmusza do myślenia, dlatego dobrze, że jest lekturą szkolną. Postać Antygony jest zręcznie oraz ciekawie wykreowana, powinno się o niej, moim zdaniem, o wiele więcej mówić. Warto przeczytać, nawet nie z przymusu do szkoły, tylko dla przyjemności, bo to naprawdę łatwa lektura, tylko, jak wspomniałem wcześniej, trzeba się skupić na tekście i treści.

Ciekawa pozycja; wbrew pozorom łatwo się czyta, tyle że trzeba się skupić, jak w większości dramatów. Porusza aktualne tematy, poniekąd zmusza do myślenia, dlatego dobrze, że jest lekturą szkolną. Postać Antygony jest zręcznie oraz ciekawie wykreowana, powinno się o niej, moim zdaniem, o wiele więcej mówić. Warto przeczytać, nawet nie z przymusu do szkoły, tylko dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
108
56

Na półkach: ,

Lektura, nie najgorsza, szybko się czyta

Lektura, nie najgorsza, szybko się czyta

Pokaż mimo to

avatar
34
29

Na półkach:

Nie była zbyt przyjemna do czytania, ale sama historia dość ciekawa.

Nie była zbyt przyjemna do czytania, ale sama historia dość ciekawa.

Pokaż mimo to

avatar
72
61

Na półkach:

Ciekawa pozycja.

Ciekawa pozycja.

Pokaż mimo to

avatar
24
18

Na półkach: ,

Wiadomo, że tego typu książek się nie czyta zazwyczaj rozrywkowo, tylko raczej jako obowiązek na j. polski. Jako lekturę oceniam nią w miarę dobrze.Minusem jej jest to, że podczas czytania nie można się rozpraszać, bo inaczej zaczyna się czytać dany fragment od początku. Jeśli ktoś czyta nią do jakiejś kartkówki warto jeszcze przeczytać opracowanie, ponieważ podczas czytania nie wszystko da się wyłapać.

Wiadomo, że tego typu książek się nie czyta zazwyczaj rozrywkowo, tylko raczej jako obowiązek na j. polski. Jako lekturę oceniam nią w miarę dobrze.Minusem jej jest to, że podczas czytania nie można się rozpraszać, bo inaczej zaczyna się czytać dany fragment od początku. Jeśli ktoś czyta nią do jakiejś kartkówki warto jeszcze przeczytać opracowanie, ponieważ podczas...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  31 687
 • Posiadam
  2 535
 • Lektury
  1 878
 • Chcę przeczytać
  745
 • Lektury szkolne
  420
 • Klasyka
  229
 • Z biblioteki
  168
 • Ulubione
  144
 • Dramat
  105
 • 2014
  70

Cytaty

Więcej
Sofokles Antygona Zobacz więcej
Sofokles Antygona Zobacz więcej
Sofokles Antygona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także