Antygona

Sofokles Wydawnictwo: Greg Seria: Lektura z opracowaniem utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Antigon
2013-01-01
1904-01-01
Kazimierz Morawski
Greg
Antigon
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2013-01-01
Kazimierz Morawski
Lektura z opracowaniem

Średnia, mało wciągająca...

Świetny dramat biorąc pod uwagę epokę jego powstania. To, że doczekał się tylu współczesnych adaptacji świadczy, że treści są ponadczasowe.

Mam duży sentyment do tej niezbyt obszernej książki. <3

Biorąc pod uwagę realia, w jakich powstawał utwór nie można powiedzieć o nim inaczej, niż arcydzieło. Takiej intrygi i takiej sytuacji dramatycznej próżno szukać nawet w o wiele późniejszych dramatach. Osobiście mi się średnio podobała, ale biorąc pod uwagę obiektywne przesłanki, które zaznaczyłam wyżej nie da się ocenić inaczej niż na 10.

Moja ulubiona lektura z czasów liceum do której wróciłam po latach i jestem z tego bardzo zadowolona. Nadal mi się ta książka podoba.

Uwielbiam. Powracam do niej od lat, przede wszystkim ze względu na zdanie "Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić", które jest moim mottem życiowym, często "opuszczam lokal" wymawiając się właśnie tym cytatem. To jest najpiękniejsze zdanie, które zaoferowała mi literatura w moim dotychczasowym życiu.
Historia tragiczna, trup się ściele gęsto, ale chyba nikt nie...

Nadal działa na wyobraźnię.

Jak na lekturę szkolną, naprawdę dobra książka.

Pamiętam, jak omawiałem tą książkę w I klasie gimnazjum. Ta książka podobnie jak sam Jezus Chrystus naucza, jak godnie żyć i się nie poddawać w dojściu do wybranych przez siebie celów. Najbardziej mi się spodobały dwie postacie: tytułowa Antygona - zdrowa i szlachetna kobieta, która czyni zgodnie z głosem serca i nie boi się donosić na króla. I to wtedy, gdy zdecydowaną...

Świetny utwór. Ciekawa jestem, czy ktoś zwrócił uwagę na dwa fakty:
1) Antygona to silna kobieta, która działając zgodnie z własnym sumieniem nie boi się przeciwstawić władcy. I to w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
2) Kreon to szowinista!

• Z biblioteki
  • Dramat
  • 2014

Sofokles Antygona

Okładka książki Polska jest mitem. Nowe dramaty Przemysław Pilarski, Łukasz Pawłowski
9,0
Polska jest mi... Przemysław Pilarski...