Czego pragnie Maryla

Okładka książki Czego pragnie Maryla Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Okładka książki Czego pragnie Maryla
Wojciech CesarzKatarzyna Terechowicz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2012-05-10
2012-05-10
978-83-7839-147-0
powieść polska

Okładka książki Sieci widmo Wojciech Cesarz, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Katarzyna Terechowicz
Sieci widmo Wojciech Cesarz, Ro...
Okładka książki Zapiski wrednego kota Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Zapiski wredne... Wojciech Cesarz, Ka...
Okładka książki Zakochany grzeczny pies Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz
Zakochany grze... Wojciech Cesarz, Ka...
Okładka książki Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz
Gorzka czekola... Paweł Beręsewicz,&n...

Raz na fali, raz pod

Czego pragnie Maryla -, Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz
opowieść o 33letniej Maryli, która walczy z nadwagą oraz topi swe smutki w alkoholu.
Nadopiekuńczej i toksycznej matce – psychiatrze – zamiast wspierac córkę, ciągle ją krytykuje i wynajduje u niej ciągle nowe choroby i twierdzi że Prozak ulecza wszystko... i ekscentrycznej babci – celebrytce i skandalistce a ADHD.
Mimo że Maryla ma pod górkę, to nie poddaje się... i walczy o swoje marzenia..
książka napisana z lekkim humorem...

Czego pragnie Maryla -, Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz

Komiczna, choć jakże prawdziwa opowieść o wyzwalaniu się z pęt tych, którzy „wiedzą lepiej”.

Maryla niedługo skończy 33 lata i zadręcza się dużą nadwagą. Co jeszcze? Marzy o tym, żeby być aktorką, ale pracuje jako suflerka w teatrze. Ma dziwne nawyki i fobie, a jej poczucie własnej wartości jest bliskie dna. Najdłuższy związek, jaki zaliczyła, trwał 155 dni i osiem godzin, a skończył się… dość żałośnie. Poza tym nigdy się nie dowiedziała, kim jest jej ojciec, matka myśli jedynie, jak nafaszerować ją prozakiem, a babka jest skandalistką i celebrytką z ADHD. I obie mają klucze do jej mieszkania. Czy może być gorzej

Zabawna, ale i gorzka w swej prawdziwej wymowie. O kobiecie troszkę ponad trzydziestoletniej, Pokręcona rodzinka, pokręcone przyjaciółki, pokręceni faceci, pokręceni współpracownicy, jednocześnie wszyscy i wszystko bardzo realne. A w centrum tej dziwacznej rzeczywistości główna bohaterka - niedoceniana, zakompleksiona, próbująca walczyć o swoje prawa. Polecam.

Lekka, zabawna opowieść o perypetiach trzydziestoparoletniej, zakompleksionej singielki Maryli, jej zwariowanej rodzince (mama psychiatra i babcia celebrytka) i równie zwariowanych przyjaciółkach, oraz o poszukiwaniu wymarzonego faceta. Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Na chwilę relaksu jak znalazł. Ja znakomicie wypoczęłam ;) Polecam.

Moja ocena: 6/10

Moja ocena: 6/10

Książka taka sobie przeciętna. Bohaterowie to oryginały, których w takim nadmiarze ciężko byłoby znaleźć w realu. Nie powiem, momentami można było się uśmiać, jednak w ogólnym odczuciu, powieść należy do tych "męczących". Tytułowa Maryla to 33-letnia panna z nadwagą, suflerka, która ma nietypową rodzinę - matkę, babkę i cudownie odnalezionego ojca. Dodajmy do tego pokręcone przyjaciółki, "nowego" i "starego" chłopaka, mocno oryginalnych współpracowników i wyjdzie prawdziwy galimatias.

Książka słaba, widać, że miała być dowcipna i zabawna, ale niestety chwilami jest zwyczajnie żenująca. Główną bohaterkę trudno polubić, przykre, że z założenia pozytywną postacią ma być ktoś, kto nadużywa alkoholu, nie dba o porządek, jest nieodpowiedzialny i niezorganizowany...
Na plus - końcowa scena w teatrze.

Na plus - końcowa scena w teatrze.

Byłaby naprawdę niezła (kilka raz obśmiałam się jak norka) gdyby zupełnie zbędny i całkiem niepasujący (czyżby tania sztuczka pod publiczkę? :() wątek romantyczny; szkoda :(

1970

Ale galimatias... Toksyczna mamuśka-psycholog, ekscentryczna babcia, pojawiający się po latach ojciec, beznadziejny "były", trudny do rozgryzienia "obecny", oryginalne przyjaciółki i ich mężczyźni, chamski, tyranizujący szef i zakompleksiona, pragnąca wyzwolić się z tej matni główna bohaterka. Czy jej się uda?

Po przeczytaniu pierwszych stron, wydawało mi się, że to będzie hit. Że Maryla to ktoś w stylu Briget Jones. Szczerze mówi o piciu wina, narzeka na figurę, ma szaloną rodzinę i że to będzie dobra zabawa.
Ale koniec końców zachowanie Maryli mnie irytowało, męczyły mnie jej ciągłe monologi o piciu kolejnych butelek wina.
Zmęczyłam tą książkę, zamiast się dobrze bawić.

Zmęczyłam tą książkę, zamiast się dobrze bawić.

Lekkie babskie czytadełko.

Lekkie babskie czytadełko.