Złocista Dolina

Wydawnictwo: Replika
obyczajowa,
Izuś

Kasię, Dorotę i Majkę łączą wspomnienia lat spędzonych na uniwersytecie, dzieli – dorosłość. Los rzucił je w różne miejsca. Kasia osiadła w Poznaniu, gdzie w wolnych chwilach fotografuje. Dorota opiekuje się starszymi ludźmi we Frankfurcie, Majka została nauczycielką, choć wolałaby na poważnie zająć się swoją największą pasją – malarstwem. Wspólny pomysł otwarcia ośrodka wypoczynkowego staje...

Wspólny pomysł otwarcia ośrodka wypoczynkowego staje się zarzewiem konfliktów oraz rywalizacji między kobietami – na wielu polach. Ujawniając prawdziwy charakter każdej z nich. A przecież urocze zacisze położone z dala od zgiełku wielkich miast, pełne wspomnień dzieciństwa, miało być miejscem, które na nowo zbliży do siebie przyjaciółki i przywróci więź sprzed lat...

źródło opisu: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=372&k=Proza%20polska

źródło okładki: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=372&k=Proza%20polska

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5546

Przyjacielski biznes

Drogi trzech młodych kobiet krzyżują się na ostatnim etapie ich edukacji. Dorota, Kasia i Majka wybierają ten sam kierunek studiów na poznańskim uniwersytecie. Między dziewczynami przez okres nauki nawiązuje się dość mocna nić przyjaźni. Sprzyjają temu między innymi wyjazdy na praktyki. Każda z trójki studentek geografii marzy, by po uzyskaniu dyplomu znaleźć pracę w swoim zawodzie, oczywiście dobrze płatną i przyjemną. Po skończeniu studiów przyjaciółki idą własną drogą. Dorota z malutką córeczką, po krótkim i nieudanym małżeństwie wyjeżdża do Niemiec, gdzie pracuje jako opiekunka osób w podeszłym wieku. Kasia pracuje w jednym z poznańskich banków, zajmując się analizami wniosków kredytowych i wyliczaniem związanego z nimi ryzyka. Jej związek też się rozpada – mąż porzuca ją i synka Piotrusia. Majka w Częstochowie podejmuje pracę nauczycielki, a w wolnych chwilach poświęca się malowaniu obrazów. Ma córkę Zuzę i męża, który robi karierę naukową.

Przez cały czas studenckie przyjaciółki utrzymują ze sobą kontakt, czasem się odwiedzają. Po kilkunastu latach od uzyskania dyplomów magisterskich Dora, Majsza i Kasia wpadają na pomysł, by otworzyć wspólny biznes. Na Pojezierzu Ełckim znajduje się opustoszały dom rodziców Dory. Obecnie należy on do jej brata Witka, przebywającego w Stanach Zjednoczonych. Przyjaciółki postanawiają nieco odremontować nieruchomość i otworzyć w niej ośrodek szkoleniowo - integracyjny. Liczą, że hojni pracodawcy pozwolą im zarobić spore pieniądze w związku z szkoleniem i integracją swoich pracowników. Inwestycja wymaga sporej pracy, cierpliwości i czasu. Czy przyjaciółkom uda się zrealizować marzenie będące, co tu ukrywać, sporym wyzwaniem ? Czy prowadzenie wspólnego biznesu nie narazi na szwank ich wzajemnych relacji? Przecież każda z nich to odmienna osobowość i charakter, każda stoi właśnie na życiowym zakręcie i przeszła niejedno...

W pierwszej przeczytanej przeze mnie powieści Iwony Walczak, autorka sięgnęła po bardzo popularny ostatnio w polskich książkach motyw prowincji. Zmęczone szarym życiem w dużych miastach kobiety chcą szukać swojego szczęścia i okazji zarobienia pieniędzy w malowniczym zakątku Polski, położonym daleko na północnym wschodzie. Wśród uroczego krajobrazu chcą odmienić swoje życie, nabrać wiatru w skrzydła i sprostać zadaniu prowadzenia wspólnego biznesu. Nie jest to łatwe. Każda z przyjaciółek przyjeżdża do Mordek – tak nazywa się miejscowość, w której powstanie kompleks Złocista Dolina – ze sporym bagażem przeżyć. Kasia, Majka i Dorota nie są już beztroskimi studentkami, które wierzą, że podbiją świat. Każda z nich została w pewien sposób połamana przez życie. Gdy tragicznie ginie mąż Majki, wspólniczki są samotnymi mamami prawie dorosłych dzieci. To również dojrzałe kobiety, w których drzemie marzenie ułożenia sobie życia na nowo, odkrycia pasji, w których by się zatraciły. Każda marzy też, choć czasem to marzenie drzemie bardzo głęboko, o poznaniu kogoś, z kim warto by było iść przez życie. Dora jednak na tyle boleśnie została skrzywdzona przez mężczyzn, że staje się trudna we współżyciu. Jej relacje z dorosłą już córką Tamarą są niewłaściwe. Kasia czuje się rozdarta między rodzinnym Poznaniem a Mordkami. Sama już nie wie, gdzie będzie jej lepiej. Majka boleśnie przeżywa żałobę i zatraca się w malarstwie. Każda z bohaterek jest inna, każda inaczej podchodzi do codziennego życia, a jednak łączy je głęboka przyjaźń.

„Złocista dolina” to ciekawie napisana powieść, w której na pierwszy plan wysuwa się nie wbrew pozorom sielska prowincja ale przyjaźń. Wspaniała kobieca więź, która łączy trzy przyjaciółki na długo. Pani Walczak ukazuje tę relację bardzo prawdziwie i realnie. W powieści nie spodziewajcie się poznania słodziutkich przyjaciółeczek, które szepczą sobie słodko do uszek. Kasia, Dora i Majka potrafią się pokłócić, posprzeczać, ale i zwierzyć, pogadać od serca. To prawda, że utrzymanie długoletnich przyjacielskich więzi jest nie lada sztuką. Życie przecież nie odbywa się bez zgrzytów i kłótni. Nie jest łatwo czasem coś komuś wybaczyć, wyjaśnić czy wytłumaczyć. Bohaterki „Złocistej Doliny" mają bardzo różne charaktery, ale są naturalne, mają kompleksy, wady i zalety. To bardzo dobrze, że autorka nie wyidealizowała postaci swojej powieści. Czytając książkę, miałam wrażenie, że w każdej z pań drzemie coś ze mnie i każda jest po części mną. Czego mi zabrakło w lekturze ? Moim zdaniem Iwona Walczak zamieściła zbyt mało opisów pięknego krajobrazu, otoczenia Złocistej Doliny.

Gorąco polecam tę książkę na czas urlopu i na letnie dni. Zajrzyjcie do Mordek, poznajcie gospodynie uroczego ośrodka. Ich perypetie zawodowo-osobiste z pewnością okażą się bardzo relaksującą i przyjemną lekturą.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Anna | 2018-04-10
Przeczytana: 18 marca 2014

Trzy przyjaciółki z młodości spotykają się w dorosłym życiu. Wszystkie po przejściach. Wspólnie podejmują się otwarcia ośrodka wypoczynkowego w uroczym zakątku Polski. Ma to być pomysł na dalsze życie każdej z nich. Czy pensjonat w Złocistej Dolinie pozwoli wymazać z pamięci przeszłość i otworzy drogę do szczęścia? Przeczytajcie sami...

Historia trzech przyjaciółek, które są po trudnych przejściach one same na swojej ojcowiźnie postanawiają tam stworzyć własny pensjonat. Na pojezierzu Ełckim, gdzie tam znajduje się dom tytułowy "Pensjonat Złocista Dolina"
Dorota, Kasia i Majka są prawdziwymi, najlepszymi przyjaciółkami znają się od wielu lat łączy ich wspomnienia lat spędzonych na uniwersytecie,zaś dzieli je ogromna przepaść i dorosłość. Chcą coś robić wspólnie, jednak relacje nie należą do łatwych zwłaszcza za sprawą despotycznej Doroty.
Ich los rzucił je w różne miejsca w życiu.Kasia osiedliła się w Poznaniu oddaje się swej pasji w wolnych chwilach fotografii fotografuje,a Dorota opiekuje się starszymi, schorowanymi ludźmi w Frankfurcie. Ostatnia z przyjaciółek to Majka ona została nauczycielką uczy w szkole, chociaż bardziej wolałaby zająć się swoją największą pasją malarstwem malowaniem, które pasjonuje ją.
Mają świetny pomysł by otworzyć ośrodek wypoczynkowy, to nagle jest zarzewiem kłótni i całych konfliktów...

keys | 2013-05-27
Przeczytana: 27 maja 2013

Bardzo fajna, lekka, ciepła opowieść o trzech przyjaciółkach z okresu studiów, które po wielu przejściach i problemach życiowych postanawiają otworzyć wspólnie pensjonat.
Czyta się dość dobrze, ponieważ autorka świetnie przedstawia trzy bardzo różne, całkowicie odmienne charaktery. Śmiało można porównać się z Kasią, Majką czy Dorotą.
Czy zdołają wytrwać razem i poprowadzić wspólnie biznes???
Polecam!

kasandra_85 | 2012-10-03
Przeczytana: październik 2012

grażyna | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2014 rok

Historia trzech przyjaciółek - kobiet po przejściach, które postanawiają na ojcowiźnie jednej z nich urządzić pensjonat. Pojezierze ełckie, to tam znajduje się dom - pensjonat o nazwie "Złocista Dolina". Dorota, Kasia i Majka to właśnie trzy przyjaciółki i choć robią coś wspólnie to jednak ich relacje mówiąc krótko nie należą do łatwych i to za przyczyną despotycznej Doroty.
Fajna książka z sielskimi opisami przyrody, ciekawy opis ludzi tamtejszej społeczności to wszystko składa się na treść książki, a jak dodamy do tego szczyptę miłości to okazuje się świetnym tematem na powieść. Polecam :)

Muminka | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Piękna opowieść o czasami niełatwej kobiecej przyjaźni. Trzy przyjaciółki ze studiów po kilkunastu latach rozproszyły się po świecie. Rozwódka Dorota terroryzuje swoją córkę Tamarę i siedzi w Niemczech opiekując się starszymi ludźmi. Majka/Majsza jest szczęśliwą mężatką z dorosłą już córką Zuzanną, a Kasia pracuje w banku w wolnej chwili fotografując.
Rodzi się plan, by w rodzinnych włościach Doroty, wiosce gdzieś na Pojezierzu Ełckim, założyć ośrodek szkoleniowo-konferencyjny. Niestety między przyjaciółkami przez oddalenie osłabiła się więź, mniej rozumieją nawzajem swoje wybory, a mają mniej cierpliwości i zdolności by się "dotrzeć". Czy uda im się mimo licznych nieporozumień ocalić swoją przyjaźń?
Podobało mi się, że choć powrót na wieś jest bardzo 'chodliwym" motywem, tutaj nie mamy idylli i sielanki, tylko czasem gorzką rzeczywistość. Majka traci swoje wygodne życie gdy ginie jej mąż. martwili się o tak prozaiczne rzeczy jak jego utrata pracy, a w rozrachunku ostatecznym,...

Kachusek | 2014-07-21
Przeczytana: 19 lipca 2014

Niestety jak dla mnie męcząca i nudna opowieść.. niby przyjaciółki, a się nie znoszą, niby miła opowieść o przeniesieniu się na wieś, porzuceniu miasta i problemów, które jednak i tak wyłażą bo są częścią tych kobiet. Jak dla mnie wcale nie wciągające opisy i książka ta zmęczyła mnie bardzo..

Biblioteczka Rudej | 2013-05-20
Przeczytana: 19 maja 2013

Książka o przyjaźni,która trwa mimo różnicy zdań i odmiennych poglądów.W Mordkach z przyjemnością spędziłabym urlop

Monika | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Iwona J. Walczak to kolejna autorka, która sięgnęła po modny obecnie temat "powrotu" na wieś. Tym razem przenosimy się do Mordek, małej wioski na wschodzie Polski.

W powieści mamy trzy główne bohaterki, przyjaciółki z czasów studenckich: Kasię, Dorę i Majszę. Kiedyś miały wielkie marzenia: chciały skończyć studia i dostać dobrze płatną pracę w swoim zawodzie. Życie jednak zweryfikowało ich plany. Dorota, po przykrych doświadczeniach z mężczyznami, uciekła z małą córeczką Tamarą do Niemiec; Kasia po tajemniczym rozstaniu z mężem (tajemnicę tę odkrywamy na kartach powieści) pracuje w banku, wychowuje samotnie syna Piotrka; Maja tworzy szczęśliwą rodzinę z mężem i córką Zuzą, szczęśliwą do czasu, gdy jej mąż traci pracę. Młode kobiety podtrzymują ze sobą kontakt: dzwonią do siebie, odwiedzają się. Pewnego dnia postanawiają otworzyć w Mordkach, rodzinnym domu Doroty, ośrodek integracyjno-szkoleniowy. Z biegiem czasu okazuje się, że przedsięwzięcie to jest swoistą próbą czasu dla...

Kasiek m | 2012-03-30
Przeczytana: 30 marca 2012

Ostatnio zaroiło się na polskim rynku wydawniczym od książek, których motywem przewodnim jest porzucenie wielkiego miasta na rzecz wsi. Im bardziej zabitej dechami tym lepiej. Oczywiście jest to zrozumiałe – po latach masowych migracji ze wsi do miasta, gdzie była praca i cywilizacja, trzeba odwrócić klepsydrę. Jak mawia się w moich okolicach: co się martwisz co się smucisz, ze wsi jesteś – na wieś wrócisz. Nie irytował mnie sam fakt powrotu na wieś, ale sposób w jaki autorki(bo o ile pamięć mnie nie myli czytałam książki o tej tematyce, które kobiecego autorstwa były) opisywały wieś i całą ta magię w sposób pozbawiony realizmu, słodki aż do bólu i moim zdaniem uwłaczający mieszkańcom wsi.

Zaciekawiła mnie kolejna pozycja, która zapowiadała odwrót z dużych miast „pod ruską granicę”. Autorkę miałam przyjemność poznać i polubić za „Nagie myśli”, ciekawa więc byłam o czym przeczytam tym razem. Jeszcze miesiąc przed premierą ujęła mnie okładka, przypominająca kadr z serialu BBC...