Od białego caratu do czerwonego. Tom 1. Epoka mikołajowska

9 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-01-12457-1
historia Rosji
historia

Siedmiotomowe, nieukończone dzieło Jana Kucharzewskiego (1876-1952) "Od białego caratu do czerwonego" należy określić jako opus vitae tego wybitnego historyka, publicysty i polityka. Jest to gruntowne studium dziejów wewnętrznych Rosji w XIX stuleciu. Autor koncentruje uwagę na historii ruchu rewolucyjnego i polityki rosyjskiej wobec ziem polskich, ale najbardziej fascynuje go specyfika rosyjskiej myśli i kultury. Kucharzewski dowodzi tezy o jej zasadniczej odmienności od tradycji europejskiej, o przybierającym coraz to nowe kształty rosyjskim imperializmie i nacjonalizmie oraz o wynikających stąd zagrożeniach. Ogromna wiedza i erudycja autora oraz wykorzystanie niezwykle bogatych materiałów źródłowych sprawiają, że mimo postępu badań nad dziejami Rosji nawet i dziś nie jest to tylko pozycja należąca do historii historiografii. Napisany z literackim zacięciem cykl książek, z których każda może stanowić osobną całość, ma wszelkie walory naukowego eseju. Pierwsze wydanie ukazało się w latach 1923-1935 w stosunkowo niewysokim nakładzie i w czasach PRL należało do książek najsurowiej zakazanych, dostępnych wyłącznie w największych bibliotekach naukowych po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Niniejsza edycja, opatrzona niezbędnymi dziś przypisami i komentarzami, kładzie kres "przymusowemu zapomnieniu" dorobku Kucharzewskiego.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Konkwistadorrr | 2012-12-17
Przeczytana: 2011 rok

Ja pierniczę! Inaczej nie mogłem zacząć pisząc o tej książce. Ja pierniczę - znaczy cudo! Dawno nie czytałem tak genialnej książki. Dla każdego kto chce poznać źródła relacji polsko-rosyjskich na przestrzeni dziejów to ta pozycja jest obowiązkowa. Autor był przez kilka dni premierem Polski przed II wojną św. co było dla mnie zaskoczeniem. Co do samej książki to od razu zaznaczam, że czytałem wersję skróconą w dwóch tomach zawarte to wszystko co autor spisał w wersji oryginalnej. Jednak jakby tego nie da się odczuć, nic się na tym nie traci. Nie ma tu też jakichś elementów anty rosyjskich "wyssanych z mlekiem matki" jak to Żydy czasem o Polakach sądzą (ale mleko anty judejskie). Zapamiętałem z tej lektury taką rzecz. To nie lud Rosyjski jest zły, ale te władze które tak nastawiały, że był jaki był ten lud. Mimo wszystko po tej książce jakaś taka niechęć jeszcze większa do kacapów ze wschodu, ale to już mój problem. Dla mnie jak to się pisze obecnie - kult i git ta pozycja.