Od białego Caratu do Czerwonego. Tom 5. Terroryści

Okładka książki Od białego Caratu do Czerwonego. Tom 5. Terroryści Jan Kucharzewski
Okładka książki Od białego Caratu do Czerwonego. Tom 5. Terroryści
Jan Kucharzewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
Wydawnictwo Naukowe PWN
2000-01-01
2000-01-01
Rosja historia Rosji Aleksander II Romanowowie carat imperium rosyjskie XIX wiek

Piąty tom wielkiego, niedokończonego, dzieła Jana Kucharzewskiego.
Autor poświęca tom takim zagadnieniom jak wojna rosyjsko-turecka 1877-1878, a zwłaszcza praktycznemu zastosowaniu ideologii słowianofilskiej w stosunku do Słowian południowych i wielkiemu rozbratowi między teorią, a praktyką.
Kolejną kwestią poruszaną w dziele jest ewolucja antycarskich partii. Na skutek rozczarowania co do możliwości wywołania buntu ludowego (zastanawiające jest to ile czasu to zajęło i ile porażek ponieśli zanim stało się oczywiste, że ten wyśniony lud istnieje tylko i wyłącznie w ich zmyślonej projekcji),opisuje Kucharzewski proces zmiany podstawowych założeń ideologicznych w wyniku których zaczynają akceptować przyznanie Rosji konstytucji i istnienia parlamentu jako etapu pośredniego między obaleniem caratu, a krajem wiecznej i doczesnej szczęśliwości.
Również kres panowania Aleksandra II znajduje się na łamach pracy. Gorzki to opis bowiem śmierć nastąpiła w chwili gdy gotowały się daleko idące zmiany ustrojowe i śmierć Cara przerwała je gwałtownie, a jej następstwa były inne niż wyobrażali to sobie zamachowcy (po raz kolejny rzuca się w oczy oderwanie samozwańczych wybawicieli Rosji od swego narodu i praw nim rządzących - zamiast wolności przygotowani coś wręcz innego). Tym samym tom ten stanowi swoiste podsumowanie panowania Aleksandra II. Władcy który podjął próbę reformy zmurszałego gmachu, ale z przyczyn częściowo niezależnych od siebie nie ukończył.

Piąty tom wielkiego, niedokończonego, dzieła Jana Kucharzewskiego.

Bardzo dobra książka .To jak dobra jest mówi nam fakt że znany Amerykańsko-Polski historyk Richard Pipes w książce Zamachowcy i zdrajcy głównie wzorował się na 5 części dzieła Kucharzewskiego .Oczywiście książka Kucharzewskiego zawiera o wiele więcej informacji niż dzieło Pipsa .Książka Pipsa jest naprawdę dobra ,jednak u Kucharzewskiego znajdziemy to samo co i Pipsa i wiele ,wiele więcej .Kucharzewski w tej części mówi o Wierze Zasulicz ,zabójcach Cara Aleksandra 2 i w zasadzie o całych jego rządach .

Przeczytałem wydanie 1 - tomowe, skrócone, ale zamierzam sięgnąć po wydanie 7 - tomowe. To prawdziwy rarytas, jeśli chodzi o literaturę historyczną - literaturę faktu. Próbka możliwości pisarskich Kucharzewskiego - I premiera RP po odzyskaniu niepodległości - stanowi kompendium wiedzy nad Rosją, której nie da się zrozumieć bez jej wnikliwego i gruntownego poznania. Aktualność książki jest jej największą siłą, nie można zrozumieć dzisiejszych stosunków polsko - rosyjskich bez znajomości tego arcydzieła.

• Historia mniej dawna
  • Patriotyczne
  • 1. 6. Historia
  • Historia Rosji
  • Rosja, Ukraina, Białoruś i okolice
  • Kultura, Filozofia, Religia, Historia

Jan Kucharzewski Od białego Caratu do Czerwonego. Tom 5. Terroryści Zobacz więcej