8388072056
Chiny

Do wazy z wodą, w której kłębiły się krewetki wielkie jak dłoń, jeden z gospodarzy wlał najpierw parę kropel okropnej, cuchnącej wódki baijiu. I dopiero po kwadransie, gdy pijane skorupiaki przebierały odnóżami już nieco mniej energicznie, Chińczycy zabrali się do pożerania ich.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: google

Jarek1983 | 2016-02-23
Przeczytana: 11 lutego 2016

Wspaniała książka.

Boom na reportaże w Polsce ma się dobrze, ale jak pokazuje przykład „W domu smoka” reportaże to nie jest jakaś tam nowość u nas. Oczywiści archeologiczna praca Mariusza Szczygła przy tworzeniu fenomenalnej „Antologii polskiego reportażu” jest czymś nadzwyczajnym. To właśnie tam, dokładnie w trzecim tomie, przeczytałem reportaż Włodzimierza Kalickiego z Chin. Olśnienia dostałem oraz chęci natychmiastowej lektury. Sposobność takowa została zaspokojona dzięki zakupowi dokonanemu na allegro. Na pierwszy rzut oka należy pochwalić wydanie, cudne. Godne najlepszego miejsca na półce. Do rzeczy.

Włodzimierz Kalicki to człek niepozbawiony ironii i dystansu do świata nas otaczającego. Taki wniosek można wysnuć na bazie jego opisanej podróży po Chinach. Nie jest to przejazd sponsorowany przez tamtejszą władzę, ale obecność tejże wyczuwalna jest intensywnie. Z książki wiele można się dowiedzieć o charakterze Chińczyków, o ich specyficzności, ale bez taniej egzaltacji,...

Maciej DW | 2017-02-11
szu-szu | 2016-12-28