Doskonały smak Orientu

Wydawnictwo: Znak
83-2400-691-5
Eseje, Literatura podróżnicza,
Aisena

Tematycznie powiązane ze sobą eseje zebrane w jednym tomie wzajemnie się uzupełniają i oświetlają, nawiązując do najlepszych tradycji polskiego reportażu. Autor z łatwością odnajduje detal czy zjawisko, które staje się symbolem i kluczem do szerokiej, wnikliwej interpretacji egzotycznej kultury, nie aż tak odległej i niezrozumiałej, jak się nam z początku wydawało.

Dociekliwy_Kotek | 2016-04-22
Przeczytana: marzec 2016

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Pierwsza połowa zrobiła na mnie dość dobre wrażenie: owszem, eseje są krótkie i proste, czasem nawet uproszczone. Owszem, można zarzucić autorowi, że jako orientalista powinien być wolny od pewnych uprzedzeń. Ale z drugiej strony w szczerości swojego wyznania, w przyznaniu się, że on sam pada czasem ofiarą własnych lęków czy podświadomych uprzedzeń, które uświadamia sobie z niejakim wstydem, zamyka się bardzo ważna treść: jeśli orientalista po wieloletnich studiach i pobytach zagranicą boryka się z tym, jak oswoić Innego, to co dopiero ma powiedzieć człowiek, dla którego Inny nadal jest Innym? Myślę, że to jest właśnie najważniejszy przekaz tej książki - strach, uprzedzenie i nietolerancja w mniejszym lub większym stopniu tkwią w każdym z nas i to od nas zależy, co z nimi zrobimy. Można udać, że ich nie ma, że to problem innych, że ksenofobia i rasizm są ok, a można pochylić się nad sobą i zastanowić się, skąd się biorą i co robić, żeby było...

Natalia | 2011-02-19

Zbiór reportaży, które pochłaniają czytelnika. Magiczna podróż.

Teresa | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Krótkie eseje na temat życia w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Ciekawie napisane.Informacje o życiu ludzi, stosunkach politycznych, religiach. Obecnie bardzo zwiększyło się zainteresowanie islamem, więc ta książka staje się bardzo aktualna.polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

Wojtek K | 2013-05-02

ciekawe podróżnicze felietony