Doskonały smak Orientu

Znak
2006-01-01
2006-01-01
Eseje Literatura podróżnicza orient Azja podróże

Zbiór krótkich esejów, w których polski orientalista przeprowadza nas po zróżnicowanych kulturowo i politycznie społeczeństwach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Momentami wydaje się, że liczą one za mało słów by oddać miarodajnie charakter kraju. Są jak anegdoty z przeżytych przygód niecodziennych w drodze do lub na miejscu docelowym. Czasem sam bohater, mimo iż doświadczony, jest zdziwiony pewnymi zajściami czy zachowaniem ludzi. Ale to dowodzi, że również znawca tematu, dziennikarz, podróżnik, ambasador RP w Indiach, człowiek, który "dotknął" i mógł się oswoić z różnymi kulturami ma z pewnymi kwestiami problem.

Teksty krótkie, ale ciekawe, uchylające lekko zasłonę i zachęcające do dalszych poszukiwań w temacie. Myślę, że "Doskonały smak Orientu" powstał po to by rozbudzić w nas chęć poznania tego, co egzotyczne, mało poznane przez człowieka Zachodu, zweryfikować własne stereotypy. Przekaz sięga poniżej powierzchni, idzie dalej w wywodach niżby to była relacja ze zwykłych podróży turystycznych.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Pierwsza połowa zrobiła na mnie dość dobre wrażenie: owszem, eseje są krótkie i proste, czasem nawet uproszczone. Owszem, można zarzucić autorowi, że jako orientalista powinien być wolny od pewnych uprzedzeń. Ale z drugiej strony w szczerości swojego wyznania, w przyznaniu się, że on sam pada czasem ofiarą własnych lęków czy podświadomych uprzedzeń, które uświadamia sobie z niejakim wstydem, zamyka się bardzo ważna treść: jeśli orientalista po wieloletnich studiach i pobytach zagranicą boryka się z tym, jak oswoić Innego, to co dopiero ma powiedzieć człowiek, dla którego Inny nadal jest Innym? Myślę, że to jest właśnie najważniejszy przekaz tej książki - strach, uprzedzenie i nietolerancja w mniejszym lub większym stopniu tkwią w każdym z nas i to od nas zależy, co z nimi zrobimy. Można udać, że ich nie ma, że to problem innych, że ksenofobia i rasizm są ok, a można pochylić się nad sobą i zastanowić się, skąd się biorą i co robić, żeby było inaczej.
Niestety, druga część książki była już trochę słabsza, zabrakło w niej głębi i ciężaru. Po obiecującym początku lekkie rozczarowanie.

Krótkie eseje na temat życia w krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Ciekawie napisane.Informacje o życiu ludzi, stosunkach politycznych, religiach. Obecnie bardzo zwiększyło się zainteresowanie islamem, więc ta książka staje się bardzo aktualna.polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką.

ciekawe podróżnicze felietony

ciekawe podróżnicze felietony

49 / 2007

49 / 2007

Zbiór reportaży, które pochłaniają czytelnika. Magiczna podróż.

Zbiór reportaży, które pochłaniają czytelnika. Magiczna podróż.

• Podróże
  • Orient