Rytuał babiloński

2013-06-18
2012-02-16
Maciej Szymański

Perwersyjna kultura

Taka sobie. Spodziewałam się że będzie super przygodowka z historią templariuszy w tle ale tak nie jest. Przede wszystkim już gdzieś to było, takich opowiesci jest na pęczki tylko że tu autor połączył dwie albo trzy i zrobił miks. Dużo wątków i wydarzeń ale wszystko potraktowane dość powierzchownie i ja w sumie do końca książki myliłam główne bohaterki. Tajemnica okazuje się być mało fascynująca, chciałoby się też więcej szczegółów dotyczących flory i fauny dżungli amazonskiej oraz życia dzikich plemion które naprawdę po macoszemu potraktował autor. A o templariuszach dowiadujemy się praktycznie niczego, parę faktów znanych powszechnie i mnóstwo niemadrych moim zdaniem gdybań. Jedyną naprawdę wartą uwagi rzeczą jest kultura Moche, ja wcześniej się z nią nie zetknelam i z ciekawością googlowalam sobie te okropieństwa. Da się przeczytać ale generalnie to nie ma po co.

Ebook,nowe spojrzenie na biznes narko.I Templariuszy.Mocne,brutalne.Prawie jak horror .

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio wpadły mi w ręce Absolutnie wciągająca!
Może do Dana Browna jednak trochę brakuje, ale i tak jest fantastyczna.
Brać i czytać :)

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio wpadły mi w ręce Absolutnie wciągająca!
Może do Dana Browna jednak trochę brakuje, ale i tak jest fantastyczna.
Brać i czytać :)

Recenzja w 5 zdaniach:

Pierwsza książka Toma Knoxa po którą sięgnąłem i jestem zachwycony! Autor dla fanów Dana Browna i "historycznych teorii spiskowych". Znakomicie łączy fakty historyczne ze swoimi pomysłami, pięknie prowadzi jednocześnie 2 historie - aż chce się uwierzyć, że to, co pisze, to prawda! Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Pewnie nie zostanie w pamięci na zawsze, ale jest znakomitą rozrywką!

Recenzja w 5 zdaniach:

Tak jak jedna z osób tutaj piszących, też nie wiem skąd te wysokie oceny tej książki. Przeczytałem ją w 1/5 i dalej już nie dałem rady. Miałem uczucie, że książka głównie opiera się na makabrycznych opisach śmierci, a nie na dobrej fabule i dobrym warsztacie pisarskim.

Książce bliżej do Browna niż do Maiera. Mamy podobne proporcje pomiędzy sensacją (religijno-antropologiczną),przygodą (podróże, różnorodność miejsc) jak i romansem (tradycyjnie on + piękna i odważna ona). Jako książka rozrywkowa napisana została poprawnie, bo przykuwa uwagę i ze swoją egzotyką (lud Moche) jest nawet oryginalna. Brakuje jej jednak jakiegoś pazura/kulminacji. Jej styl jest dla mnie jednostajny (nie jest nudny),po prostu akcja toczy się swoim tempem bez zawrotnych niespodzianek (no, może oprócz sceny z kartelem). Templariuszy miłośnicy tematu raczej tu nie znajdą w większej ilości, lepiej już zostali potraktowani czytelnicy o zainteresowaniach starożytną kulturą Ameryki Płd. Ale jest coś co mnie urzekło w tej książce.....końcowa scena - naprawdę wytrawne zakończenie.

Moja pierwsza w sumie pozycja u tego autora.
Zadziwiła mnie, wciągnęła mnie. Jak ktoś lubi tego rodzaju klimaty. Polecam

Moja pierwsza w sumie pozycja u tego autora.
Zadziwiła mnie, wciągnęła mnie. Jak ktoś lubi tego rodzaju klimaty. Polecam

Ujdzie. Sam temat i pomysł bardzo ciekawe ale jest sporo momentów, że akcja bardzo się dłuży.

Na półkach: , , , , , , ,

Sięgając po "Rytuał babiloński", miałam już za sobą lekturę "Biblii umarłych", która zachęciła mnie do zapoznania się z pozostałymi książkami Knoxa. Otworzyłam, zaczęłam i pierwsze, co przyszło mi do głowy: wszelcy bogowie, znowu to samo. Tom Knox wykorzystuje pewien schemat. Z jednej strony to dobrze, bo ma coś sprawdzonego, nie chce popełnić błędu, ale z drugiej strony te same motywy, te same postawy, te same historie postaci: ich cierpienia, problemy, tragedie rodzinne. To męczy. Na szczęście Knox nadrabia innymi rzeczami, stąd moja wysoka ocena, bowiem cenię sobie solidnie wykonaną robotę: szczegółowość opisów, podejmowanie trudnych, delikatnych, zagadkowych tematów, odwaga - Knox mówi wiele rzeczy wprost i nie owija w bawełnę. Abstrahując od tego, co jest prawdą, a co nie jest prawdą w jego książkach, musimy być świadomi, że różne rzeczy działy się, dzieją się i dziać się, niestety, będą. I aż żal, że napisał zaledwie kilka książek, i aż żal, że tak trudno je dostać na polskim rynku.

Autor odszedł od moim zdaniem nieciekawego, binarnego podziału akcji. Czytelnik ma teraz do czynienia z trzema wątkami splecionymi enigmatycznym rytuałem. Nadal znakiem rozpoznawczym Knox'a jest seria brutalnym mordów. Od momentu przeczytania "Sekretu Genezis" czuję powoli niesmak tym elementem jego książek. Zastanawiające jest jednak to, że autor stale piszę o tym, jak człowiek potrafi zmienić się w bestię. A powodów tej zmiany Knox znajduje całkiem dużo. Książka ciekawsza od poprzednich. Niemniej nadal krwawa i brutalna.

• Tom Knox