Rytuał babiloński

Oficjalne recenzje i

Perwersyjna kultura

Link do recenzji

932 55 94

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio wpadły mi w ręce Absolutnie wciągająca!
Może do Dana Browna jednak trochę brakuje, ale i tak jest fantastyczna.
Brać i czytać :)

Jedna z lepszych książek jakie ostatnio wpadły mi w ręce Absolutnie wciągająca!
Może do Dana Browna jednak trochę brakuje, ale i tak jest fantastyczna.
Brać i czytać :)

Recenzja w 5 zdaniach:

Pierwsza książka Toma Knoxa po którą sięgnąłem i jestem zachwycony! Autor dla fanów Dana Browna i "historycznych teorii spiskowych". Znakomicie łączy fakty historyczne ze swoimi pomysłami, pięknie prowadzi jednocześnie 2 historie - aż chce się uwierzyć, że to, co pisze, to prawda! Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Pewnie nie zostanie w pamięci na zawsze, ale jest znakomitą rozrywką!

Recenzja w 5 zdaniach:

Świetne czytadło.

Świetne czytadło.

Tak jak jedna z osób tutaj piszących, też nie wiem skąd te wysokie oceny tej książki. Przeczytałem ją w 1/5 i dalej już nie dałem rady. Miałem uczucie, że książka głównie opiera się na makabrycznych opisach śmierci, a nie na dobrej fabule i dobrym warsztacie pisarskim.

Książce bliżej do Browna niż do Maiera. Mamy podobne proporcje pomiędzy sensacją (religijno-antropologiczną), przygodą (podróże, różnorodność miejsc) jak i romansem (tradycyjnie on + piękna i odważna ona). Jako książka rozrywkowa napisana została poprawnie, bo przykuwa uwagę i ze swoją egzotyką (lud Moche) jest nawet oryginalna. Brakuje jej jednak jakiegoś pazura/kulminacji. Jej styl jest dla mnie jednostajny (nie jest nudny), po prostu akcja toczy się swoim tempem bez zawrotnych niespodzianek (no, może oprócz sceny z kartelem). Templariuszy miłośnicy tematu raczej tu nie znajdą w większej ilości, lepiej już zostali potraktowani czytelnicy o zainteresowaniach starożytną kulturą Ameryki Płd. Ale jest coś co mnie urzekło w tej książce.....końcowa scena - naprawdę wytrawne zakończenie.

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, zwany też Zakonem Templariuszy stał się kanwą nie jednej książki. Wykorzystał go także Tom Knox. Bogactwo Templariuszy zawsze kusiło i nie inaczej jest w tej książce.

Pentagramy, zagadki, inicjacja zakonna mogą stać się obsesją. Knox czerpie informacje z różnych źródeł historycznych, kulturowych i archeologicznych i wszystko to umiejętnie łączy z fikcją literacką. Akcja książki ma kilka wątków. Zaczyna się od samobójstwa profesora historii, który zostawia intrygującą wskazówkę dotyczącą ukrytego skarbu Templariuszy. W tym samym czasie przenosimy się do Peru, gdzie amerykańska antropolog prowadzi badania dotyczące rytuałów prekolumbijskiej kultury Moche. Zagłębia się w jedną z najbardziej tajemniczych zagadek, na samym początku odnajdując ceramikę z utrwalonymi na niej erotycznymi perwersjami - seks ze zwierzętami, seks ze zmarłymi, seks ze szkieletami. Naruszyła ona spokój bogów Moche, którzy od teraz zaczynają ją prześladować.

W tym samym czasie w Europie trwa śledztwo w związku z tajemniczymi samobójstwami. Młodzi i bogaci ludzie odbierają sobie życie poprzez odcięcie sobie rąk, stóp lub głowy. Trop prowadzi do prekolumbijskiej kultury oraz miejsc związanych z Templariuszami. Kultura Moche rozkwitała na pustyniach w północnej części Peru między V a IX wiekiem naszej ery. Była jedną z najdziwaczniejszych kultur cywilizacji prekolumbijskich. Członkowie ludu byli perwersyjni, szaleni, zboczeni - po prostu źli.

Całość składa się z kilku rozdziałów, gdzie każdy z nich kończy się na tyle intrygująco, abyśmy nie odpuścili sobie dalszego czytania. Knox chciał przekazać czytelnikowi ogromny zasób wiedzy, połączył mnóstwo wątków - czasami ma się wrażenie, że jest ich za dużo. Autor potrafi mocno zaciekawić, dochodzenie do finału zaczynami znowu z innej strony. Dzięki temu książkę możemy czytać etapami, bez tego zabiegu - musielibyśmy ją przeczytać do końca. Książka jest naprawdę ciekawa i warta polecenia.

Moja pierwsza w sumie pozycja u tego autora.
Zadziwiła mnie, wciągnęła mnie. Jak ktoś lubi tego rodzaju klimaty. Polecam

Moja pierwsza w sumie pozycja u tego autora.
Zadziwiła mnie, wciągnęła mnie. Jak ktoś lubi tego rodzaju klimaty. Polecam

Ujdzie. Sam temat i pomysł bardzo ciekawe ale jest sporo momentów, że akcja bardzo się dłuży.

Na półkach: , , , , , , ,

Sięgając po "Rytuał babiloński", miałam już za sobą lekturę "Biblii umarłych", która zachęciła mnie do zapoznania się z pozostałymi książkami Knoxa. Otworzyłam, zaczęłam i pierwsze, co przyszło mi do głowy: wszelcy bogowie, znowu to samo. Tom Knox wykorzystuje pewien schemat. Z jednej strony to dobrze, bo ma coś sprawdzonego, nie chce popełnić błędu, ale z drugiej strony te same motywy, te same postawy, te same historie postaci: ich cierpienia, problemy, tragedie rodzinne. To męczy. Na szczęście Knox nadrabia innymi rzeczami, stąd moja wysoka ocena, bowiem cenię sobie solidnie wykonaną robotę: szczegółowość opisów, podejmowanie trudnych, delikatnych, zagadkowych tematów, odwaga - Knox mówi wiele rzeczy wprost i nie owija w bawełnę. Abstrahując od tego, co jest prawdą, a co nie jest prawdą w jego książkach, musimy być świadomi, że różne rzeczy działy się, dzieją się i dziać się, niestety, będą. I aż żal, że napisał zaledwie kilka książek, i aż żal, że tak trudno je dostać na polskim rynku.

Autor odszedł od moim zdaniem nieciekawego, binarnego podziału akcji. Czytelnik ma teraz do czynienia z trzema wątkami splecionymi enigmatycznym rytuałem. Nadal znakiem rozpoznawczym Knox'a jest seria brutalnym mordów. Od momentu przeczytania "Sekretu Genezis" czuję powoli niesmak tym elementem jego książek. Zastanawiające jest jednak to, że autor stale piszę o tym, jak człowiek potrafi zmienić się w bestię. A powodów tej zmiany Knox znajduje całkiem dużo. Książka ciekawsza od poprzednich. Niemniej nadal krwawa i brutalna.