Alibi na szczęście

Cykl: Alibi na szczęście (tom 1)
Wydawnictwo: Znak
7,47 (2819 ocen i 629 opinii)
literatura polska
Ag2S

Daj się porwać tej pięknej historii o miłości, przed którą nie da się uciec. Przestań się spieszyć i pomyśl o tym, co w życiu najważniejsze. Hania straciła wszystko. Jej życie zatrzymało się pewnego sierpniowego dnia. Przestała marzyć, a jedyne plany to te, które układa dla swoich uczniów. Kiedy na jej drodze staje Mikołaj, Hania boi się zaangażować, ale on walczy o miłość za nich dwoje....

Daj się porwać tej pięknej historii o miłości, przed którą nie da się uciec.

Przestań się spieszyć i pomyśl o tym, co w życiu najważniejsze.

Kiedy na jej drodze staje Mikołaj, Hania boi się zaangażować, ale on walczy o miłość za nich dwoje. Pomaga mu w tym jej przyjaciółka Dominika, której energia i poczucie humoru rozsadziły niejedno męskie serce. Jest też pani Irenka: prawdziwa skarbnica ciepła i mądrości - po prostu anioł stróż. To w jej nadmorskim domu, gdzie na parapecie dojrzewają pomidory, a kuchnia pachnie szarlotką i sokiem malinowym, Hania odnajduje utracony spokój, odzyskuje wiarę w miłość i daje sobie wreszcie prawo do bycia szczęśliwą.

To pełna nadziei opowieść o tym, że nic nie zamyka nam drogi do szczęścia. Bo szansa na nowe życie jest zawsze i tylko od nas zależy, czy zechcemy ją wykorzystać.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

Mogą Ciebie również zainteresować

• Wyspa
  • Ekspozycja
  • Pół świata
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Oddam ci słońce
  • Z jednym wyjątkiem
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Złączeni
  • Zwykły człowiek
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Widok z nieba
  • Alan Stoob, łowca nazistów
Wyspa

8,4 (5 ocen i opinii)
Pół świata
Joe Abercrombie

7,5 (6 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Oddam ci słońce
Jandy Nelson

8,73 (15 ocen i opinii)
Z jednym wyjątkiem
Katarzyna Puzyńska

7,87 (71 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Złączeni
Carol Cassella

6 (3 ocen i opinii)
Zwykły człowiek
Graeme Cameron

9,33 (3 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Widok z nieba
Clara Sanchez

6,7 (46 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Oficjalna recenzja
pheosia książek: 1360

Debiut przez wielkie „D”

Książka Anny Ficner-Ogonowskiej to publikacja zaskakująca pod wieloma względami. Po pierwsze, to debiut literacki niezamierzony przez autorkę - ujrzał światło dzienne dzięki jej mężowi, który potajemnie wysłał powieść do wydawnictwa, nie pozwalając żonie pisać „do szuflady”. Po drugie, to debiut przez wielkie „D” – odpowiednio nagłośniony, rozreklamowany, z rekomendacjami Danuty Stenki i Artura Żmijewskiego na okładce. Po trzecie, przyznać należy, że pierwsza powieść w wymiarze 650 stron robi wrażenie. Powiększa je dodatkowo zapowiedź kolejnej części. Po czwarte, dla czytelnika recenzji z pewnością najważniejsze, „Alibi na szczęście” czyta się naprawdę doskonale.

Sam fakt, że historia miłosna opisana w tak obszernej książce nie dłuży się i nie irytuje powolnym rozwojem akcji, ale wciąga, nie pozwalając się odezwać od lektury, świadczy o niewątpliwym talencie autorki. Po tak wielu stronach i długim czasie spędzonym z bohaterami powieści... mam ochotę na kolejne minuty i kolejne strony! Z niecierpliwością będę czekać do września, żeby ponownie spotkać „przyszywane” siostry, Hankę i Dominikę, Mikołaja, Przemka, serdeczną panią Irenkę, mówiącą wierszem Aldonę, urocze bliźniaczki Ulę i Zuzę, dorastającego Mateusza i wielu innych... Każda z postaci jest tak wyrazista, tak realna, że odnoszę wrażenie, jakbym co rano spotykała mamę Mikołaja w warzywniaku pani Walentyny, a Hankę na pobliskim bazarku. Jestem pełna podziwu dla autorki, która z taką dokładnością i cierpliwością zarysowała sylwetki bohaterów, każdą tak różną od pozostałych, tak dopracowaną w najdrobniejszych szczegółach. Jak można nie polubić pełnej życia Dominiki, sypiącej zabawnymi powiedzeniami jak z rękawa, szalonej i zabieganej, jedzącej palcami i dyrygującej życiem przyjaciółki, ale zawsze troszczącej się o nią ze szczerego serca? I jak nie ulec czarowi pani Irenki, będącej uosobieniem dobroci, wymarzoną ciocią albo babcią, która na każdą bolączkę znajdzie sposób, czy to w formie rozmowy przy herbatce z cytryną, czy w milczącym uścisku i całusie w czoło?

„Alibi na szczęście” to historia wielkiej miłości, opowieść o cierpliwości i determinacji w walce o ukochaną osobę. Hanna Lerska to młoda nauczycielka wiodąca uporządkowane, idealne wręcz życie. Piękny dom, praca, liczne pasje, uroda... Wydaje się, że ma wszystko, o czym może marzyć dwudziestosześciolatka. Ale to tylko pozory, pod którymi skrywają się straszliwe wspomnienia, nieopisany ból i strach, którego nie sposób pokonać. O tym wszystkim nie wie jednak Mikołaj, prowadzący firmę architektoniczną w centrum Warszawy. Zakochuje się w Hance i postanawia o nią walczyć. Nie podejrzewa nawet jak długa i trudna droga go czeka. W jej przejściu pomoże mu wspólnik i przyjaciel, Przemek oraz Dominika – przyjaciółka Hani, zżyta z nią jak z siostrą.

Powieść ma w sobie coś niezwykłego, co sprawia, że pomimo potężnego ładunku uczuciowego, miłosnej monotematyczności i obszerności, czyta się ją jednym tchem. Pochłania niczym doskonały kryminał, co sugeruje Artur Żmijewski w cytowanej na okładce recenzji. Jest przy tym wyważona – nie razi nadmiarem romantycznych scen, a przy tym każdą z nich opisuje bardzo szczegółowo i subtelnie. Czytelnik ma wrażenie, że narracja zwalnia, koncentruje się na bohaterach, zamyka w niewielkiej przestrzeni ich spojrzeń i słów. Staje się intymna, ale jednocześnie zachowuje umiar. Jest dokładnie taka, jakiej oczekiwałabym od książki tego gatunku.

Po wielu zachwytach, wypada mi przyznać, że z pewnością nie każdemu czytelnikowi „Alibi na szczęście” przypadnie do gustu. Domyślam się też, że trafi przede wszystkim w ręce czytelniczek. I pewnie jest trochę bajkowa, ale ja chcę wierzyć, że taka historia może się przydarzyć każdemu z nas. Być może już się zdarzyła? Powieść niesie nadzieję, każe wierzyć, że z każdej sytuacji jest wyjście, złe wspomnienia można oswoić, a szansa na szczęście jest w zasięgu ręki. I pozostaje mi życzyć – autorce weny twórczej, czytelnikom przyjemnej lektury tej i, miejmy nadzieję, kolejnych powieści Anny Ficner – Ogonowskiej.

Katarzyna Marondel

kajsa | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Słowa,słowa słowa...ileż dobrego napisano o tej książce. I pani Stenka z panem Żmijewskim promocję jej zrobili,no więc jak owieczka uległam i zakupiłam.
Niestety,odczucia mam diametralnie różne. Wynudziłam się sromotnie przy lekturze tej powieści. Nie dostrzegłam w niej magii,piękna języka.cudownej fabuły,skomplikowanych i zawirowanych losów postaci.
Tak mało w niej realiów współczesnych czasów.Czuć na kilometr komercję.
Główna bohaterka,nauczycielka zresztą,okrutnie dotknięta przez los,materialnie żyje niczym królewna w wielkim domu z gosposią i ogrodnikiem. Podobnie zresztą wygląda sytuacja jej przyjaciół.
Wszyscy,mimo że młodzi,realizują się zawodowo,wygrywają międzynarodowe konkursy.
Najbardziej nieprzekonujący jest dla mnie watek główny,czyli miłosny. Hanka jest nieszczęśliwa i okaleczona przez życie,ale niestety to bardzo skupiona na sobie i chimeryczna kobieta. Chce i nie chce kochać,i tak przez 640 stron wystawia na próbę uczucia Mikołaja,a on ze stoickim spokojem i wielką...

boziaczek | 2012-07-29

Piękna książka o miłości, przyjaźni, odnajdywaniu samego siebie. Czytałam z wielką przyjemnością. Bardzo kibicowała Mikołajowi, żeby udało mu się rozkochać w sobie Hankę. Taka miłość nie zdarza się często. Olbrzymie wrażenie zrobiła na mnie postać Dominiki - wiele bym dała za to, żeby posiadać taką wspaniałą przyjaciółkę:) Książka napisana dobrym stylem, wciągająca. Jedyne co mnie raziło, to "doskonałość" Hanki; wszystko czego dotknęła było idealne, najlepsze..., w co trudno czasem uwierzyć. Polecam dla wszystkich czytelniczek!

Monika | 2012-07-10
Przeczytana: czerwiec 2012

Książka jest urocza, napisana z dużą dbałością o język polski - i tu duże brawa dla autorki.
Doskonała na handrę i złe dni, czuć zapach morza, ciasta, konfitur. To lektura utwierdzająca w przekonaniu, że każdy zasługuje w życiu na szęście i miłość.
Polecam !!! i czekam na kolejną część.

Ela | 2013-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2013

Sennie i leniwie toczy się ta opowieść... Czytając ją musiałam robić sobie przerwy wypełnione czytaniem innych książek. Kilka razy byłam już gotowa poddać się, odłożyć, nie kończyć... Jednak wrodzone poczucie uczciwości zmusiło mnie do doczytania - bo jakbym mogła ocenić pół książki? Może w tej drugiej części wreszcie będzie to 'coś', co innych zachwyca? Niestety - ja tego nie znalazłam... Reasumując - mnie nie poruszyła. Może dlatego, że ani w życiu, ani w literaturze nie przepadam za postaciami bezwolnymi, bezbarwnymi i bez życia

książek: 2068
gosia123 | 2012-10-08
Przeczytana: 06 października 2012

Rewelacyjna:)) z żalem patrzyłam jak szybko ubywa mi kartek.To nic,że obiadu nie ma,to nic,że pranie i sprzątanie, liczyły się tylko losy Hanki i Mikołaja. Z największą przyjemnością sięgnę po ciąg dalszy

Ulka | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

To najwspanialsza powieść jaką miałam okazję ostatnio przeczytać. Poznając losy Hani, Dominiki,Przemka, Mikołaja czułam się jak zahipnotyzowana. Nie mogłam oczu oderwać od kartki,bo cały czas chciałam wiedzieć co wydarzy się dalej. Wydarzenia z życia Hani mocno mną wstrząsnęły. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że jestem gdzieś tam z nimi. Bohaterowie wspaniali,miejsca cudowne,wszystko opisane pięknym polskim językiem. Z niecierpliwością czytam kolejną część.
Wdrażając się w losy tych osób, mogę wysunąć wiele wniosków. Chciałabym mieć taką przyjaciółkę jak Dominika. Miałam wrażenie, że ona najbardziej budziła towarzystwo do życia, Hania przez swoje ciężkie przeżycia straciła zaufanie do życia, pewność siebie i tego co miało się wydarzyć. Przemek super facet, a Mikołaj... Zakochałam się w nim.... Dzięki niemu inaczej zaczęłam spoglądać na świat.
Jak to powiedziała Hania : "Jesteś aniołem" ... - jest, na pewno nim jest..

Pela | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 16 września 2013

Niezwykle ciepła i domowa książka, w sam raz na deszczowe dni i coraz dłuższe wieczoory. Główna bohaterka Hania jest bardzo poraniona przez dramatyczne przeżycia. Spotyka na swojej drodze Mikołaja ale boi się być szczęśliwą. Mikołaj ma trudne zadanie, ale nie poddaje się i walczy o Hankę. Hanka ma w swoim otoczeniu Dominikę, niezwykle dynamiczna i przebojową osóbkę. W książce nie ma złych postaci, wszyscy są dobrzy, ciepli... Może trochę to i nudne ale jakże optymistyczne. A co do samej Hani to jest to taka mimoza, która zamyka się pod wpływem dotyku i zbyt silnych emocji i wzruszeń; jest krucha, delikatna, chorowita i wrażliwa, że chwilami mnie bardzo denerwowała i myślałam sobie: weź się w garść dziewczyno, przestań być taką egoistką i nie rań swoim cierpiętnictwem ludzi, którzy cie kochają. Dodatkowo styl pisania autorki jest rozwlekły. Mimo wszystko przeczytałam w czasie jednego weekendu z dużą przyjemnością. Gorąco polecam!

Anna | 2014-01-13
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu, ale musiałam dać sobie trochę czasu, aby móc coś o niej napisać. Po pierwsze debiut przez wielkie D, bo autorka ma talent i absolutnie nie ma co się w tej kwestii spierać, bo wystarczy przeczytać tą oto powieść i wszystko jasne. Historia niesamowicie wciągająca, klimat niby taki powszedni, ot codzienne życiowe ludzkie sprawy, a jednak czytasz i nie możesz się oderwać. Tak wiele czasu po przeczytaniu książki zajęły mi przemyślenia dotyczące historii bohaterki Hani, sens jej wyborów, zachowań, myśli. Trochę przeszkadzał mi jej brak pewności siebie, niezdecydowanie, zagubienie. Pozostałych bohaterów oceniam bardzo pozytywnie- osoba Dominiki to istna bomba pozytywnej energii:-) Wszystkim szczerze polecam książkę i wierzę, że każdemu przypadnie do gustu.

„Życie człowieka składa się z tysięcy epizodów. Jednak tylko jeden z nich jest naprawdę ważny i zmienia całe życie. Mądrość życiowa polega na tym, żeby go nie przeoczyć wśród całej reszty.”

Hania to kobieta przed trzydziestką. Jej poukładane, wspaniałe, pełne miłości życie zatrzymało się pewnego sierpniowego dnia. Właśnie wtedy straciła wszystko co miała. Straciła najważniejsze dla siebie osoby i mimo upływu lat wciąż ukrywa się pod zbroją pancernika, unikając spojrzeń ludzi. Nic dziwnego, w końcu tak dotkliwych ran nie można zabandażować w krótkim czasie. Los jednak daje jej drugą szansę, daje jej możliwość do szczęścia, które utraciła dwa lata temu. Na jej drodze staje Mikołaj. Hania boi się zaangażować. Nawet boi się na samym początku jego imienia…
Czy Mikołaj dowie się wszystkiego? Czy dowie się dlaczego trzyma go na dystans? Czy Hania w końcu wyjawi całą prawdę o swojej przeszłości i przekreśli ją grubą linią?

Hania mimo ciężkich przeżyć zawsze może liczyć na pomoc i dobre...

korcia | 2014-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Hanka Larska spędziła wakacje nad morzem u cudownej pani Irenki. Kiedyś przyjeżdżała tu z rodzicami, teraz sama próbuje znaleźć spokój, wpatrując się w błękity i szarości Morza Bałtyckiego. Pani Irenka jest wspaniałą osobą, stara się ją wspierać, dba o nią jak o własną córkę, traktuje Hankę nie jak kolejną letniczkę, ale członka swojej rodziny.

Powieść pani Anny Ficner-Ogonowskiej jest bardzo ciepła, wzruszająca, romantyczna, nie brakuje tu trudnych tematów, życiowych problemów. Autorka wspaniale bawi się słowem, wkłada w usta swoich bohaterów zabawne teksty, cięte riposty, nadaje nowe znaczenia znanym słowom. Rozbawiło mnie określenie "antykwariat", które ma oznaczać związek starszej kobiety (antyk) z bardzo młodym chłopakiem (wariat).

Jest to jedna z tych książek, nad którą często się wzdycha, by za chwilkę wybuchnąć śmiechem. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam takie połączenie. W trakcie czytania "Alibi na szczęście" nie ma czasu na nudę, akcja bardzo szybko posuwa się do...