Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety

Okładka książki Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety Anna Ficner-Ogonowska
Okładka książki Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety
Anna Ficner-Ogonowska Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca

„Dziś spotkanie z owocami,
witają nas kolorami.
Kryją w sobie wielkie moce -
Takie właśnie są owoce!”[1]

A jakie to są moce? Kochani, powszechnie wiadomo, że owoce są zdrowe i smaczne. Są najprostszą drogą na przemycenie dzieciakom witamin. Są też wygodne w podaniu. Nie trzeba ich specjalnie „obrabiać”. Wystarczy umyć, ewentualnie zdjąć skórkę i można wcinać. Razem z Anną Ficner-Ogonowską zapraszam do rymowanego przeglądu owoców w publikacji „Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety”. Każdy z nas znajdzie w niej coś pysznego.

Nie przesadzam nazywając tę publikację „owocowym przeglądem” . Na kolejnych stronach poznajemy różne owoce, a o każdym z nich autorka zrymowała kilka słów. Znajdą się tu znane dzieciom z ogródków i sadów truskawki, maliny, porzeczki, jabłka, gruszki itp., ale też te egzotyczne jak np. kokos, papaja, karambola. Anna Ficner-Ogonowska opowiada nie tylko jak wyglądają, ale również jak smakują i co dobrego można z nich zrobić: „Melon nigdy się nie smuci (…) ubrany w szynkę parmeńską smakuje nieziemsko”[2], albo czego nie robić: (…) leżą kiwi, których smak deser ożywi. Lubią je lody i ciasta, galaretka mówi »BASTA« (…)”[3].

„Sprawki truskawki...” przeznaczona jest dla czytelników 2+. Ja czytałam ją z dwulatkiem i sześciolatką. Treściowo dzieciaki były zachwycone. Poemat Anny Ficner-Ogonowskiej jest przesmaczny i przekolorowy. Aż chce się jeść. Młodszy chętnie wyszukuje owoce, które zna i lubi, a jest ich trochę, bo to prawdziwy owocowy potwór. Starsza córka natomiast skupiła się na owocach egzotycznych. Dla odmiany, jest ona typem niejadka, więc zaskoczyło mnie, kiedy stwierdziła, że chętnie spróbowałaby pitaję.

Co do wyglądu. Ilustracje bardzo mi się podobają. Co prawda jedna z cioteczek oglądając książkę stwierdziła, że „kreska jakaś taka rozmyta”. Fakt, kontury postaci nie są wyraźnie zaznaczone, ale nam to nie przeszkadza. Owoce, co prawda mają buźki, nóżki itp. ale ich cechy charakterystyczne zostały oddane i sugerując się rysunkami Sary Szewczyk łatwo odnaleźć je na sklepowej półce, albo – jeżeli macie taką możliwość – na krzaczku bądź drzewie. Przejdźmy dalej. Książka ma format A4, twardą okładkę i jest dość obszerna. Ponieważ kartki nie są ponumerowane pozwolę sobie zerknąć na stronę wydawcy. O mam: 73 strony.[4] Piszę o tym, żebyście mogli wyobrazić sobie gabaryty książki. Dodam jeszcze, że mój dwuletni syn nie do końca radzi sobie jeszcze z kartkowaniem, więc sam jest w stanie obejrzeć książkę raczej wybiórczo. Są to pewne wady, ale, szczerze mówiąc, nie potrafię zaproponować lepszego rozwiązania. Zmniejszenie formatu zabierze książce urok, a usztywnienie stron doda wagi, co też nie jest wskazane. Ponieważ treść jest przyjazna (i ciekawa) również dla młodszych dzieci warto im trochę pomóc w obcowaniu z owockami Anny Ficner-Ogonowskiej.

Gdybym zapytała się moje dzieciaki, jaki jest ich ulubiony owoc pewnie powiedziałby, ze wszystkie. Mi samej trudno byłby wybrać, ale pewnie szukałabym między cytrusami. A jak jest u was? Co najchętniej zjadacie? Sprawdźcie, jak o waszym ulubieńcu „zarapowała” Anna Ficner-Ogonwska. Smacznego.

[1] Anna Ficner-Ogonowska, „Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety”, wyd. Znak, Kraków 2023, s. 6.
[2] Tamże, s. 34.
[3] Tamże, s. 39.
[4] https://www.znak.com.pl/ksiazka/sprawki-truskawki-i-inne-owocowe-sekrety-ficner-ogonowska-anna-259807 [dostęp: 16.10.2023]

„Dziś spotkanie z owocami,
witają nas kolorami.
Kryją w sobie wielkie moce -
Takie właśnie są owoce!”[1]

Rymowane, proste wierszyki na temat owoców wielu i ogromne ilustracje. Po tej lekturze idę do sklepu po parę km owoców,

Czy owoce mogą mieć sekrety? Oj proszę państwa! Mogą, mogą… ;)

Anna Ficner-Ogonowska przyszła nam z ogromną pomocą i ustaliła jakie sekrety kryją nasze ulubione owoce. Jest autorką pięknie ilustrowanej książki, której sam tytuł już zdradza, że czeka nas w środku mnóstwo rymów i zabawy. „Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety” to kolejna pozycja w naszej bibliotece autorki. W takim razie o co chodzi z tymi sekretami? Czytajcie dalej! ;)

Książeczka to zbiór wierszyków, które są spójnie ze sobą połączone. Każdy krótki wierszyk to nic innego jak sprytnie przedstawiony owoc. Możemy poznać bliżej ich smak, cechy i inne bardzo cenne informacje.

Dla mnie jest to genialny sposób na utrwalanie wiedzy o owocach. Dzieci nie są przytłoczone nadmiarem informacji, wręcz przeciwnie można z pomocą książki spędzić bardzo kreatywnie czas a cenna wiedza zostanie w pamięci maluchów.

Dodatkowo wspierałyśmy się drewnianymi owocami czytając wierszyki. Zuzia miała ogromną frajdę!

Bardzo polecamy i jesteśmy ciekawe, który owoc lubicie najbardziej? 😎

Dziękuję @wydawnictwoznakpl za egzemplarz do recenzji🤍

Czy owoce mogą mieć sekrety? Oj proszę państwa! Mogą, mogą… ;)

Niedawno w nasze ręce trafiła książka wydawnictwa ZNAK - Sprawki truskawki i inne owocowe Anny Ficner - Ogonowskiej. Pierwsze co rzuciło nam się w oczy to przepiękna kolorowa okładka, obok, której nie można przejść obojętnie.
Zaglądając do środka natrafimy na więcej wspaniałych ilustracji, które dopełniają treść. Przeróżne owoce przedstawione na obrazkach w ciekawy i nieco zabawny sposób zachęcą każde dziecko do wspólnego czytania i przeglądania. Myślę, że również do próbowania nowych smaków. Nasza ulubiona ilustracja to banany skaczące ze spadochronem.
Jeśli chodzi zaś o treść, która jest tutaj najważniejsza, mamy w środku sporo wierszy nawiązujących do owoców znanych i tych mniej znanych. Dzięki każdej z tych rymowanek poznajemy właściwości danego przysmaku, jego zalety a także kolor czy witaminy jakie posiada. Każdy wiersz napisany jest w taki sposób aby zaciekawić nawet najmłodszego czytelnika , a do tego przekazać mu informacje które będzie w stanie przyswoić w przyjemnej formie.
Natrafimy tu na rodzime nam owoce jak na przykład jabłka, gruszki czy wiśnie. Poznamy się też z bardziej egzotycznymi jak marakuja, mango czy niezbyt popularna karambola.
Czytaliśmy ją już kilkukrotnie z córką i wracamy do naszych ulubionych wierszy.
Obie jesteśmy bardzo zadowolone z książki, myślę że to fajna pozycja dla dzieci i rodziców na wspólne spędzanie czasu. Wiersze są dość krótkie także bez problemu utrzymają skupienie malucha. Według mnie książka będzie idealna od 4 lat wzwyż. Córka słuchając rysowała owoce o których czytaliśmy, dorysowując im oczy, ręce i nogi tak jak to ma miejsce w książce. Myślę, że jest to również dobry pomysł aby do czytania wpleść również pracę manualną nawiązującą do treści poznanych owoców.
Po przeczytanej książce można spróbować ulubionych lub przygotować sok z ich mieszanki.
Zauważyłam na stronie wydawnictwa, że jest wersja również z warzywami i trafiła ona na naszą listę książek do kupienia. Mam nadzieję, że już niedługo trafi na naszą półkę i poznamy również warzywne historyjki.

Jedzenie owoców jest bardzo ważne, są one zdecydowanie lepszą przekąską niż słodycze, a potrafią być tak samo słodkie, do tego dostarczają nam niezbędnych witamin. Jednak czasami ciężko jest przekonać dziecko do zjedzenia danych owoców i wtedy trzeba znaleźć sposób na to, żeby je jakoś do tego zachęcić.
Sprawki truskawki to świetna książka o owocach, pisana jest ona rymującym się wierszem, więc szybko wpada w ucho, każda strona przedstawia nam inny owoc, więc jest tu ich naprawdę sporo. Mamy tutaj mnóstwo informacji o tym, jakie są odmiany danych owoców lub jakich dostarczają nam one witamin, więc jest to świetna nauka bardzo ważnych rzeczy i poznajemy to wszystko pod przykrywką czytania ciekawej historii. Możemy też porównywać, które owoce są do siebie podobne lub porozmawiać o tym, które rosną na drzewie, a które na krzaku, więc naprawdę zwykłe czytanie może przerodzić się w bardzo długą rozmowę.
Książka jest naprawdę niesamowita, wypisane jest tutaj wiele owoców nawet takich, których raczej nie spożywamy na co dzień, jak melon, marakuja czy papaja, więc możemy dowiedzieć się czegoś nowego i przy najbliższej okazji rozejrzeć się za nimi w sklepie, żeby ich spróbować. Na ogromny plus zasługuje tutaj również grafika, jest ona naprawdę interesująca i zabawna, zdecydowanie przyciąga wzrok, dzięki czemu czytanie staje się atrakcyjniejsze i możemy ją również oglądać z młodszymi dziećmi.
Na pewno ta książka świetnie sprawdzi się u dzieci, które nie przepadają za owocami, dzięki niej zobaczą, że są one naprawdę fajne i mają super moce, więc warto je jeść codziennie.

Sprawki truskawki to świetna książka o owocach, pisana jest ona...

"Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety" to cudowna, pisana wierszem, książka o owocach. Znajdziemy tu wszystkie owoce świata, dzięki czemu nawet największy niejadek zostanie zachęcony do spróbowania tych słodkich i zdrowych witamin.
Nie brakuje tu informacji o tym, co dany owoc wspiera, propozycji podania, ale przede wszystkim tekst jest lekki, przyjemny i rozbawi każdego.
Polecam każdemu, zarówno temu, kto szuka zachęty do próbowania nowości, jak i tym, którzy lubią czytać o rzeczach znanych. No i są tu piękne ilustracje doskonale uzupełniające treść. :)

Cudownie przedstawione codzienne życie owoców! :) Kolorowo, ze śmiechem i uśmiechem :) Każda strona to czysta przyjemność czytania - krótkie, zabawne i zrozumiałe wierszyki wzbogacone atrakcyjnymi obrazkami. Uważam, że dzieci nie będą mogły doczekać się kolejnych stron i z ekscytacją oraz ciekawością będą przekładać kartki, by dowiedzieć się jaki będzie kolejny owoc i jakie będą jego przygody :) Uważam, że właśnie tak należy przedstawiać i oswajać dzieciom ważne tematy.

W 2020 roku Anna Ficner-Ognowska zadebiutowała w literaturze dziecięcej książką Wybryki papryki i inne historie o warzywach. Trzy lata temu warzywne przygody zdobyły serducha moich dzieci (zakładam, że nie tylko moich),więc sięgnięcie po „owocową wersję” było oczywistą oczywistością. Jakie zatem sprawki mają na swoim koncie truskawki i jakie jeszcze owoce przewijają się na kartach drugiej dziecięcej książki autorki?

Zacznijmy może jednak od tego, że książka tak (jak i poprzedniczka) napisane są rymem, a to sprawia, że dzieciom bardzo szybko wpada ona w ucho, a raczej wszelakie owocowe sekrety. Przy tym jest ogrom śmiechów, bo i owe sekrety bywają zabawne. Ale są też pouczające, więc jeśli macie w domu owocowego (albo warzywnego, albo owocowo-warzywnego) niejadka, to Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety (oraz Wybryki papryki i inne historie o warzywach) z całą pewnością pomogą Waszym latoroślom zaprzyjaźnić się z owocami (i warzywami). Wszak nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę i poznawanie świata (w tym nowych smaków) na wesoło.
Tym bardziej że świat owoców jest barwny i pełen smaków, a jak się również okazuje, owoce niejedno skrywają wewnątrz i na zewnątrz, a nawet między sobą!

A tę przyjemność odkrywania nowych smaków i owoców uprzyjemniają ilustracje – o nich za chwilę, ale też ilość tekstu i jego wielkość. Samej treści jest bowiem niewiele i to nie dziwi, bo i sama książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 2 plus – co nie zmienia faktu, że i starsze dzieci nie będą zadowolone... Równie ważna jest duża czcionka, która nada się idealnie dla tych dzieci, które chciałyby same przeczytać sobie, rodzeństwu, czy rodzicom (!) te owocowe sekrety. A połączenie małej ilości tekstu i dużej czcionki będzie cudownym motywatorem, by rozwijać umiejętność czytania i z czasem sięgać po dłuższe formy i czuć satysfakcję z samodzielnej lektury!

Tak jak w przypadku Wybryków papryki i innych historii o warzywach, tak i Sprawki truskawki i inne owocowe tajemnice w barwne ilustracje ubrała Sara Szewczyk. Ilustratorka ma bardzo przyjemną kreskę, którą polubią (o ile już tego nie uczyniły) dzieci. Portrety owoców jej autorstwa oddają realne kształty i kolory owoców, więc nasi mali odkrywcy bez problemu z ilustracji odgadną, o kim rodzic będzie za chwilę czytał kilka rymowanych wersów, a przy tym są szalenie humorystyczne – no bo kto nie uśmiechnie się na widok jabłka w szarfach prosto z wyborów Miss Świata lub bananów skaczących na spadochronach z bananowych skórek, lub kawałków melonów opatulonych szalikiem z szynki parmeńskiej?

Przygotujcie się zatem na fantastyczny czas spędzony z dziećmi. Czas wypełniony radością i śmiechem, a może i pytaniami. Wkroczcie z własnymi latoroślami w kolorowy świat owoców, pełen przeróżnych nazw, smaków i sekretów, które czekają na to, by je poznać. Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety (oraz Wybryki papryki i inne historie o warzywach) będą też dobrym pretekstem, by porozmawiać z naszymi pociechami o zdrowym żywieniu i dlaczego tak ważne jest spożywanie świeżych owoców (i warzyw) i jakich ich brak niesie konsekwencja dla naszego zdrowia. Gorąco polecam!

Ale to była uczta! Smakowita, pachnąca, kolorowa i mega zabawna!

Kolejna książka dla dzieci pani Anny Ficner-Ogonowskiej zabrała nas w podróż po owocowym świecie. Zabawne wierszyki, ciekawostki o owocach znanych i tych z dalekich stron świata, to gratka i dla małych, i dla dużych!

Polecam z całego serca! Książka zachęca do jedzenia owoców, nie tylko wesołym tekstem, ale również rewelacyjnymi ilustracjami!

Lektura obowiązkowa 😊

Ale to była uczta! Smakowita, pachnąca, kolorowa i mega zabawna!

Bajka ma osiemdziesiątych stron z tym, że nie ma numerologii, jakby autorka chciała w ten sposób pokazać, że każdy owoc jest równie ważny. Oczywiście książka jest dużego formatu, a każdą stronę zdobią kolorowe ilustracje. Prawdopodobnie zostały namalowane farbami, gdyż obrazy są nieco rozmazane i bardzo wgraźne jednocześnie. Czyta się ją wspaniale, cała opisana wierszem, który się rymuje. Zawsze jeden owoc to całe dwie strony książki, lewa i prawa. Owoce są traktowane jako ludzkie wypowiedzi z czego jeden prześciga się z drugim, który ma więcej witamin. Są przemiłe i czasami nazywają się innymi sformułowaniami. Czytałam ją z czterolatką i była zachwycona. Słuchała z uwagą co jakiś czas się uśmiechając. Niektóre owoce są zarysowane jako postacie zwierzątek. Mamy tu naprawdę wszystkie owoce, nie tylko te, które zazwyczaj można spotkać w sklepie, czy w naszym kraju. Wierszyki są krótkie i milutkie. Obu nam się książka podobała, dlatego polecam, zwłaszcza dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, kiedy zaczynają interesować się wszystkim:-)

• Dla dzieci
  • Posiadam - przeczytane
  • Polscy autorzy
  • X2023
  • Samodzielne
  • Papierowy
  • Must read

Dodaj cytat z książki Sprawki truskawki i inne owocowe sekrety