Podróże do wielu odległych narodów świata

Okładka książki Podróże do wielu odległych narodów świata
Jonathan Swift Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie powieść przygodowa
326 str. 5 godz. 26 min.
Kategoria:
powieść przygodowa
Tytuł oryginału:
Travels into Several Remote Nations of the World, in Four Parts. By Lemuel Gulliver, First a Surgeon, and then a Captain of Several Ships
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
326
Czas czytania
5 godz. 26 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maciej Słomczyński
Tagi:
Jonathan Swift klasyka literatura przygodowa
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/podroze-guliwera/
Z notki Wydawcy:
„Najsłynniejsza powieść autorstwa Jonathana Swifta, powstała w 1726 roku, zaliczana do najważniejszych dzieł literatury angielskiej. ‘Podróże Guliwera’ to jednak przede wszystkim satyra na kondycję ludzką oraz parodia modnej wówczas powieści podróżniczej….”

Z Wikipedii:
„…Swift poddał krytyce obyczajowość brytyjską początku XVIII wieku (kompromitacja polityki, sądownictwa, ustroju parlamentarnego, nauki, filozofii), atakował nietolerancję, pychę, głupotę, donosicielstwo, intrygi…”.

I o „satyrę” właśnie chodzi, bo wszyscy pamiętają opowiastkę z dzieciństwa, a wtedy przecież satyry nie pojmowali. Dlatego polecam gorąco ponowne przeczytanie, by ją ujrzeć.

No to parę przykładów śmieszności. Nieprzemijającym tematem są absurdalne przyczyny wojen, z których Swift drwi, podając za powód sposób rozbijania jajek (s.82 – e-book):
„…..który koniec do tłuczenia jest wygodniejszy.. …grube końce tyle względów u króla Blefusku, tyle tajnej pomocy i wsparcia w swoim własnym kraju znaleźli, że z tej okoliczności między dwoma państwami już przez trzydzieści i sześć księżyców krwawa panuje wojna z odmiennym szczęściem dla stron walczących…”
Praprzyczyną jest pycha władców (s.87):
„….A tak nienasycona jest pycha władców, że ambicja monarchę tego podżegała do opanowania całego państwa Blefusku, obrócenia go w prowincję swego cesarstwa i rządzenia nim przez swego gubernatora. Myślał o wygubieniu wszystkich wygnańców ze stronnictwa grubych końców i zmuszeniu obu narodów do tłuczenia jaj z cieńszego końca, co by go uczyniło jedynym monarchą całego świata…”
„Pańska łaska na pstrym koniu jeździ”, więc zasługi Guliwera szybko zniweczono (s.89):
„Śmiałe i odważne moje sprzeciwienie się polityce i zamysłom monarchy tak bardzo go na mnie obraziło, iż mi tego nie mógł darować… ….Od tego czasu Jego Cesarska Mość i nieprzychylni mi ministrowie zaczęli przeciw mnie intrygę, której skutki dały się odczuć w niespełna dwa miesiące i która omal mnie o zgubę nie przyprawiła. Tak to mało znaczą u monarchów największe dla nich uczynione zasługi, gdy po nich następuje uchylenie się od ślepego ich namiętnościom służenia….”
Biorąc pod uwagę datę powstania książki rewolucyjnie brzmią zasady reprodukcji w idealnym świecie Lillipucjanów (s.103):
„….związek mężczyzny z kobietą ufundowany jest na wielkim prawie natury, którego celem jest rozmnożenie gatunku, jak i u wszystkich zwierząt. Dlatego sądzą, że mężczyźni i kobiety łączą się z sobą tylko z pożądania i z tej samej naturalnej potrzeby rodzi się i czułość dla dzieci. Nie chcą, aby dziecko miało jakieś osobliwsze zobowiązania wobec ojca za jego poczęcie i wobec matki za urodzenie, które, zważywszy nędzę ludzkiego życia, nie było ani dobrodziejstwem, ani też nie było jako dobrodziejstwo zamierzone przez rodziców zajętych innymi myślami w miłosnych uściskach. Z tej przyczyny uważają, że ojciec i matka mniej od kogoś obcego nadają się do wychowania swych dzieci. W każdym mieście są instytuty publiczne, do których wszyscy rodzice, wyjąwszy wieśniaków i rzemieślników, obowiązani są dzieci swoje obojga płci na wychowanie posyłać, gdy te przyjdą do wieku dwudziestu księżyców, w którym wnoszą, że są już zdolne do nauk….”
Itd. itp. Wiele zabawnych przygód na Guliwera czekało, w tym erotycznych, np w krainie Olbrzymów (s.215):
„….Najprzystojniejsza z tych panienek dworskich, zalotna dziewczyna, mająca lat szesnaście najwyżej, bawiła się ze mną, sadzając mnie nagiego okrakiem na jednej ze swych sutek i inne podobne ze mną wyprawiała sztuczki, o których czytelnik wybaczy, że nie będę wspominał…”
Fascynująca lektura, i to szczególnie dla dorosłych. Zapewniam pyszną zabawę 10/10

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!
Dostępne na: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/podroze-guliwera/
Z notki Wydawcy:
„Najsłynniejsza powieść autorstwa Jonathana Swifta, powstała w 1726 roku, zaliczana do najważniejszych dzieł literatury angielskiej. ‘Podróże Guliwera’ to jednak przede wszystkim satyra na kondycję ludzką...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 018
  • Chcę przeczytać
    1 483
  • Posiadam
    726
  • Teraz czytam
    48
  • Ulubione
    42
  • Klasyka
    39
  • Dzieciństwo
    26
  • Fantastyka
    24
  • Lektury
    24
  • Literatura angielska
    19

Cytaty

Więcej
Jonathan Swift Podróże do wielu odległych narodów świata Zobacz więcej
Jonathan Swift Podróże Guliwera Zobacz więcej
Jonathan Swift Podróże Guliwera Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także