Bitwa książek. Opowieść balii

Battle of the Books. A tale of a Tub
Krystyna Dąbrowska
literatura piękna
LubimyCzytać

"Bitwa książek" i "Opowieść balii" powstały między 1695 a 1704 rokiem i są to najważniejsze utwory we wczesnym dorobku satyrycznym Jonathana Swifta. W przekładzie na język polski ukazują się po raz pierwszy.W sporze między Starożytnymi a Nowożytnymi Swift stał mocno po stronie Starożytnych. Ich zwolennicy wierzyli, że myśl klasyczna i biblijna stale do nas mówi. Swift kpił ze swoich współczesnych, z ich kultu nauki, religijnej hipokryzji, ulegania chwilowym literackim modom, a robił to, genialnie posługując się ironią i groteską, z wielką inwencją konstruując piętrowe absurdy.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Tinkerbelle | 2018-01-29
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Ten bełkot to niestety nie dla mnie. Bardzo mi przykro. Zostawiam tę lekturę studentom literaturoznawstwa.