Wybór opowiadań

-Heydenreich

źródło opisu: własne

Woody | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Świetny zbiór opowiadań, trzy z czterech umieszczonych w zbiorze są wręcz wybitne!
1) "Ikar" - krótkie, mocno symboliczne, świetna metaforyka.
2) "Kwartet Mendelssohna" - przez pryzmat codzienności, zwyczajnego z pozoru spotkania, autor opisał genialnie sprawy fundamentalne dotyczące powojennych losów Żydów.
3) "Dziewczyna i gołębie" - wspaniała historia miłości, samotności, poszukiwania własnej tożsamości; losy młodych ludzi na tle budowy MDM-u. Przepiękna opowieść o dojrzewaniu, poruszająca delikatne, naskórkowe wręcz relacje międzyludzkie. Najlepsze opowiadanie z całego tomu.
4) "Heydenreich" - najgorsza pozycja zbioru, nie trafiają do mnie zupełnie takie powstańcze legendy. Opowiadanie najbardziej odtwórcze, Iwaszkiewicz spisał po prostu zasłyszaną legendę.

Ogólnie - bardzo mocno polecam ten tom opowiadań, warto przeczytać, świetnie spędzony czas!