Kordian i cham

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Deczyński, wieś polska
draszu

Inne wydania

Powieść Leona Kruczkowskiego z 1932 roku, będąca próbą polemiki z wizją wsi romantyków.

Bezpośrednio nawiązuje do dramatu Kordian Juliusza Słowackiego. Kanwą powieści był pamiętnik Kazimierza Deczyńskiego pt. Opis życia wieśniaka polskiego (który został wydany jako Żywot chłopa polskiego na początku XIX stulecia w 1907 roku).

źródło opisu: Wikipedia

Bartek | 2014-12-28

- Ojczyzna jest jedna: ziemia - mowa - wiara!
- Nie!... Ojczyzny są różne!... Chłopska ojczyzna - to jest głód, zimno, choroby i praca równa bydlęcej, chłosta i klątwy, i uciemiężenie!... Ona zawsze była oddzielona od ojczyzny szlachty - sytej, dostatniej ojczyzny, świętującej hucznie, pańskiej!...

Także dziś są dwie ojczyzny - jedna klas posiadających, druga - wyzyskiwanych i uciskanych.

Anna | 2016-11-15
Na półkach: Góra 3, Posiadam, Przeczytane