Ewa

"Niziny" to jedna z wybitniejszych powieści Elizy Orzeszkowej o życiu XIX-wiecznej wsi. Autorka ukazuje nędzną wegetację białoruskich chłopów,którzy zacofani i ciemni,ciemiężeni przez panów i oszukiwani przez wszystkich,pozbawieni praw prowadzą niewolniczy żywot ludzi zepchniętych "na dno",bez nadziei na lepszą przyszłość.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: własne

Emsi | 2017-11-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 listopada 2017

Elizkę kocham i szanuję, złego słowa powiedzieć na nią nie dam.

Można twierdzić, że miała słabość do wielosłowia, do pompatyczności, ale trzeba przyznać, że była świetna pisarką.

Wpisując się w klimat epoki angażowała się w sprawy społeczne, zwróciła uwagę na ciemnotę chłopstwa, ich uzależnienie od dobrej lub złej woli urzędników, zarządców i innych. W "Nizinach" podkreśliła ciężką pracę chłopów, oczywisty brak wykształcenia, analfabetyzm, głupotę i zagubienie w obliczu "wielkiego" świata. Wielkiego dla nich, gdyż z racji naiwności chłonęli każde słowo człowieka, byleby umiał on czytać lub był, nawet najbardziej liczymy, oficjalistą.
Postać Jasiuka, który w wyniku niepowodzeń i długów popadł w alkoholizm i był na bakier z prawem to jedna kwestia. Ciemna, naiwna i niedouczona Krystyna to postać budząca z jednej strony litość, a z drugiej wręcz niedowierzanie; jak można być tak głupim? Nie jest to jednak zupełnie jednoznaczna postać, zagubiła się, nie miała oparcia,...

Hypnose | 2016-01-03
Przeczytana: maj 2015

Naturalizm u Orzeszkowej sprawia, że jej lektury nie są ani łatwe, ani szczególnie przyjemne. Autorka stawia na autentyczność i wychodzi jej to nad wyraz dobrze. Niskie oceny nie dziwią mnie, w dzisiejszych czasach przesłodzonej popkultury człowiek nie ma ochoty na przyglądanie się ludzkiemu cierpieniu.

aniask13 | 2017-09-21
Przeczytana: 29 września 2017