Krokodylowa skała

2012-10-09
Michał Jakuszewski, Anna Klimasara, Jolanta Pers, Andrzej Ziembicki
fantastyka opowiadania

Patronaty LC

Okładka książki Wielkie dzieło czasu Terry Bisson, Pat Cadigan, Ted Chiang, John Crowley, Thomas M. Disch, Cory Doctorow, Jan Lars Jensen, Kelly Link, Robert Reed, Lucius Shepard, Wayne Wightman, Kate Wilhelm
Ocena 0,0
Wielkie dzieło... Terry Bisson, Pat C...
Okładka książki Nowa Fantastyka 361 (10/2012) Jeffrey Ford, Grzegorz Janusz, Marta Malinowska, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lucius Shepard, Zbigniew Wojnarowski
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Grzeg...

Mogą Ciebie zainteresować

Shepard ma niesamowity styl, który sprawia że czytając jego prozę czytelnikowi wręcz stają przed oczami nawet mocno oderwane od rzeczywistości scenerie. Do tego przynajmniej kilka z opowiadań zawartych w niniejszej książce ma szanse zostać w pamięci na długie lata. Nie jest to książka, która warto czytać szybko i za jednym zamachem.

Kto lubi Sheparda i jego specyficzny styl i tematykę, ten będzie ukontentowany jak ja. Jest tu wszystko co u niego charakterystyczne. Magia, psychologia, wojna, kwieciste, złożone zdania, które niektórych moga męczyć, a mnie zachwycają. Szkoda, że już niczego więcej nie napiszę, bo to jeden z moich ulubionych autorów. Rest in peace, mr Shepard.

Przyciągnęła mnie okładka, trochę mroczna, tajemnicza. Opis z tyłu też obiecywał dobrą zabawę.
Niby wszystko fajnie, pięknie ale ta książka to porażka.
Książkę czyta źle, ale naprawdę źle. Każda linijka dla mnie była walką, czytałam strasznie długo, zniechęcała, dobijała. Doszło do tego nawet, że zastanawiałam się czy jej nie odłożyć, ba nawet zaczęłam wyszukiwać sobie jakąś robotę aby nie czytać (u mnie to nie jest normalne) no ale udało się - zmordowałam ją (o jakiejkolwiek przyjemności czytania nie ma mowy).
Z 15 opowiadań tylko 2 jako tako mi się podobały (upadek Kuby oraz piękna córka łowcy łusek). Reszta jest za ciężka, zbyt wydumana, bezsensowa. Więcej nie napiszę o tych opowiadaniach bo po prostu nie ma o czym.
Cóż na pewno są tacy co zachwycają się tymi opowiadaniami ja nie widzę w nich nic. Ktoś zapyta czemu czytałam? bo mam durną zasadę czytać do końca co zaczęłam, bo może się rozkręci - niestety tu tego nie było.
Odradzam sięgać po tą książkę.

Niby wszystko fajnie, pięknie ale ta książka to porażka.

Książka niezwykła i wyjątkowa. To na pewno. Napisana kwiecistym, plastycznym językiem, emanująca oszołamiającą wręcz wyobraźnią autora. Wszystkie opowiadania robią wrażenie i zapadają w pamięci.
Problem jednak w tym, że tak na prawdę za bardzo dobre i udane uważam jedynie 3.
"Gwiazdy widziane przez kamień", "Piękna córka łowcy łusek" i "Ballada o Billu Pąklarzu"
Na drobne wyróżnienie może zasługuje jeszcze "Żywot Buddy". Cała reszta, przy całej swej sile realizmu magicznego - strasznie męczą. Męczą i szczerze mówiąc - nie specjalnie chcę się je czytać (a już na pewno nie wracać do nich po raz wtóry).

Na pewno warto się z nią zapoznać (dla wielbicieli realizmu magicznego - nawet trzeba) bo nie jest łatwo trafić na podobne teksty, ale zapewne trochę każdego pomęczy :)

6+/10

Na drobne...

Niesamowita okładka.Psychodeliczna.Wciąga i straszy.
A teraz kilka słów o książce.To zbiór opowiadań.Zmarłego już autora.Opowiadania według mnie dość trudne w odbiorze.Pisane językiem,ciężkim i wymagającym ogromnej wiedzy.Wiedzy z socjologi,psychologi.A także z historii Ameryki Centralnej i wojny w Wietnamie.
Fabuła owszem jest interesująca jednak,samo jej przedstawienie w stylistyce jest trudne.
I czasem się bardzo ciężko czyta.
Mimo,to książka jest interesująca i wypadało by przeczytać.

Niesamowita okładka.Psychodeliczna.Wciąga i straszy.
Fabuła owszem jest interesująca jednak,samo jej przedstawienie w...

Większość opowiadań nawiązuje albo do tematyki wojennej typu Wietnam, albo do pierwotnych wierzeń różnych ludów świata. To, w połączeniu z opowieścią o bokserze zawodowym i bardzo obrazowym erotykiem sprawiło, że ten zbiór wybitnie nie przypadł mi do gustu. Przebija z nich duży prymitywizm, jakbym czytała opowiadania z Dwudziestolecia Międzywojennego, którego w czasach szkolnych nie znosiłam. Z całej książki podobały mi się jedynie dwa opowiadania: "Piękna córka łowcy łusek" (osadzone w świecie smoka Griaule filozoficzne fantasy) i "Ballada o Billu Pąklarzu" (ciekawe i wyraziste s-f). Szkoda, bo po okładce obiecywałam sobie bardzo wiele...

Bardzo, bardzo dobry zbiór opowiadań. Zróżnicowana treść jak i gatunki, trochę fantasy, SF i horrorów. Warto zaznaczyć, że chyba w każdym opowiadaniu znalazł się dosyć szczegółowy opis sexu, wiec raczej nie nadaje się na prezent na komunie. Polecam, wiele opowiadań po prostu genialnych.

Shepard potrafi zachwycić stylem; ma też kilka tematów, wokół których się obraca. "Krokodylowa skała" świetnie to pokazuje (no i dostarcza dużej przyjemności z lektury):
Więcej w recenzji: http://shadowmage.nast.pl/2013/08/krokodylowa-skala-lucius-shepard-recenzja/

Dodaj cytat z książki Krokodylowa skała