Igły i grzechy

Needles & Sins
978-83-76740-07-2
horror
Leonor

Zdobywca Bram Stoker Award powraca rozkosznie przerażającym zbiorem opowiadań. „Igły i grzechy” Johna Eversona to proza niezwykła – pulsująca namiętnościami i cierpieniem. Pisarz tworzy spójny i wstrząsający obraz współczesnego świata, który przypomina piekielne wizje Dantego i Boscha. Dosłownie i w przenośni odziera człowieka ze skóry, kaleczy igłami i szkłem, by dotrzeć do zła wypełniającego...

Zdobywca Bram Stoker Award powraca rozkosznie przerażającym zbiorem opowiadań.
„Igły i grzechy” Johna Eversona to proza niezwykła – pulsująca namiętnościami i cierpieniem. Pisarz tworzy spójny i wstrząsający obraz współczesnego świata, który przypomina piekielne wizje Dantego i Boscha. Dosłownie i w przenośni odziera człowieka ze skóry, kaleczy igłami i szkłem, by dotrzeć do zła wypełniającego jego serce. Everson pokazuje, że jesteśmy skazani na ból, bo tylko ono może nas uwolnić od winy i grzechu. Przemoc, seks, wojna i wynaturzenie to literackie narzędzia, przy pomocy których mówi: Oto człowiek.

szaraczek | 2015-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Igły i grzechy to ociekający krwią, przemocą i seksem zbiór 16 opowiadań. Opowiadań rodem z piekła Dantego XXI wieku gdzie cierpienie i rozkosz muszą się ze sobą równoważyć. Gdzie chwila przyjemności okupywana jest obdarciem żywcem ze skóry, gdzie każdy grzech karany jest największym okrucieństwem i sadyzmem.
Jednak nie jest to obraz bezmyślnej przemocy. To obraz przyczynowo skutkowy. Każdy czyn przepełniony krwią, bólem, i cierpieniem ma swoją przyczynę siedzącą głęboko w mroku ludzkiej duszy. Każda historia uświadamia nas, że piekło nie jedno ma imię. A grzechy są jak igły, które sami sobie wbijamy, kumulują się po tamtej stronie i prędzej czy później okaleczą nas tak samo jak my kaleczymy innych. Bo to grzech odgrywa tu pierwszo planową role. Różnica polega tylko w jego formie.
Takich książek się nie zapomina…

Reckless Bastard | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, Everson, John
Przeczytana: 19 sierpnia 2012

6/10 – DOBRA

"Igły i grzechy" to zbiór opowiadań autorstwa amerykańskiego mistrza horroru – Johna Eversona. Opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest nie tylko tytułowy grzech, ale również konsekwencje jakie za sobą niesie.

Dla Eversona nie ma tabu oraz miejsca na subtelności. Amerykanin pisze o tematach, których inni nie ważyliby się nawet poruszyć, a jego proza pełna jest śmierci, bólu, okrucieństwa, rozpaczy, mrocznego seksu oraz hektolitrów krwi wypływającej ze świeżo otwartych ran ciętych. Mimo sporej dawki makabry wyczuwam w twórczości Eversona jakiś rodzaj lirycznej wrażliwości, która sprawia że "Igły i grzechy" nie odstręczają poprzez nadmierne epatowanie brutalną przemocą oraz mroczną erotyką. Everson ukazuje własną wizję piekła oraz trudnej i mozolnej drogi do odkupienia, pełnej bólu, łez i cierpienia, bo przecież "żal to dopiero pierwszy krok, wcale nie najbardziej bolesny". Jak to przeważnie bywa ze zbiorami opowiadań, są tu teksty lepsze i gorsze. Niektóre...

Gośka | 2012-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2012

Na wstępie powiem,że nie przepadam za opowiadaniami.Ale ten zbiór to nie są zwykłe opowiadania.To jest kwintesencja naszych najgorszych koszmarów.Niesamowicie plastyczny język sprawia,że wszystkie opisane sytuacje widzimy oczyma duszy.I obrazy te budzą zgrozę,lęk i obrzydzenie.Książka ta nie jest dla każdego.Opisy są naprawdę makabryczne,język niewybredny.Jednakże to,co pociąga i jednocześnie przeraża w niej najbardziej to czysta,obnażona prawda o ludzkiej naturze.Tacy właśnie jesteśmy.
W całej książce znajduje się 21 opowiadań i ja nie znalazłam żadnego,które byłoby słabsze.Jedne są bardziej brutalne,inne bardziej psychologiczne.Ale wszystkie niosą moralne przesłanie.
Na okładce książki przeczytałam,że nie można minąć jej obojętnie i zgadzam się z tym w stu procentach.Rewelacyjna:)

Piotr | 2011-05-22
Przeczytana: 22 maja 2011

Bardzo dobry zbiór opowiadań, choć zdaje sobie sprawę, że spodoba się chyba wyłącznie miłośnikom mocnych horrorów. Everson stara się szokować i obrzydzać czytelnika niemal na każdym kroku, ale na szczęście obok tego mamy tu też naprawdę interesujące historię, które wcale nie są tylko dodatkiem do hektolitrów krwi i mięcha ;-) Zbiór zawiera kilka świetnych kawałków:
"Zielone Szkło", "Krwawe Róże", "Char-Lee" i najdłuższe, bo składające się z pięciu historii, „Miłość, lina, seks i krzyki: Cyrk w pięciu aktach” to opowiadania, dla których warto sięgnąć po tę książkę. Osobiście polecam.

ZadokAllen | 2013-12-19

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań jaki czytałem dodatkowo ze świetną okładką. Styl Eversona bardzo przypadł mi do gustu, przypomina nieco styl Barkera z "Ksiąg Krwi" z tym, że Everson momentami posuwa się w swojej twórczości dalej niż Brytyjczyk. Dla autora zbioru "igły i Grzechy" nie ma żadnych świętości i lubi szokować czego dowodem jest tekst pt. "Maryja". W opowiadaniach Eversona znajdziemy sporo literackiej makabry i okrucieństwa, ale są one najwyższych lotów i opisywane dość barwnie a niekiedy wręcz poetycko.
Większość opowiadań w zbiorze traktuje o grzechach i karze jaka za nie czeka po śmierci. Niektóre teksty ocierają się o fantasy jak "Początek był końcem" o miłości demona i anielicy albo dwa teksty traktujące o życiu pozagrobowym - "Uwolnienie" i "Równowaga". W "Rozgrzewaniu Kobiet" znajdujemy niewesołą wizję świata po zagładzie. Jednym z moich ulubionych opowiadań ze zbioru to z pewnością "Pluton Diabła" okultyzm i II wojna światowa, lubię taką mieszankę. Warte...

conss | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Obleśne, brudne, drastyczne, pełne emocji i brutalności opowiadania Johna Eversona należą do tych opowiadań, po których muszę wziąć do ręki jakiekolwiek romansidło, czy książkę kategorii "B", abym przestała myśleć i zaczęła spokojnie spać po nocach. Niewielu jest takich autorów, którzy z taką precyzją i wręcz plastycznością potrafią sprawić, że czytelnicy czują ból wszystkimi swoimi nerwami, a zmysły odgrywają tutaj kluczową rolę.
Czytając "Igły i grzechy" zdarzało się, że naprawdę nie mogłam uwierzyć w to co czytam, byłam pod wrażeniem kreatywności autora, chociaż niektóre z opowiadań napawały mnie lekkim obrzydzeniem (mowa tutaj np. o opowiadaniu "Maryja" czy "Krwawe róże"). Nie udawajmy, że opis zapłodnienia Matki Boskiej, czy robienia przez fetyszystę róż ze skóry własnego dziecka nie należą do tych szokujących.
Mogę być pewna tego, że książkę będę kojarzyć jeszcze przez długi czas.

Youmi | 2011-01-12
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Jedyna książka którą napisał facet tak mi się spodobała.
Za wiele grozy tam nie ma, lecz w każdym opowiadaniu jest przemoc watek erotyczny i nienawiść.

POLECAM

Caaarolayna | 2011-02-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Ta książka jest rewelacyjna ! Autor w sposób kontrowersyjny pokazał dzisiejszy okrutny świat. Poprzez cierpienie, ból, namiętność i wyczłowieczenie, pokazuje jak okrutną istotą jest człowiek. Mimo opisywanej przez autora fikcji, książka określa prawdziwe problemy człowieczeństwa i naszego współczesnego świata.

Iga | 2011-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 maja 2011

„Igły i grzechy” to zbiór opowiadań autorstwa Johna Eversona. Większość z nich to przedstawiciele trudnego w zrealizowaniu gatunku – horroru. Książka zawiera wstęp, piętnaście opowiadań i jedną dłuższą opowieść pod tytułem „Miłość, lina, seks i krzyki: Cyrk w pięciu aktach”, który dzieli się na pięć rozdziałów.

Jak zwykle przy zbiorach opowiadań mam problem z oceną, bo niektóre są świetne, a niektóre zupełnie mi się nie podobały. Jednak z ocen poszczególnych opowiadań wychodzi średnia pięć (na dziesięć możliwych punktów), która jest wręcz idealną oceną dla tego zbioru. Większość opowieści wręcz ocieka krwią. Nie mogę na pewno powiedzieć, że lubię to w horrorach, bo zazwyczaj zwyczajnie mnie to odrzuca. Jest wiele sposobów na przywołanie odpowiedniego dla horroru klimatu grozy bez ohydnych opisów, które zamiast tworzyć napięcie, wywołują raczej odruchy wymiotne. Mogę znieść coś takiego w powiedzmy pięćdziesięciu procentach opowiadań na cały zbiór, ale tutaj występuje to właściwie w...

Larysa | 2012-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Powiem szczerze, że sama okładka mnie zaintrygowała - przerażająca ale przyciągająca wzrok, sprawiła, że sięgnęłam po ową książkę. Muszę przyznać, że jeszcze nigdy tak emocjonująco nie spędziłam czasu.

"Igły i grzechy" to zbiór 20 opowiadań - 15 z nich to samodzielne teksty, reszta należy do cyklu "Miłość, lina, seks i krzyki: Cyrk w pięciu aktach" o którym było bardzo głośno za zachodnią granicą za sprawą stylu w jakim posłużył się autor. Wszystkie teksty zawarte w książce to horrory z najwyższej póki, które nawet największego miłośnika tego gatunku mogą zaskoczyć a nawet zniesmaczyć, ponieważ Everson bardzo plastycznie opisuje swoje historie, niemal można na własnej skórze poczuć to co dzieje się w danym momencie. Do tego umiejętnie wplata w świat grozy erotykę - seks, niekiedy brutalny, idealnie wplata się w fabułę.

Całość zawiera wiele tekstów psychologicznych, krwawych oraz kontrowersyjnych jak np. "Maryja" gdzie autor przedstawił religię w nico innym świetle - podobnie jak...