Podróż po horyzont

Wydawnictwo: Replika
literatura polska
Ag2S

Agnieszka znalazła się na rozdrożu i wie, że musi cofnąć się o parę kroków, żeby zachować dystans do tego, co ją męczy. Dziewczyna wyjeżdża z Polski sama, a celem jej podróży jest adres w Salonikach, zdobyty ze starych listów Greczynki Elle, przyjaciółki jej mamy z czasów studenckich. Zdumiona Agnieszka przekonuje się, że w ogóle nie zna historii swojej rodziny, a poznanie Elle pomaga jej...

Zdumiona Agnieszka przekonuje się, że w ogóle nie zna historii swojej rodziny, a poznanie Elle pomaga jej odkryć siebie i zrozumieć motywy postępowania matki, a także spotkanych w trasie ludzi. Zdumiewa ją historia miejsc, o których istnieniu nie miała dotąd pojęcia.
Ważnym etapem tej podróży niespodziewanie okazuje się dla Agnieszki wioska rybacka Marsaxlokk na Malcie.

źródło opisu: http://replika.eu/ksiegarnia/podroz-po-horyzont/

źródło okładki: http://replika.eu/ksiegarnia/podroz-po-horyzont/

Aniaczyanka | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Ta książka zabierze Was nie tylko w podróż geograficzną, ale też w podróż w czasie. Akcja toczy się dwutorowo - w teraźniejszości (bohaterka wybiera się do Grecji na poszukiwania dawnej przyjaciółki swojej mamy, w nadziei na poznanie losów swojej rodziny, a przy okazji próbuje podjąć kilka ważnych dla siebie decyzji) i w latach 80-tych (gdzie Elle, greczynka studiująca w Polsce toczy swoją walkę z życiem). Fajna, mądra życiowo książka, dzięki której oczami wyobraźni zwiedzicie wiele pięknych miejsc.

SpadłoMizRegała | 2018-04-25

Zima wreszcie ustąpiła. Lżejsze ubrania, pełne place zabaw, kremy z lepszym filtrem. Coraz więcej ludzi myśli o urlopie, planuje podróże, szuka ciekawych ofert na spędzenie choćby tygodnia, wylegując się na plaży. Oczywiście są również tacy, którzy preferują aktywniejszą formę wypoczynku – oliwią swoje dwuślady, cerują namioty, szukają wygodnych traperów do chodzenia po górach oraz pakownych plecaków. My wakacje zaplanowaliśmy już jakiś czas temu. Nie było z tym problemu, bowiem zauroczyło nas miejsce, do którego trafiliśmy w zeszłym roku. Nie żałuję swojego wyboru, choć przeczytana ostatnio książka zaostrzyła mój apetyt na zupełnie inne rejony, wywołała tęsknotę za samotnymi podróżami, z plecakiem, śpiworem i przekonaniem, że ze wszystkim sobie poradzę.

Wszystko to za sprawą Iwony Walczak i jej najnowszej książki „Podróż po horyzont”, w której pisarka zabiera nas w rejon Morza Śródziemnego. Główna bohaterka, Agnieszka, postanawia wybrać się w podróż śladami Elle – przyjaciółki...

syl | 2018-07-29
Na półkach: 2018, Przeczytane

Co mnie najbardziej zauroczyło w tej książce i jednocześnie dalej trzymało przy jej czytaniu? Opisy i oddanie klimatu Malty. Cała reszta to wielkie nic na siłę naciągane na coś, co w zamyśle autorki chyba miało mieć jakieś głębsze przesłanie i wzbudzić zainteresowanie
To takie zwykłe czytadło, za względu na głównych bohaterów często irytujące, infantylne, miejscami przypominające tani harlekin, niewymagające myślenia...choć opis na okładce sugerował mi zupełnie coś innego.
No ale ten klimat Malty! Cudo!

Guzikowianka | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Cztery gwiazdki za piękne miejsca nad Morzem Śródziemnym, o których nie przeczytałabym pewnie w żadnym przewodniu. Pozostałe zgubiły się w tłumie postaci i urwanych wątkach.
Dla zabicia nudy na plaży.

MoznaPrzeczytac | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

„Podróż po horyzont” napisana jest przepięknym malowniczym językiem, sprawiającym, że ani na chwilę nie jesteśmy znudzeni. Ja siedziałam podczas lektury z uśmiechem na twarzy i wyobrażałam sobie siebie samą podążającą śladami bohaterki. Po lekturze wiem na pewno, że jadąc do Grecji, czy na Maltę (najlepiej tu i tu) wybiorę się na samodzielną podróż, a nie tę z biurem podróży. Książka pani Walczak może być swojego rodzaj wstępem, co trzeba koniecznie zobaczyć, do tego jakiś przewodnik i śmiało można ruszać.

Pełna recenzja książki na stronie:

HankaU | 2018-04-18
Przeczytana: kwiecień 2018

"Podróż po horyzont" autorstwa Iwony Walczak, swoją premierę miała pod koniec marca 2018.

"Gdy obcuję ze sztuką, zawsze coś we mnie zostanie. Jakieś zdanie, mądrość, wątpliwość, zachwyt, a może tęsknota za czymś czy miłe wspomnienie."
/str. 216/

Agnieszka postanawia odszukać dawną przyjaciółkę mamy. Elle, z pochodzenia greczynka, wyjechała z Polski przed kilkudziesięciu laty, od tamtej pory kontakt między paniami urwał się. Chociaż, nie do końca...
Te poszukiwania mają być tylko pretekstem do wyjazdu w nieznane. To podróż, która tak naprawdę jest powodem, aby uporządkować swój wewnętrzny świat, relacje z najbliższymi.
Wyrusza do Grecji, na Maltę, po drodze poznaje Atenę, Maćka, Marię, Patryka z uroczą Małgosią, Romana i Nesa, chyba najbardziej tajemniczego chłopaka z tej niezwykle barwnej galerii osób.
Podróżuje samotnie, ale samotną nie jest. Ma czas na refleksje.

"... Myślała o tym, co powiedział [...]. "Już się nie martwię, że coś stracę... Bo i tak stracę." Wiedziała,...

elena | 2018-04-20
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Bardzo przyjemnie się czyta, aż chce się pojechać śladami Agnieszki. Nawet zajrzałam do rozkładu lotów na Maltę i do Grecji. Wakacyjna przyjemna historia, a raczej dwie, z teraźniejszości i z lat 80-tych. Byłby ciekawy film.

Czytaczyk | 2018-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Życie Agnieszki stanęło w miejscu i żeby ruszyło do przodu postanawia wyjechać. Chce znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją kwestie. Opuszcza Polskę, aby udać się w samotną podróż po przeszłości i korzeniach. W starych listach przyjaciółki swojej matki, Greczynki Elle, znajduje adres w Salonikach, który obiera za dokładny cel podróży. Spotkanie z Ella całkowicie odmieni jej światopogląd. Iwonie J. Walczak udało się stworzyć malowniczą opowieść. Fabuła może nie jest do końce nieprzewidywalna, ale znajduje się w niej kilka naprawdę interesujących wątków. Uwielbiam książki, w których autorzy stosują retrospekcje. Mieszają się tutaj sytuacje z podróży Agnieszki i wspomnienia Elle. Autorka miała naprawdę ciekawy pomyśl na fajną historię i udało jej się go dobrze zrealizować. Główna bohaterka jest wiarygodną i pełnokrwistą postacią. Bardzo łatwo zapałać do niej sympatią i z przejęciem przyglądać się jej dalszym losom. Nie zabrakło tu cudownego klimatu nadawanego przez tętniące życiem i...

menri | 2018-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2018