Czary w małym miasteczku

9788378392019
Powieść polska -- 21 w.
literatura piękna
Barbara

Powieść zbyt realistyczna, by była magiczna, i zbyt magiczna, by była realistyczna. Mieszkańcy cichego, niewielkiego miasta na prowincji pozornie wiodą spokojne życie. W rzeczywistości borykają się z mniej lub bardziej skrywanymi problemami. Niektórzy z nich wikłają się w brudne interesy, inni nie potrafią się bronić przed prześladowaniem, a jeszcze inni muszą zmagać się ze wstydliwymi,...

Mieszkańcy cichego, niewielkiego miasta na prowincji pozornie wiodą spokojne życie. W rzeczywistości borykają się z mniej lub bardziej skrywanymi problemami. Niektórzy z nich wikłają się w brudne interesy, inni nie potrafią się bronić przed prześladowaniem, a jeszcze inni muszą zmagać się ze wstydliwymi, domowymi troskami. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego październikowego dnia do miasta przybywa starsza, nieznana tu nikomu, kobieta. Wkrótce po jej przyjeździe zaczynają dziać się dziwne i tajemnicze rzeczy. Każda z nich po części odmienia życie ludzi mieszkających w tym miejscu na lepsze. Jednak w ślad za starszą panią w miasteczku zjawia się ktoś jeszcze.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

pacia | 2019-07-21

Dużo zbędnych opisów i mało wciągające historie.

Domdom | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Czary Mnie nie zaczarowały. Widzę w tej powieści sporo mankamentów. Historia dość przewidywalna, styl pisania dosłowny do bólu. To sprawiało, że czułam się jakbym czytała książkę dla nastolatków. Jak to zwykle bywa po drugiej stronie minusów kryją się plusy. Książkę czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Ma klimat pozytywnej baśni, która daje oddech i świeżość. Zostały mi po niej niezbyt wyraźne Ale pozytywne odczucia.

Emilia06 | 2018-12-12
Przeczytana: 07 lipca 2017

Magiczna książka polecam :)

Ami | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Nie wiem jak opisać tą książke. Jakaś taka dziwna była ta książka i ciężko mi się ją czytało. Byłam zaciekawiona jak się losy wszystkich bohaterów potoczą i jak się zakończy ta historia ale to wszystko nic poza tym.

reptar | 2016-11-06

W lekturze przeszkadza przede wszystkim dotkliwe poczucie, że czytamy szkolne wypracowanie. To jedna z cech, które mnie szczególnie rażą w książkach – kiedy autor lub autorka czuje, że musi zadowolić swoją polonistkę, która przez wszystkie lata szkoły wypisywała czerwonym długopisem na marginesie, że „za mało epitetów” i że „brak opisów”, więc dosztukowuje w losowych miejscach przypadkowe przymiotniki, które ani dla akcji nie mają znaczenia, ani dla nastroju, za to dla rytmu narracji są rujnujące. Nie jest tego bardzo dużo (tzn. znam książki, gdzie jest tego więcej), ale te przypadki, które są, boleśnie nie dają się zignorować.

Nie przekonuje mnie spora część dialogów. Wydają się sztuczne. Zwykle kiedy skorumpowany macho mówi językiem młodej pisarki, okoliczność ta jest podkreślona jako ewenement. Czyżby debiutująca autorka była aż tak wyrafinowana, by na taką stylizację zdecydować się świadomie i ją przemilczeć? Nie wiem też, czy imiona dwóch bohaterek miały być aż arturiańskie,...

książek: 2084
Julka | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016

Powieść mi się podobała i uważam ją za udany debiut. Z zainteresowaniem przeczytałam opowieść o małym miasteczku, zaniedbanym i zamieszkanym przez nieciekawych ludzi bez inicjatywy, które zaczyna zmieniać się na lepsze i piękniejsze za sprawą nowej jego mieszkanki - starszej pani o siwych włosach obciętych na pazia. Miasteczko przechodzi metamorfozę: remontowane są budynki, powstają chodniki, miejski park zostaje uporządkowany i oświetlony, powstaje cukiernia, zostają otwarte kino i biblioteka... A co za tym idzie mieszkańcy stają się milsi, uprzejmiejsi, bardziej radośni i uśmiechnięci. Rozkwit i pozytywne przemiany trwają do czasu aż do miasteczka przyjeżdża młoda, elegancka kobieta ubrana na czarno. Dochodzi do starcia Dobra ze Złem; z jakim skutkiem?
Polecam tę bajkową opowieść, poruszającą wiele problemów zwykłych, szarych ludzi i realistycznie przedstawiającą życie w małych miasteczkach. Z ciekawością czekam na dalsze powieści Marty Stefaniak.

Malinowamaba | 2016-06-07

Ta książkę przeczytałam bardzo szybko. Książka dobrze napisana, choć nie które wątki jak dla mnie za bardzo rozwinięte. Książka jest dla tych co lubią troszeczkę magi..

Ervisha | 2016-05-25
Przeczytana: 24 maja 2016

Powieść nazywana jest "baśnią dla dorosłych". Sięgnęłam po nią zachęcona opisem umieszczonym z tyłu okładki oraz słowa „Powieść zbyt realistyczna, by była magiczna i zbyt magiczna, by była realistyczna.”. Byłam ciekawa jak to wszystko wyjdzie... wyszło bardzo słabo a właściwie to nie wyszło. Całość nie wciągnęła i nie zaciekawiła mnie na tyle bym nie mogła oderwać się od lektury - bez najmniejszego problemu przerywałam czytanie, aby spożytkować czas na coś przyjemniejszego.

Według mnie jest ona mało ciekawa i nijaka - taka bez płciowa. Nie wiem co jest w niej magicznego - magii tutaj nie widać. Pomysł na powieść był bardzo ciekawy, ale co z tego skoro nie został wykorzystany.
Po przeczytaniu książki pozostało jedynie rozczarowanie i uczucie zmarnowanego czasu - lepiej poświęcić go na ciekawsze lektury.

Anna | 2016-05-23

Przyciągnął mnie opis... I rzeczywiście jest to bardzo ładna, opowieść napisana plastycznym językiem, który przypadł mi do gustu. Liczyłam jednak na więcej "magiczności".

AgNessa | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Książka nieco dziwna. Poznajemy losy kolejnych bohaterów z małego miasteczka, których życie nie jest usłane różami. Przyjazd tajemniczej starszej kobiety zmienia ich życie o 180 stopni. Niestety następują komplikacje. Książkę czyta się szybko, pierwsze rozdziały mnie pochłonęły bardzo. Trudno było się oderwać nawet późną nocą. Sama końcówka nieco mnie rozczarowała. Ogólnie nie przemówił do mnie pewien element magiczny. Miałam chyba nadzieję, że człowiek może wpływać na człowieka pokazując mu inną drogę, dobro i zainteresowanie. Nie do końca. Niemniej polecam. Dwa wieczory i kolejne czytało można odhaczyć z listy.