Maigret i samotny włóczęga

Tłumaczenie: Małgorzata Hołyńska
Cykl: Komisarz Maigret (tom 72)
Wydawnictwo: Czytelnik
6 (13 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Maigret et l'homme tout seul

Całą uwagę jednak skupiał na sobie człowiek leżący w ubraniu na zniszczonym senniku żelaznego łóżka; człowiek niewątpliwie martwy, z plamą zakrzepłej krwi na piersi, ale z twarzą, która zachowała pogodny wyraz. Włóczęga, sądząc po ubraniu, czemu jakby przeczyły ręce i twarz. Niemłody, długie srebrzyste włosy z błękitnym połyskiem, oczy niebieskie o spojrzeniu nieruchomym. Maigret, poczuwszy się nieswojo, zamknął mu powieki.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

almos | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane w 2014r.
Przeczytana: 15 września 2014

Maigret usiłuje rozwikłać zagadkę morderstwa człowieka który przed wielu laty prowadził normalne życie rodzinne, miał dobrą pracę. I nagle zniknął z dnia na dzień, stał się kloszardem, żyjąc tak przez wiele lat.

Mamy tu klasyczną strukturę kryminału: zbrodnia – śledztwo - wykrycie sprawcy. A śledztwo to mozolne dochodzenie do prawdy sprzed 20 lat, odtwarzanie przeszłości, niby dokopywanie się do kolejnych warstw znalezisk przez archeologa. Maigret przepytuje właścicieli hoteli, sklepów, punktów usługowych na Montparnasse, dzielnicy która zachowała swój tradycyjny charakter, wiele biznesów prowadzonych jest przez tą samą osobę od wielu lat.

Muszę powiedzieć, że Simenon mocno ułatwił sobie zadanie, bo przełom we wlokącym się śledztwie następuje w wyniku anonimowego telefonu (nigdy nie odkryto kto był jego autorem). Poza tym kluczowe dla sprawy jest sprawa niewyjaśnionego morderstwa sprzed 20 lat. Maigret wpada na akta sprawy zupełnie przypadkowo, co dziwne w obecnych czasach...

Emma | 2017-04-18
Na półkach: Kryminały, sensacje
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Książki z inspektorem Maigretem zaczęłam traktować jako przerywnik między większymi pozycjami. Powieści Simenona stanowią miłą, intelektualna rozrywkę.
Tym razem policja znajduje zwłoki zastrzelonego kloszarda. Inspektor musi najpierw ustalić jego tożsamość, a potem znajduje nierozwiązaną zagadkę sprzed dwudziestu lat.
Jak zwykle powieści o moim ulubionym paryskim inspektorze polecam miłośnikom dobrych kryminałów.

KSzynka13 | 2017-08-12
Marcin Mazur | 2017-04-19