Virtualo -50% thriller

Tłumaczenie: Emilia Witwicka
Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Agora SA
Krakatit

MARIUSZ SZCZYGIEŁ POLECA: Karel Čapek na początku XX wieku opisywał w swoich powieściach, jak w przyszłości będzie upadał świat. Opowiadał więc o naszych czasach. Tym razem (w „Krakaticie” z roku 1922) lekko, przyjemnie i sensacyjnie. Zaś film Otakara Vávry nakręcony według tej książki ma urok filmów science-fiction sprzed epoki filmów science-fiction (powstał w 1948 roku). Podpowiedź do...

MARIUSZ SZCZYGIEŁ POLECA:

Podpowiedź do wypracowań szkolnych: Karel Čapek to najnowocześniejszy europejski pisarz I połowy XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Agora, 2011

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Zoltar | 2017-12-17
Przeczytana: 12 grudnia 2017

Pozornie mamy tutaj do czynienia z klasycznym wątkiem science fiction: Samotny, fanatycznie oddany swoim eksperymentom naukowiec odkrywa rozszczepialny materiał wybuchowy o niezwykłej sile. Nie trwa to oczywiście długo a znajdują się bezwzględnie działający agenci, starający się "zabezpieczyć" nową technologię. Inżynier Prokop, nieszczęsny odkrywca tytułowego krakatitu, walczy niezłomnie o swoją duchową niezależność i opiera się dzielnie wszelakim pokusom różnych zainteresowanych ugrupowań.

Możnaby sądzić, nic nowego. No bo nawet jeśli uwzględnić fakt, że autor przewidział powstanie bomby atomowej, to pozostaje "Krakatit" nadal jedynie wariantem powieści o cudownym wynalazku, jakich napisano już w XIX wieku całkiem sporo. Ale tylko pozornie.

U Capka, podobnie jak we "Frankensteinie" Mary W. Shelley, to nie sam wynalazek, nie sam fakt powstania czegoś niebywałego (i bardzo groźnego), lecz świadomość posunięcia się przez eksperymentatora "o jeden most za daleko" jest...

Darya | 2015-02-27
Przeczytana: luty 2015

Oj, średnio, średnio. Ogólnie problem z książką jest taki, że o ile ma znakomite sceny, dobry motyw przewodni i przeuroczy styl, to nie umie tego połączyć w całość, przez co wychodzi dziwny miszmasz. Nie mówiąc już o tym, że ciągłe zakochiwanie się głównego bohatera w przypadkowych kobietach robi się w pewnym momencie dziwne, to przez zbytnie rozwlekanie scenek obyczajowych i akcji traci się gdzieś główny wątek książki - sprawa tytułowego materiału wybuchowego. Gdyby zrobić z tego trzy opowiadania wyszłoby to znacznie lepiej. W pewnym momencie byłam po prostu zbyt zmęczona, by czytać książkę uważnie i kończyłam ją już trochę na siłę.
O dziwo, to jeden z tych rzadkich przypadków kiedy uważam, że ekranizacja jest lepsza niż oryginał - tam umiejętnie wycięto niepotrzebne fragmenty zostawiając tylko spójną historię skupiającą się na tym co ważne i ciekawe.
Tak więc, mimo ogromnej sympatii do stylu autora, nie jest to książka, którą poleciłabym dalej.

Seticzek | 2017-01-05
Na półkach: AD 2017, Przeczytane, Sci-Fi
Przeczytana: 05 stycznia 2017

No gdyby to było lepiej warsztatowo napisane. Mniej łopatologicznie. Mogłoby to być bliskie arcydziełu - przepowiedziana bomba atomowa, uchrystusowienie głównego bohatera, celne spostrzeżenia antysystemowe (zresztą anty-antysystemowe również), pochwała człowieczeństwa. Wszystko pięknie i dość przenikliwie, ale forma, forma kuleje. Co niestety nudzi czytelnika.

Nie trafia do mnie ten pisarz.
Długo męczyłam się z "Krakatitem", miejscami zachwycając się nad pomysłowością autora, a miejscami ziewając okrutnie. Jak dla mnie to zbyt duża abstrakcja, nie jestem w stanie zrozumieć, czemu ludzie zachwycają się tym pisarzem.
Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/07/04/karel-capek-krakatit/

Tomasz Łukaszewicz | 2018-05-28
Antuan_Duanel | 2018-05-06