R. U. R.

Okładka książki R. U. R.
Karel Čapek Wydawnictwo: Dobrovský s.r.o. utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Dobrovský s.r.o.
2016-01-01
2021-01-01
Data 1. wydania:
2016-01-01
czeski
robot

Twórczość Karla Capka zaintrygowała mnie już jakiś czas temu. Ten autor pisał powieści, sztuki teatralne, opowiadania, książki dla dzieci. Gatunkowo jego twórczość jest dość bogata. R.U.R. to sztuka teatralna. Przesłuchałem ją w formie słuchowiska. Bardzo mi się spodobało wykonanie. Treść niesamowita. R.U.R. to bardzo ważne dzieło literackie. Napisane sto lat temu, w pewnym...

"R.U.R. - Roboty Uniwersalne Rossuma". Rzecz ma 100 lat i myślałem że nie została przetłumaczona na polski. Potem okazało się, że raz, w latach 50-tych PIW wydał zbiorczo dramaty Čapka. Nie wiem dlaczego, może dlatego że w naszym kraju dramaty słabo się sprzedają, chyba że lektury szkolne. Angielskie tłumaczenie jest dostępne na gutenberg.org więc... why not?

Otóż jak...

1962

Na półkach: , , , , , , , ,

W przyszłym roku minie równo sto lat od momentu, gdy pojawił się pewien wyraz, który z biegiem czasu stał się najpopularniejszym czeskim słowem na świecie: robot. Postanowiłem przeczytać sztukę teatralną, która przyczyniła się do tego wydarzenia.

„R. U. R.” to najwyraźniej pierwsza „przymiarka” Čapka do tematów, które Czech rozwinie cztery lata później w znakomitym...

fundamentalne dzieło w dziejach s-f - niemal słychać w spazmach krzyk rodzących się robotów - przedszkole Asimova

Prawie dzieło sztuki. Czuć topornosc, jakby na to nie patrzeć, RUR ma dobre 80 lat. Poza tym jest po prostu świetne. Gigantyczna ilość materiału do analizy literackiej.

Na półkach: , , , , , , , ,

Rossumovi univerzální roboti to utopijny dramat Karla Čapka, w którym po raz pierwszy użyte zostało słowo "robot". Jest to lektura naprawdę interesująca, autor odsłonił w niej niepokojącą wizję gwałtownego postępu technicznego. Na długo zapada w pamięć i zmusza do refleksji. Warto przeczytać.

• Literatura czeska
  • Fantastyka