Moskwa-Pietuszki, Walpurgijewa nocz. ili Szagi Komandora, Fanni Kapłan, Wasilij Rozanow głazami ekscentrika, Moja meleńkaja leniniana
83-08-03502-7
Horesz

"Dzieła prawie wszystkie" stwarzają okazję do zapoznania się z niemal całym dostępnym w języku polskim dorobkiem Wieniedikta Jerofiejewa - jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy rosyjskich. Część tekstów została przetłumaczona specjalnie do tej edycji. W tomie obok słynnej powieści Moskwa-Pietuszki znajdują się dwa dramaty: Noc Walpurgi Fanni Kapłan. Jest też Mała Leniniana i...

W tomie obok słynnej powieści Moskwa-Pietuszki znajdują się dwa dramaty: Noc Walpurgi Fanni Kapłan. Jest też Mała Leniniana i esej o Rozanowie. Niniejsza edycja została wzbogacona listami i złotymi myślami autora, a także przejmującym wywiadem, którego pisarz udzielił pod koniec życia.

| 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Wieniedikt Jerofiejew w ostatniej opublikowanej rozmowie – z Leonidem Prudowskim w 1990 r. - objaśnił swój status pisarza w Związku Radzieckim w charakterystycznym dla siebie stylu – mieszanki ironii i sarkazmu wzmocnionej niecenzuralnymi wstawkami. Wszystkie składowe u tego autora zastosowane na użytek publiczny wydają się na właściwym miejscu.

„(LP)- Czy to właściwość talentu – że dyktuje piszącej ręce, nie zważając nawet na poglądy?
(WJ)- Diabli wiedzą.
- A jak się żyje w Rosji z rozumem i talentem?
- Można. Tu można żyć. Jeżeli dołożyć starań. Czyli wykazywać jak najmniej rozumu, jak najmniej talentu, pożyjesz sobie wtedy wspaniale. Obserwowałem to na sobie, i nie tylko na sobie.” *
I kontynuacja rozmowy:
„- Jerofiejew, a rodzona władza radziecka – jak bardzo cię pokochała, kiedy przyszła do ciebie światowa sława?
- Nie zwracała na mnie absolutnie żadnej uwagi. Kocham moją władzę.
- A za co właściwie ją kochasz?
- Za wszystko.
- Za to, że cię nie ruszała i nie wsadzała do...

inkaa2000 | 2014-12-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Żeby w pełni zrozumieć Mistrza, warto spędzić trochę czasu w Rosji... a wtedy, zdawałoby się, pijacki bełkot okaże się jasny w przekazie... Zresztą... mam słabość do rosyjskich pisarzy...

Nienawidzę tej książki ("Moskwa Pietuszki"), ale chyba o to chodziło, bo przecież wszystko nie może być piękne.

Tymek Walkiewicz | 2015-12-24

Rosjanie zawsze robili to najlepiej. I mam teraz na myśli pisanie, a nie łojenie wódy.

Dzejn | 2011-03-06
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

A dokadnie "Noc Walpurgi". Polecam

Replay | 2014-07-16
Przeczytana: 09 lipca 2014

To jest muszę przyznać, tak intymne i subiektywne przeżycie, że nie jestem w stanie napisać o nim nic więcej. Może i bym była, ale po co? Nikomu nie odradzę, to pewne. Chyba że głupcom o płytkim umyśle, im tak. Lecz tylko dla tego że nie są w stanie pojąć tego piękna.

minerva34 | 2015-08-30

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem , polecam!

Piotr | 2016-10-24
Natalia Wo | 2016-09-02