Moskwa-Pietuszki, Walpurgijewa nocz. ili Szagi Komandora, Fanni Kapłan, Wasilij Rozanow głazami ekscentrika, Moja meleńkaja leniniana
83-08-03502-7
Horesz

"Dzieła prawie wszystkie" stwarzają okazję do zapoznania się z niemal całym dostępnym w języku polskim dorobkiem Wieniedikta Jerofiejewa - jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy rosyjskich. Część tekstów została przetłumaczona specjalnie do tej edycji. W tomie obok słynnej powieści Moskwa-Pietuszki znajdują się dwa dramaty: Noc Walpurgi Fanni Kapłan. Jest też Mała Leniniana i...

W tomie obok słynnej powieści Moskwa-Pietuszki znajdują się dwa dramaty: Noc Walpurgi Fanni Kapłan. Jest też Mała Leniniana i esej o Rozanowie. Niniejsza edycja została wzbogacona listami i złotymi myślami autora, a także przejmującym wywiadem, którego pisarz udzielił pod koniec życia.

| 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Wieniedikt Jerofiejew w ostatniej opublikowanej rozmowie – z Leonidem Prudowskim w 1990 r. - objaśnił swój status pisarza w Związku Radzieckim w charakterystycznym dla siebie stylu – mieszanki ironii i sarkazmu wzmocnionej niecenzuralnymi wstawkami. Wszystkie składowe u tego autora zastosowane na użytek publiczny wydają się na właściwym miejscu.

„(LP)- Czy to właściwość talentu – że dyktuje piszącej ręce, nie zważając nawet na poglądy?
(WJ)- Diabli wiedzą.
- A jak się żyje w Rosji z rozumem i talentem?
- Można. Tu można żyć. Jeżeli dołożyć starań. Czyli wykazywać jak najmniej rozumu, jak najmniej talentu, pożyjesz sobie wtedy wspaniale. Obserwowałem to na sobie, i nie tylko na sobie.” *
I kontynuacja rozmowy:
„- Jerofiejew, a rodzona władza radziecka – jak bardzo cię pokochała, kiedy przyszła do ciebie światowa sława?
- Nie zwracała na mnie absolutnie żadnej uwagi. Kocham moją władzę.
- A za co właściwie ją kochasz?
- Za wszystko.
- Za to, że cię nie ruszała i nie wsadzała do...

Wodolot | 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Zbiór nierówny i różnorodny, jeśli chodzi o formy literackiej ekspresji, ale bez wątpienia godny uwagi.
Jerofiejew robił to samo, co inni głośni pisarze rosyjscy tamtych czasów, to znaczy krytykował system zapoczątkowany rewolucją październikową, ale swoje gorzkie obserwacje nasączał dozą ironii i humoru, często niewybrednego. Potrafił być efekciarski i wulgarny, by za chwilę uderzyć w ton liryczny albo zaskoczyć czytelnika swoją erudycją. Z równą swadą co o przepisie na drink "Suczy bebech", którego jednym ze składników był płyn hamulcowy potrafił rozprawiać o kulisach powstania opery "Chowańszczyzna" czy popisywać się znajomością "Fausta" Goethego. Takie połączenie wysokiego z niskim, wraz z gawędziarskim stylem autora dawało znakomity efekt, co widać zwłaszcza w jego najsłynniejszym dziele "Moskwa - Pietuszki". Na końcu mały bonus dla miłośników historii – wyimki z korespondencji Lenina z komentarzem autora (Jerofiejewa, nie Włodzimierza Iljicza). Zapewne nie wszystkim...

inkaa2000 | 2014-12-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Żeby w pełni zrozumieć Mistrza, warto spędzić trochę czasu w Rosji... a wtedy, zdawałoby się, pijacki bełkot okaże się jasny w przekazie... Zresztą... mam słabość do rosyjskich pisarzy...

Nienawidzę tej książki ("Moskwa Pietuszki"), ale chyba o to chodziło, bo przecież wszystko nie może być piękne.

Tymek Walkiewicz | 2015-12-24

Rosjanie zawsze robili to najlepiej. I mam teraz na myśli pisanie, a nie łojenie wódy.

Dzejn | 2011-03-06
Na półkach: Teraz czytam, Posiadam

A dokadnie "Noc Walpurgi". Polecam

Replay | 2014-07-16
Przeczytana: 09 lipca 2014

To jest muszę przyznać, tak intymne i subiektywne przeżycie, że nie jestem w stanie napisać o nim nic więcej. Może i bym była, ale po co? Nikomu nie odradzę, to pewne. Chyba że głupcom o płytkim umyśle, im tak. Lecz tylko dla tego że nie są w stanie pojąć tego piękna.

minerva34 | 2015-08-30

Przeczytałam z dużym zainteresowaniem , polecam!

Przypkowski | 2017-05-30
Piotr | 2016-10-24