wybór z: Automat svĕt oraz Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet
83-207-1133-9
opowiadania, surrealizm, humor, Czechy
literatura piękna
Naia

"(...) Urodziłem się jeszcze za Franciszka Józefa, poiłem się austriackim mlekiem i byłem społecznie określony jako syn nadzorcy - administratora browaru. A potem funkcjonowałem pośród czterech warstw społeczeństwa. Myślę, że dlatego mogę uważać się za człowieka wykształconego. (...) Nieważne, że jestem doktorem praw, studiowałem łacinę, grekę, prawo europejskie i prawo kościelne, (...) najważniejsze, że pracowałem między zwykłymi, szarymi ludźmi. (...) U nas w można spotkać wielu ludzi z uniwersyteckim wykształceniem... Zastanawiam się, czy są to złamane życiorysy, czy jest to złamane piękno epoki? Widać tak musiało być, ale ta epoka już się kończy i ja też odchodzę.
(...) Tam, gdzie teraz mieszkam, w mrowiskowcu na Kobyliskach, czuję się jak w hotelu. Wydaje mi się, że jestem gościem u kogoś, że nie przebywam u siebie. Mój czas zatrzymał się w Nymburku i na peryferiach Pragi, w Libni. Kocham tylko Nymburk i Libeń, o niczym innym nie piszę i nie pisałem.

(z wywiadu Stanisława Zawiślińskiego z Bohumilem Hrabalem)"

źródło opisu: Wyd. Iskry, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

almos | 2018-07-15
Przeczytana: 10 lipca 2018

Wybór opowiadań czeskiego mistrza przedstawia z humorem i czułością życie zwyczajnych ludzi. Kto chce, może znaleźć tam perełki humoru i zaśmiewać się do rozpuku, ale znajdą się i opowiadania mówiące o cierpieniu i znoju ludzkiego losu. Czasami robi się z tego poezja, zwykli ludzie stają się nieledwie aniołami. Świetne są tłumaczenia. Dla mnie to literatura najwyższego formatu.

Wybór opowiadań Hrabala wydany przez Iskry w 1989r., mój egzemplarz już się rozlatuje od wielokrotnego czytania, ale wciąż wracam do perełek czeskiego mistrza, wciąż się śmieję i wzruszam, bo Hrabal jak mało kto potrafi z czułością i delikatnym humorem opisywać nasz los na tym padole.

Zawsze w wielkie rozbawienie wprawia mnie opowiadanie 'Bawidulki' pełne surrealistycznego humoru, w którym narrator przyjeżdża odwiedzić kolegę Jurka do wioski koło cementowni, gdzie wszystko jest przykryte grubą warstwą białego pyłu, ale mieszkańcy bardzo chwalą sobie zdrowe powietrze. A czas od poniedziałku do soboty...

Ka_tarzyna | 2018-04-27
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Dłuższe lub krótsze, ale wszystkie stylowe; melancholijny humor i opowieści nad kórymi unosza się skowronki na uwięzi.

Anna | 2016-10-21
Przeczytana: lipiec 1980

Jest to jedna z najzabawniejszych książek jakie czytałam w życiu. Głośnym czytaniem opowiadania "Wieczorna lekcja jazdy" rozśmieszałam do łez nie tylko moje nieletnie dzieci ale także gości, którzy mnie odwiedzali. Nie wiem czy to zasługa samego Hrabala czy genialnego tłumaczenia Andrzeja Piotrowskiego ale działa i potrafi, nawet czytane po raz setny, poprawić mi humor.

wyspa | 2012-09-06

Opowiadania z Baru Świat, to moja przystań i wytchnienie od nudnych fabuł, czy wręcz zmęczenia pracą. Gdy je czytam doznaję wrażenia całkowitego przeniesienia w czasie i w przestrzeni. Wracam do wójka Pepi, jak do starego znajomego. Popijamy piwem, wraz ze znajomymi, tłustą golonkę i opowiadamy sobie co też ostatnio wydarzyło się w naszym mieście, a nawet w Katowicach, Łodzi i w Krakowie. Jest sielsko i anielsko.

Calendula | 2011-08-01

Uderzające jest, jak Hrabal z rzeczy malutkich i nic nie znaczących potrafi zrobić cały świat. Opisuje językiem poezji rzeczy zupełnie nie liryczne. W tej książce jest nie inaczej, choć trochę spokojniej, choć trochę pogodniej niż w takiej "Zbyt głośnej samotności" na przykład, jednak zachowana została ta lekkość i ulotność, i ten zachwyt nad ludźmi.