Ja jestem OK - ty jesteś OK

Wydawnictwo: Rebis
I'm OK - You're OK
978-83-7510-175-1
Lubenka

Pionierskie dzieło Thomasa A. Harrisa na polu analizy transakcyjnej ma fundamentalny wpływ na nasze rozumienie zachowań interpersonalnych., Analiza transakcyjna jest koncepcją opartą na idei trzech stanów ego - Rodzic, Dorosły, Dziecko - stanowiących podstawę treści i jakości komunikacji interpersonalnej. Zdaniem Harrisa, niezależnie od "szczęśliwego dzieciństwa", większość z nas doświadcza...

Analiza transakcyjna jest koncepcją opartą na idei trzech stanów ego - Rodzic, Dorosły, Dziecko - stanowiących podstawę treści i jakości komunikacji interpersonalnej. Zdaniem Harrisa, niezależnie od "szczęśliwego dzieciństwa", większość z nas doświadcza negatywnych uczuć bezbronnego dziecka, całkowicie zależnego od tego, czy uda mu się zadowolić innych ludzi (rodziców) w zamian za "głaski" i opiekę.

Książka ta jest nie tylko znakomitym przeglądem podstawowych pojęć analizy transakcyjnej, ale także praktycznym poradnikiem umożliwiającym zastosowanie ich w życiu, pokazuje bowiem, jak rozumieć własne zachowania i jak dzięki temu podejmować świadome decyzje.

Jej pierwsze polskie wydanie ukazało się pod tytułem W zgodzie z sobą i z tobą.

Thomas A. Harris (1910-1995) był praktykującym psychiatrą oraz długoletnim współpracownikiem i przyjacielem Erica Berne'a, twórcy analizy transakcyjnej. Bestsellerowy poradnik Ja jestem OK - Ty jesteś OK pomógł milionom ludzi odzyskać swobodę dokonywania zmian, wyzwalania dorosłej skuteczności i osiągania radosnej intymności w kontaktach z innymi ludźmi. Obecne wydanie, zmienione wg wydania amerykańskiego z 2004 roku, jest drugim na polskim rynku.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

almos | 2014-03-17
Przeczytana: 2013 rok

Mam tą książkę pod starym tytułem `W zgodzie z sobą i tobą’. Jest to popularny wykład analizy transakcyjnej, niegdyś bardzo modnej teorii psychologicznej, teraz już nieco zapomnianej, której sednem jest założenie, że osobowość człowieka zbudowana jest z trzech składników: dziecka, rodzica i dorosłego, i te trzy siły nachodzą na siebie, wchodzą w interakcje, itp., itd. Pamiętam, że kiedyś czytałem tą książkę w wypiekami na twarzy, usiłując w niej znaleźć odpowiedź na wszystkie swoje problemy. Teraz patrzę na to inaczej, bardziej sceptycznie, nawet nie wiem czy analiza transakcyjna dobrze opisuje zachowania ludzkie. Autor twierdzi, że (w tym czasie) nowa teoria jest naukowym i precyzyjnym ujęciem psychoanalizy; wiele w tej książce entuzjazmu i przeświadczenia, że może rozwiązać wszystkie problemy, ale mam obecnie co do tego wielkie wątpliwości. Najważniejsze, co pozostaje z lektury to klasyfikacja postawy wobec siebie i świata. Mamy tu cztery możliwości: ja jestem OK – wy jesteście...

Sówka | 2012-06-23
Przeczytana: 27 maja 2012

Natura ludzka jest złożona.
Nikt nie ma wątpliwości co do tego,jednak nie każdy wie dlaczego postępuję tak ,a nie inaczej?
Autor bardzo wnikliwie i naukowo udowadnia jak jest naprawdę oraz pomaga rozpoznać w sobie Rodzica, Dorosłego i Dziecko.
Arystoteles twierdził, że prawdziwa siła polega na umiejętności panowania nad sobą.
Tylko Dorosły zastanowi się nad właściwymi reakcjami,przynosi wielką ulgę w sytuacji stresowej, zadając sobie po prostu pytanie:
Która z części mojego ja doszła do głosu?
Radziłabym, poświecić trochę czasu na stopniowe czytanie.
Warto mieć taką pozycję.

Rosiomak | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Świetne wprowadzenie / rozszerzenie do Analizy Transakcyjnej zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików. Wystarczająco prosto, by dało się stosować w praktyce. Książka pochodzi jednocześnie z lat sześćdziesiątych - za chwilę będzie miała 50 lat - i nie jest wolna od dylematów tamtego okresu. Autor, solidnie pracujący terapeutycznie, dał się porwać marzeniom o skutecznym poprawieniu świata za pomocą AT. Dyskusyjne - ale książka napisana mądrze.

Łukasz Chrzanowski | 2015-07-17

Obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy interesują się rozwojem osobistym oraz psychologią. Autor w prosty sposób wyjaśnia czemu ludzkie zachowania za pomocą analizy transakcyjnej. Pozycja polecana zarówno ekspertom jak i laikom.

bannauzytkowniku | 2014-02-18
Przeczytana: 2011 rok

Wstęp do analizy transakcyjnej.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy obcują z drugim człowiekiem ;)

jarekcichosz | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Dobry podręcznik o Analizie Transakcyjnej. Choć napisana z perspektywy lat 60-tych, to zawarte w niej treści jak wiemy są używane do dnia dzisiejszego. Podoba mi się w tej teorii jej prostota w języku (zrozumiała dla nie fachowców). Analiza transakcyjna dla mnie jest kolejnym krokiem po psychoanalizie, w odróżnieniu do niej zwraca uwagę również na teraźniejszość i przyszłość

Wieruch | 2017-11-19
Przeczytana: 07 grudnia 2017